Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Sõnaraamat

Postitus Postitas Huviline007 » 11 Okt 2021, 00:15

Tere,
... saana aru, et Eesti Pank ja Eesti Vabariigi Valitsus on teinud otsuse EV müntide ja EV mittemüntide defineerimise ja sisulise olemuse erisuses (loe Defineerisid uuritavad objektid) : ühed on käiberahad ja teised on kaup, millele lisandub käibemaks. Vaidlust pole.
Nõus olen sellega, et (teadlikud) koopiad ja valerahad tekitavad sisuliselt kerge hämara ala! Selles osas on kindel erisus olemas! Legaalselt loodud valerahad näiteks.
Muus osas ei näe põhjust vaielda! Võtame müntide tellija (minu poolt siin foorumis ka varem kasutatud mündi tellija sõnaga " Looja") (ehk Eesti Pank, EV Valitsus) tahtel kasutusele jagunemisele ja hoiame sellest kinni? Või ... ? 8-) .
Kuldmünt versus hõbemünt näiteks: alates 01.01.2022 on vist maksustamisel päris oluline hinnavahe!?
Kui see teema on juba jagatud varem kusagil foorumis, siis palun lisada käesolev mõte konkreetsesse foorumisse. Mittemünt ehk medal muutub Mündiks alles siis kui ta on käibes. Münt oli käiberaha.
Olen pisut eemal olnud! Aga tundub , et Eesti Pank ja EV Valitsus on pigem minu lahterdamist toetavad : tegelik käibemünt (ilma maksustamata) versus medal (mida võib jagada miljoniteks allhoovusteks ja millelt saadavat tulu või käivet maksustatakse mündi looja, vermija, valitseja nimel)
Lihtsalt üks uitmõte :)
Terv. A
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Sõnaraamat

Postitus Postitas Huviline007 » 11 Okt 2021, 00:27


Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas muhfff » 11 Okt 2021, 08:03

Tõstsin paar postitust ümber.
Mu enda mõtted selle käibemaksumuudatuse osas on eespool ja mu arvamus pole veel muutunud - minu meelest on tegemist juriidilise praagiga.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas aldok2 » 11 Okt 2021, 09:23

Mu enda seisukohti see samuti ei muuda, kuid tuleb tunnistada, et pärast meenemüntide maksustamist käibemaksuga meenutavad meenemündid veel vähem münte. Ükski terve mõistusega inimene ei kasutaks maksevahendina metallitükki, mida tuleb nimiväärtusest kõrgema hinnaga osta (nimiväärtus+käibemaks), vähemalt mitte selle nimiväärtuses kasutamiseks. Kuid meenemünte ei saa reeglina niikuinii nimiväärtusega soetada, selles mõttes ei muutunud midagi, lihtsalt käärid nimiväärtuse ja müügihinna vahel suurenevad pärast käibemaksu lisamist veelgi.

Mõistagi ei ole meenemündid käiberahadeks. Sisuliselt (de facto) vaadates ei ole meenemündid ka mündid. Kui de jure siiski on, selles mõttes ei muutu midagi. Koguja saab ainult otsustada, kas meenemünte koguda või mitte.

imbrik
Kroon
Postitusi: 119
Liitunud: 27 Jaan 2020, 19:47
Asukoht: Tallinn

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas imbrik » 21 Okt 2021, 08:25

Omniva arvel jäi silma rida:
"* Eesti Panga seaduse § 30 lg 7 alusel km ei ole lisatud"

Ühtlasi võtsin ette riigiteataja ning seal seisab:
"(7) Eesti Pank riigi keskpangana ei maksa tulumaksu ega muid majandustegevusega seotud makse riigieelarvesse ega kohalikesse eelarvetesse, välja arvatud füüsiliste isikutega seotud maksud. Vabariigi Valitsusel on õigus erandkorras vabastada Eesti Panka muude riiklike maksude maksmisest."

See seadusepunkt lähels vastuollu meenemüntide maksustamisega.
(Samas on hommikune aeg ja ehk ma eksin oma väitega)

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas aldok2 » 21 Okt 2021, 09:29

imbrik kirjutas:
21 Okt 2021, 08:25
Omniva arvel jäi silma rida:
"* Eesti Panga seaduse § 30 lg 7 alusel km ei ole lisatud"
Ühtlasi võtsin ette riigiteataja ning seal seisab:
"(7) Eesti Pank riigi keskpangana ei maksa tulumaksu ega muid majandustegevusega seotud makse riigieelarvesse ega kohalikesse eelarvetesse, välja arvatud füüsiliste isikutega seotud maksud. Vabariigi Valitsusel on õigus erandkorras vabastada Eesti Panka muude riiklike maksude maksmisest."
See seadusepunkt lähels vastuollu meenemüntide maksustamisega.
(Samas on hommikune aeg ja ehk ma eksin oma väitega)
Millisest arvest käib jutt? Kas hundimündi omast? Kuid hundimünt ei ole ju üldse meenemünt, seega siin käibemaks ei kohaldu.
Teiseks pidi meenemüntide käibemaksustamine algama alles järgmise aasta suvel.
Kolmandaks on EL direktiivid liikmesriigi seaduste ees ülimuslikud, seega tuleb vastuolu puhul kohandada seadust, mitte direktiivi.

imbrik
Kroon
Postitusi: 119
Liitunud: 27 Jaan 2020, 19:47
Asukoht: Tallinn

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas imbrik » 21 Okt 2021, 13:20

Lause oli küll hundi mündi arvel, kuid see suunas mind riigiteatajat uurima. Ja sealne seadus tundus lihtsalt käibemaksuga maksustamise osas vastuoluline (loe: kui seda hakatakse järgmisest aastast tegema). Aga kui on olemas kõrgemad seadused, siis ilmselt pole siin midagi kobiseda.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas muhfff » 18 Nov 2021, 16:05

Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas aldok2 » 18 Nov 2021, 19:29

muhfff kirjutas:
18 Nov 2021, 16:05
Arutelu Riigikogus
https://www.youtube.com/watch?v=GZuwxrusWRQ&t=14206s
Niisiis saame teada, et Vabariigi Valitsus on eelnõu arutamisse kaasanud kõik huvigrupid, siis ka numismaatikud ja et huvigrupid peaksid ka ise jälgima Riigikogus arutlusel olevaid eelnõusid ja siis saata oma kommentaarid komisjonidele ja oma saadikutele, Riigikogu numismaatikuid eraldi ei kaasanud. Mille peale Isamaa liige Tarmo Kruusimäe (kes on juhtumisi ka ise harrastusnumismaatik) tegi üleskutse huvigrupid ka päriselt kaasata.

See teema aga tõstatab huvitava mõtte, kes peaks siis olema need numismaatikute esindajad, kellega suhelda? Ei ole ju mõeldav, et Riigikogu liige saadab nt Facebooki euromündikogujatele või ka meie foorumisse üleskutse teemasse kaasuda. Või vähemalt mulle tunduks see veider, ehk olen liialt vanamoeline. Aga kui ka saata, siis kuidas eelistada üht gruppi teisele, eriti kui nad üksmeelel pole? Või on numismaatikud hoopis mündioksjonite korraldajad? Või puudega inimeste liit või...?

Antud teemal ma küll ei usu, et numismaatikute nii-öelda "päriselt kaasamise korral" lõpptulemus sellest eriti muutunud oleks, aga mine tea, kuidas kollektsionääre veel kunagi pitsitama hakatakse. Nt riigil on raha vaja- paneme kollektsiooniesemete müügile kah tulumaksu otsa, kõik ju puhas tulu? Või varamaksu? Et kui soetusdokumente pole ette näidata, läheb kogu müügihind tulumaksu alla? Praegu peaksid vähemalt kollektsionäärid (mitte aga diilerid) sellest vabastatud olema- isiklikus tarbes oleva vallasvara müük on tulumaksuvaba. Kui selline seadusemuudatus aga tehakse, siis pole paljudele asjadele ostudokumente kusagilt võtta, kokkutulekutel ostutšekke ei jagata, 20a tagasi ostetud asjadele ei pruugi need ka enam säilinud olla, sest varem polnud säilitamine vajalik...

Hetkel pole riigil vast teemas liiga suurt huvi, nii laekuv maksusumma ei oleks ilmselt üleliia suur. Samas nt Tsaari-Venemaa puhul võivad müügisummad olla märkimisväärsed, teoreetiliselt ka tulu. Kuidas aga eristada kollektsioneerimist nt investeerimisest? Investeerimisel läheb teenitud tulu maksu alla, oma tarbeks kollektsioneerimisel justkui mitte (kuid ka siin võib tekkida tulu, sest iga kollektsionäär vahel ostab ja müüb, vahel ka kallimalt kui ostis). Kuna selle eristamine on keeruline ja tülikas, siis võib ametnikel ühel hetkel tekkida idee kõik ära maksustada ja siis võiks numismaatikud tõesti ühiselt huvigrupina häält tõsta.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas muhfff » 19 Nov 2021, 19:48

Praegu oli vist teine lugemine, ehk siis praegu on võimalik veel numismaatikutel initsiatiivi üles näidata ning komisjonile ja saadikutele omapoolseid ettepanekuid saata.
aldok2 kirjutas:
18 Nov 2021, 19:29
aga mine tea, kuidas kollektsionääre veel kunagi pitsitama hakatakse. Nt riigil on raha vaja- paneme kollektsiooniesemete müügile kah tulumaksu otsa, kõik ju puhas tulu? Või varamaksu? Et kui soetusdokumente pole ette näidata, läheb kogu müügihind tulumaksu alla
Lätis vist midagi sarnast juba on.
Ja USAs päris kindlasti.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta