Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Aga ka üleskutsed, teadaanded jmt
Vasta
ringo34
50 senti
Postitusi: 57
Liitunud: 11 Mai 2012, 10:30

Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas ringo34 » 26 Mai 2021, 18:57

Hei mündihuvilised
Sooviks avada üleskutse ilusaima krooni ning euro meenemündi valimimiseks. Lihtsalt oleks päris põnev aru saada, mida kogujad arvavad. Endal on omad lemmikud välja kujunenud, aga egas see pruugi üldsuse hinnanguga alati ühte jalga käia. Ja eks see annaks väärtuslikku infot või sisendit kõigile, kes sel maastikul "künnavad" :)

Niisis - palun nimetage teile enim meeldivad TOP 5 krooni ja TOP 3 euromeenemünti.
Üks hetk jagan ka enda lemmikuid.


https://www.eestipank.ee/sularaha/eesti ... eenemundid
https://www.eestipank.ee/sularaha/euromeenemundid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas muhfff » 26 Mai 2021, 19:28

Raske küsimus... euromüntides läheb raskeks kolme kokku saamisega :D

Aga ok, minu lemmikud kroonimeenemündid (mitte ilmtingimata meeldimise järjekorras):
10 krooni 1992 Barcelona, purjekaga
10 krooni 1992 Pääsuke
10 krooni 2004 Eesti lipp
10 krooni 2008 Tamm
5 krooni 1993 Metskits (kuigi Eesti Panga lehel pole ta meenmüntide all, anti see siiski välja Eesti Vabariigi 75. sünnipäeva puhul)
Kui lipumünt välja arvata, siis need kõik mündid on reljeefsed. Seal on kujundajad aru saanud, et münt on kolmemõõtmeline objekt. Lipumünt on ilus oma minimalismis.

Euromüntidest...
15 eurot 2018 Tõnisson
2 eurot 2016 Paul Keres
2 eurot 2020 Antarktika avastamine
Taaskord, kujundajad on aru saanud, et münt pole plakat.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

ringo34
50 senti
Postitusi: 57
Liitunud: 11 Mai 2012, 10:30

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas ringo34 » 26 Mai 2021, 20:33

Hehh...oleme nii ühte meelt. Jumal lõi inimesed ikka sügaval väga sarnaseks :D Ja mulle meeldib kommentaar mis puudutab euro meenemünte. Ei tea tõesti miks on viimastel aastatel nii vähe õnnestumisi. Aga hea et meil on vähemalt krooni pagas koos kenade müntidega. Mina oma edetabelis jätsin käibekad välja aga olen ka seal päri. Ja lisaks 5krooni kits. No tõeline iludus. Ideaalne kitse kujund.

TOP5
10kr1992 Purjekas - lihtsalt väga ilus münt. Mõnes mõttes ehk klassikaline meenemünt?! Harmoonias ja samas detailne. Esikülg ja tagakülg sobivad jube hästi kokku.
500kr1998 EV80 Kalevipoeg - eristuv oma disainelementide poolest. Veidi omapärane. Samas jällegi esi-tagakülg heas sobivuses. Huvitav.
10kr2004 Lipp - üks väheseid värvilisi meenemünte. Lihtne, tagasihoidlik, aga suhteliselt kena.
10kr2008 EV90 Tamm - üks ilusamaid. Graafiline, reljeefne, lähedaltki põnev vaadata. Moodustab kena terviku. Erinevad "värvid" või "varjundid" kenasti kokku sobitatud. Väga hästi õnnestunud münt.
10kr2009 ERM - hästi omapärane oma kuju poolest. Aga mulle seletamatul põhjusel alati meeldinud. Keskel ilus graafika, mida on põnev lähedalt uudistada.

Kena oleks kui münt natukenegi räägiks mingit lugu või hakkaks vaatlemisel "elama", tekiks mingi dünaamika. Osa on kahjuks aga nii igavad või halvasti välja kukkunud elemendi valikutega, kuigi temaatika ja idee oleks andnud võimaluse palju paremaks tulemuseks. Näitena meenub kohe 2009 Laulupidu ja hilisemad olümpiamündid. Üldse tundub nende olümpiamüntidega mingi jama :D olevat, et kuidagi ei teki sümpaatiat.


TOP3 euro
10eur2018 olümpia - igati huvitav ja originaalne lahendus. Annab temaatika täitsa kenasti edasi
100kr2018 kuld EV100 - pigem õnnestunud, tervik. Ilus vaadata, kuigi elementide mõistes lakooniline /lihtne.
8eur2021 olümpia - jälle igati originaalne ja detailid huvitavad. Moodustab kena terviku. Kohe aru saada, et olümpia teema.
Viimati muutis ringo34, 26 Mai 2021, 21:36, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas muhfff » 26 Mai 2021, 20:38

ringo34 kirjutas:
26 Mai 2021, 20:33
10eur2018 - igati huvitav ja originaalne lahendus.
Siin pead täpsustama, kas Pyongchangi OM münt või EV 100. Sest 2018 oli lausa kaks 10-eurost.
Nagu ka sel aastal 8-euroseid, kuid seal saab aru, et räägid OM mündist : )

Aga selle uue OM mündi kohta kujundan arvamuse alles siis, kui kätte saan. Siis näeb, milline ta TEGELIKULT on : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas aldok2 » 27 Mai 2021, 13:27

Minu lemmikud (pole pingereas):

Kroonid:
-1992 pääsuke
-1992 purjekas. Siin riivab küll silma sõna "olümpiaad" vale kasutamine "olümpiamängude" asemel ilmselt vene keele eeskujul. Olümpiaad on ajavahemik olümpiamängude vahel või siis kooliõpilaste võistlus, vaevalt, et neid mõeldi. Aga muidu disain ja ka tehniline teostus on suurepärane, palju parem kui paljudel hilisematel.
-2008 tamm
Märkimist vääriksid ka 2010 25EEK Eesti ajalugu ja 2008 EV90 kuld.

Eurodest:

-25€ Tallinn
-EV100 kuld
-2018 Tõnisson
-2€ Antarktika avastamine. Kuid siin härib alla keskmise vermimiskvaliteet, isegi EP nii-öelda paraadfotol on mündipinnal koledad ebatasasused, mida korraliku töö korral üldse olla ei tohiks. Ka kaardimündid pole eriti parema kvaliteediga, läige ehk on veidi parem, kuid pind on samasugune ebatasane, nagu oleks münditemplid tehtud mingitest tootmisjääkidest. Võimalik, et münditemplid said liiga nõrgad ja kulusid liiga kiiresti ära, siis võiks vähemalt teoreetiliselt eksisteerida ka parema kvaliteediga münte. Kuid vähemalt mina pole leidnud münti, mille kvaliteediga ma rahul oleks. Kvaliteet on nt Kerese müntidega võrreldes nagu teiselt planeedilt.

Üldiselt nn plakatmündid kah ei meeldi, plakateid on niigi kõik kohad täis.
Viimati muutis aldok2, 28 Mai 2021, 09:07, muudetud 1 kord kokku.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas mart » 27 Mai 2021, 13:59

kuna vaatan suhteliselt palju münte luubiga, siis minu tipud on vastavad, hõbedatest:
- 2010 eesti ajalugu - kõige detailirikkam münt pildilt ja lugudelt, tasub ka bukletti lugeda, inimene "koosneb lugudest" ja seal päris mitu olulist lugu, millest eestlane "koosneb"! mõnes mõttes isegi rohkem eesti inimene, kui dna-münt. kindel soovitus luubiga vaatamiseks!
- 2008 tamm - soovitan samuti seda kõigil luubiga vaadata, vastab gravüürile ja vastavalt tammega tuli üht-teist kaasa :)
- 1992 pääsuke, purjekas - sõltumata kujundajast-realiseerijast, minu jaoks on need Taigeri-stiilis :)

kuldmüntidest:
- 2011 euroga liitumise bimetall - peened mustrid sobitatud hammasratastega, ilmselt viidates ajale, kahjuks kulla-hõbeda sulamite valiku tõttu pakun, et 10 aastaga on igal mündil mingi plekk või vähemalt üldine tuhmumine/paatina
- 2004 olümpia - osati pinda ära kasutada
- 2017 tallinn - hea tulemus väikse pinna kohta

2e käibemüntidest:
- 2016 keres - huvitavalt 4 ruuduga esitatud malelaud, aga arusaadav!
- 2020 antarktika - kuigi ilmselt kõige kehvema kvaliteediga münt, aga huvitava purjelaevaga
- 2017 maapäeva tamm - plakat + reljeef
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas Huviline007 » 27 Mai 2021, 21:43

... hmm ... minu punktid siis:

Kroonid:

1) 2010 eesti ajalugu - minu arvates tippude tipp. Kõrge tase rahvusvaheliselt! Nõus mardi kirjeldusega - seda münti võidki lugema jääda! Nagu üks huvitav raamat!
2) 1993 5 krooni - Koorti Kits - Metskits - Hirv - vms. Ma ei tea kuidas või miks 1993ndal aastal nii kena meene-käibemünt meile sattus!!?? Nr2 kuivõrd on sümbioos! Käibe ja meenemünt! Kena loom, kuulus kohalik skulptor, Tallinna linn, Mustpead, Tallinna linna nimi, Kitsekuristik, jne. jne. jne. Väga palju symboleid, mis Eestit ja Tallinna kujutavad, on selles lihtsas, elegantses kujutises.
3) 2008 tamm
4) 1992 pääsuke
5) 2009 ERM

Eesti meene eurod (senised) mulle ei meeldi. Nõrk tase ja nõrk kvaliteet. Piinlik tunnistada aga isegi Lätlased teevad pika puuga ära (meekärg, jne.).
Pole seni märganud ühtegi head või väga head!
Minu, kui algaja arvamus! Võib olla liiga kriitiline ? :)

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas muhfff » 31 Mai 2021, 09:19

Tõstsin osad postitused teise teemasse.
Lisaks, mõne päeva võib veel kandidaate koguda ja siis võiks päris hääletuse teha, vaatame, milline münt siis päriselt-päriselt võidab. Kuni 10 kandidaati saab olla.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta