Lätis keelatakse mündikogumine?

Margid jmt
Vasta
aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 935
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Lätis keelatakse mündikogumine?

Postitus Postitas aldok2 » 10 Juul 2021, 09:48

Leidsin netist sellise artikli, küll vene keeles. Kultuuriväärtuste eest võitlejad on Lätis sedapuhku tõsisiselt pöördesse läinud. Kõikide kohaliku päritoluga üle 50 a vanuste asjade ekspordilt nõutakse väljaveoloa taotlemist, mis maksab 38 eurot sõltumata sellest, kas luba antakse või mitte. Huvitav, kes peab kohalikku päritolu tõestama ja kuidas? Ok, müntide puhul on asi selge, aga mööbli, nipsasjakeste jne puhul? Teed DNA analüüsi? Et kui tahad edaspidi 5 latist 1932 välismaale saata, siis maksad 20 eurose asja ekspordiloa taotlemise eest 38 eurot (ja luba võidakse ka mitte anda), sest tegu on tohutu kultuuriväärtusega? Sisuliselt tapab see rahvusvahelise kaubavahetuse väikese väärtusega kollektsioneerimisobjektide osas, mis moodustavad lõviosa sellest kaubavahetusest.

Kollektsionäär peab ise tõestama, et on mingi eseme omandanud seaduslikul teel. Süütuse presumptsioon tagurpidi pööratud? Meenub anekdoot jänesest, kes metsast põgenes, sest uus juht oli hakanud seal kaameleid tapma, ja tapmisest pääsemiseks pidid ise tõestama, et ei ole kaamel. Kes annab jänesele paberi, et ta ei ole seda? Saksamaal taheti sarnast seadust vastu võtta, aga avalikkuse negatiivne reaktsioon oli nii tugev, et lõpuks võeti seadus vastu oluliselt pehmemas vormis ja münte see vist eriti üldse ei puudutanud.

Huvitav ka, kuidas selline lauskeelamine haakub Euroopa Liidus kehtiva kaupade vaba liikumise põhimõttega?

Link siin:
https://rus.lsm.lv/statja/analitika/ana ... y.a395581/
Viimati muutis aldok2, 10 Juul 2021, 17:03, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Astra
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 21 Veebr 2020, 15:14

Re: Lätis keelatakse mündikogumine?

Postitus Postitas Astra » 10 Juul 2021, 14:42

Tundub,et vanemate esemetega/müntidega, kui aastast 1700, peab Lätis hakkama ametivõimude päringu puhul tõestama nende esemete legaalset ostmist.
Ju lõunanaabrid tahavad ohjeldada mingil moel detektorismi ja ametnikud ühtlasi püüavad panna oma käppa vahele:)

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Lätis keelatakse mündikogumine?

Postitus Postitas mart » 10 Juul 2021, 18:58

Aldo, sa peaks ju varasemaga ka kursis olema, probleemne seadus jõustus 2018 alguses, eestist karmimad piirangud olid ka enne seda, aga neid praktiliselt ei rakendatud

eestis jõuti enam-vähem konstruktiivse lahendini - loaga otsimine ja riik peab aarde eest "õiglaselt maksma", kuigi müntide hindamine on iseasi, eestis mõjutab olusid ka see, et elujärg on natuke parem, lätis on taasiseseisvumistest eestist tööpuudus suurem ja üldine palgatase madalam ning "kaevajad" on mehed, kellega pimedal tänaval ei tahaks kohtuda, ringkonnas on omad tülid, 2019 üks osaline läks üksküla ((c) kaimar) laadal kaduma ja leiti hiljem mitte päris elusana
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 935
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Lätis keelatakse mündikogumine?

Postitus Postitas aldok2 » 10 Juul 2021, 21:42

mart kirjutas:
10 Juul 2021, 18:58
Aldo, sa peaks ju varasemaga ka kursis olema, probleemne seadus jõustus 2018 alguses, eestist karmimad piirangud olid ka enne seda, aga neid praktiliselt ei rakendatud

eestis jõuti enam-vähem konstruktiivse lahendini - loaga otsimine ja riik peab aarde eest "õiglaselt maksma", kuigi müntide hindamine on iseasi, eestis mõjutab olusid ka see, et elujärg on natuke parem, lätis on taasiseseisvumistest eestist tööpuudus suurem ja üldine palgatase madalam ning "kaevajad" on mehed, kellega pimedal tänaval ei tahaks kohtuda, ringkonnas on omad tülid, 2019 üks osaline läks üksküla ((c) kaimar) laadal kaduma ja leiti hiljem mitte päris elusana
Ma olin asjaga küll üldjoones kursis, aga ainult üldjoones. Minu jaoks on Läti juba ammu sisuliselt surnud riik, kus midagi ei toimu, ei müüda ega osteta. Kuid nii karmide seaduste vastuvõtmine ja eriti rakendamine oli ka mulle uudiseks.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Lätis keelatakse mündikogumine?

Postitus Postitas mart » 11 Juul 2021, 10:35

aldok2 kirjutas:
10 Juul 2021, 21:42
Ma olin asjaga küll üldjoones kursis, aga ainult üldjoones. Minu jaoks on Läti juba ammu sisuliselt surnud riik, kus midagi ei toimu, ei müüda ega osteta. Kuid nii karmide seaduste vastuvõtmine ja eriti rakendamine oli ka mulle uudiseks.
asi on jah rakendamises, politseil oli võimalusi ka enne 2018st, sa käisid enne seda riia laadal - üsna mitmetel oli kaevamiste päritoluga kraam laual, mille eest oleks võinud vähemalt politsei peedistada, aga kuni kedagi ära ei viidud, ei kadunud ka selline kraam laualt.
praegu on asjad paremini formuleeritud ja töö käib täie hooga, on menetlused-kohtuasjad:
- kaevajad
- ebays müüjad: politsei võttis kõik vanu münte müünud läti ebay kontode andmed ja "käis külas", peedistatakse ka mujal foorumitel münte müünuid
- valgustatakse postisaadetisi müntide vms osas, konfiskeeriti mingi müntidega kiri
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 935
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Lätis keelatakse mündikogumine?

Postitus Postitas aldok2 » 11 Juul 2021, 11:08

Tänud info eest!

Samas on teema laiem. Kui enne 1700 asjade puhul võib tõepoolest olla tegu illegaalsete detektoristidega võitlemisega, siis millega hilisemad asjad ette jäid...Üle 50a asjadele väljaveoloa nõudmine on minu meelest eesmärgi saavutamiseks absoluutselt ebaproportsionaalne. Enne 1940. väljaantud Läti Vabariigi mündid ehk miljonites tehtud masstoodang vajab ekspordiluba? Absurd... Tänapäeval on nende esemete turg suurel määral niikuinii kohalik, raha paneb asjad paika ja kui mingi asi välismaale rändabki, siis suure tõenäosusega tuleb ta varem või hiljem tagasi. Samahästi võiks autod ära keelata kui liikluses ohtlikud asjad, sest vahel on mõni inimene alla aetud...

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Lätis keelatakse mündikogumine?

Postitus Postitas mart » 11 Juul 2021, 12:09

läti seadused tehti "kaevajate" vastu, aga pihta sai kogu vanem münditurg, mis oli ka maksuametile meelt mööda, muidugi iseasi, kuidas raha koguda: võrreldes toidupoega saja-tuhande-euroste müntidega ühekordne tehing on suur, aga samas turu üldkäive on väike.
leedus on ka omad vanakraamiäri piiravad seadused, kui mul pole valesti meeles, nt alates mingist summast peaks lisama käibemaksu, mis jällegi tegi äri keerulisemaks ja kasutati igasuguseid loovaid lahendusi

Allan Tohv ütles selle kohta: "ametnikele: paariks loe", st tuleks koondada pooled ametnikud, miks ka reform pakkus hiljuti maksulangetust - erasektoris on spetsialistide puudus, aga riigiametites on haritud inimesed, kes võiks maksuraha kulutamise asemel erasektoris hoopis riigile maksuraha teenida

võrdluseks - kas politseil on vaja iga "väheväärtuslikku kommivargust" uurida täies mahus või kuskilt maalt lihtmenetlusega trahv vms, mis õnneks pole meil taskuvarguste arvu oluliselt kasvatanud, taskuvaraste ringkond on ilmselt üks, mis seaduse leevenedes oluliselt ei laienenud
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta