Kuidas hoida ja eksponeerida antiikesemeid?

Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Kuidas hoida ja eksponeerida antiikesemeid?

Postitus Postitas muhfff » 10 Veebr 2015, 15:44

Kuidas hoida ja eksponeerida antiikesemeid?

Maakodu lugeja päris vana maali, pisut antiikmööblit ja nipsasju. Nüüd on ta kahtlev, kas pärand ikka sobib uue majaga ja kas väärtuslikud asjad kodus vastu peavad.

Vastab restauraator Mati Raal OÜst Tsunftijänes:

Üsna visalt püsib meil aga arvamine, et kui tegu on kaasaegse maja või korteriga, siis sinna justkui ei sobigi midagi ajaloolist. Mõni vana ese tingiks nagu selle, et kodus peaks ka kõik ülejäänu olema antiikne. Kuid neidki kodusid on aina rohkem, kus esivanematelt päritu või ka kokku ostetud vanavara on aukohal ning vana ja uus on maitsekalt kokku sobitatud. Mõned ettevaatusabinõud aitavad kodus koos vanavaraga elada.

Maalid ja graafika
Värvid kardavad eredat päikesevalgust ja pleekuvad. Maalide eksponeerimiseks on seega mõttekas valida sein, kuhu otsene päikesevalgus peale ei paista. Olete kindlasti tähele pannud, et maaligaleriid on pigem akendeta hämarad ruumid, kus maale valgustavad lambid. Spetsiaalse valgustusspektriga lambid, mis maali värve võimalikult vähe kahjustavad, on paraku üsna kallid.
Suurt ohtu võib maalile kujutada ka pehkinud riputusnöör. Kui aastaid seinal rippunud kunstiteos järsku alla kukub, on rikutud nii raam kui maal. Asendage nöör peenikese metalltrossiga, neid saab igast rauapoest ja raamimistöökojast. Kui sõidate suvel pikemaks ajaks ära, katke maalid riidega kinni – see kaitseb nii tolmu kui ereda valguse eest.

Graafika kardab samuti eredat päikesevalgust, sest paber on veel õrnem kui värvid.
Tavaliselt saavad graafilised lehed juba raamimisel välismõjude eest kaitsva klaasi. Jälgige, et ka raamiv kartong ehk paspartuu oleks õieti paigaldatud ja graafiline leht ei puutuks otse kokku klaasiga. Kunstiteos tasub ehk lasta uuesti raamida, sest nüüd on kasutusel uuemad, spetsiaalselt selleks ette nähtud materjalid. Vanad happelised pabermaterjalid võivad nimelt aja jooksul hapraks muutuda ja hävineda. Esimeseks märgiks sellest on paberile tekkivad pruunid laigud. Mõnel juhul peab siis sekkuma paberikonservaator, kes rikneva graafilise lehe sõna otseses mõttes vanni ligunema paneb ja happelise keskkonna neutraliseerib. Ohtlikud on ka igasugu putukad, kes end piltide taha elama sätivad ning liimist ja paberist toituvad.

Vanamööbel kardab kuivust
Kodune igapäevases kasutuses olev mööbel on oma omanikuga üsna ühte nägu. Kui teil on oskust ja tahtmist elada koos vana mööbliga, siis ei olegi see mingi probleem. See, et üks või teine ese vajab aeg-ajalt uuesti liimimist, on täiesti normaalne. Uued kattekangad on üldiselt kvaliteetsed ning peavad pikalt vastu. Kuid istemööbli tekstiilkategi pelgab eredat päikest, värvid võivad pleekuda ja muutuda. Suvepuhkuse ajaks on seega täiesti asjakohane mööbel riidest kaitsekottidesse pakkida.

Päike kahjustab ka poleeritud pindu. Kui võrdlete kapi aknapoolset külge varjus olevaga, siis on vahe igal juhul silmaga märgata. Hinnalisele esemele leidke koht, kus päike teda ei riku.
Muidugi ei ole midagi teha, kui tool “kiigutakse” tappidest katki. Kuid kiikujal ei pea istumise all tingimata antiik olema.

Kodus võib ka õnnetusi juhtuda: küünal põletab lauaplaati augu, alkohol rikub piirituslaki poleerpinna jne. Lauaplaadi kaitseks pange peo ajaks lina alla kile või õhuke korkmatt.
Kõige suuremaks ohuks vanale täispuitmööblile on siiski moodsate kodude põrandaküttest ja plast-pakettakendest tingitud kuivus. Puit tõmbub kuivuse mõjul kokku, tekivad praod ja puidu kõverdumised. Isegi vana saja-aastane puit “hingab” ning teeb kaasa kõik temperatuurist ja niiskusest tulenevad muutused.

Vana portselan ei kannata kindlasti masinas pesemist. Õrnad nõud võivad puruneda ning maalingud kuluksid ruttu maha. Hõbeda tumenemine ei ole esemele aga kuidagi ohtlik.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta