Kunstituru spekulandid on viimasel ajal üha sagedamini kõrbemas

Margid jmt
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Kunstituru spekulandid on viimasel ajal üha sagedamini kõrbemas

Postitus Postitas muhfff » 20 Sept 2016, 18:56

http://arileht.delfi.ee/news/uudised/ku ... d=75662861

Kunstiturul ei ole just parimad ajad. Kunstikrahh on ruineerinud spekulante.

Kunstidiiler ja kollektsionäär Niels Kantor maksis kaks aastat tagasi ühe Hugh Scott-Douglase abstraktse lõuendi eest 100 000 dollarit. Tema idee oli müüa see kiiresti korraliku kasumiga edasi. Nüüd loodab ta kasvõi natuke raha tagasi saada 28-aastase artisti teose eest müües maali 80% soetushinnast odavamalt, kirjutab Bloomberg.

Selline on uus kunstihooaeg. Müüjad püüavad Londoni ja New Yorgi oksjonimajades müüa, et päästa mis päästa annab, kuna kunstimull on lõhkenud ja kunsti järelturg on kokku kuivanud.

„Ma pigem saaksin kahjumi,“ ütles Kantor, kes pakub antud Scott-Douglase maali New Yorgis 20. septembril toimuval Phillipsi kunstioksjonil. „Ma tunnen, et hind võib kukkuda nulli. See on nagu aktsiakrahh.“

Noorte paljutõotavate kunstnike teoste hinnad nagu Scott-Douglase ja Lucien Smithi omad tõusid oksjoniturul 2014. aastal. Mõnikord jõudsid hinnad sadadesse tuhandetesse, kui maalid vahetasid palavikuliselt omanikke nagu kuumad tehnoloogiaaktsiad. Kuid 2015. aasta lõpus turg muutus ja selliste nimede teoste hinnad on saanud eriti kõva löögi.

Mõnede kunstnike teoste hinnad on kukkunud 90% ja enamgi. Selline kukkumine on hirmutanud ära potentsiaalsed ostjad. Spekulandid ostsid maale mitte endale hoidmiseks, vaid vaheltkasuga edasimüügiks.

„Kui spekulantidele jõuab kohale, et kõrgemate hindade juures puuduvad lõppostjad, siis nad paanitsevad ja paiskavad teosed müüki kartes kõik kaotada,“ ütles kunsti nõustamisfirma Levin Art Groupi direktor Todd Levin.

Tänane kunstiturg on karjuvaks kontrastiks veel paari aasta tagusele turule, kui noored kunstnikud püüdsid oma abstraktsete töödega teenida kopsakaid summasid. Sageli olid kunstnikud 20ndates aastates. Smith nägi, et tema bakalaureuseõpingute aegne maal osteti 2013. aastal Phillipsi oksjonil 389 000 dollariga. Kaks aastat varem osteti see 10 000 dollari eest. Sel nädalal pakutakse oksjonil kolme Smithi teost, mille alghind on isegi vaid 7000 dollarit.

Kantor ostis maali 2014. aasta juulis erakätest. Neli kuud hiljem maksis samast seeriast sarnane teos Christie’se oksjonil 100 000 dollarit. Kantor eeldas, et hind jätkab tõusu, kuid 2015. aasta veebruaris ei õnnestunud samast seeriast lõuendit oksjonil müüa.

Enne maali Phillipsi oksjonile panekut püüdis Kantor müüa maali terve aasta eraviisiliselt läbi Blum & Poe, teose eelmisele omanikule ja isegi Ebays. Ühel hetkel küsis ta teose eest 50 000 dollarit ja ta ei saanud ainsatki pakkumist.

„Kindlasti maksti mõningatel juhtudel maalide eest rohkem,“ ütles Phillipsi oksjonijuht Rebekah Bowling. „Me oleme turul, kus tuleb olla konservatiivne. Kõik on hindade suhtes väga kahtlevad.“

Oksjonimaja eeldatavad hinnad on kaugel kõrghooaja omadest ja isegi allpool esmahindu. Phillipsi oksjonil on enam kui pooled 204 lotist alla 10 000 dollariliste eeldatavate hindadega.

Scott-Douglast esindavad diilerid USAs, Suurbritannias ja Hongkongis panevad aina uusi töid galeriidesse müügile. See turg on oksjoniturust stabiilsem. Tema teose kogujate seas on miljardär Francois Pinault ja Jaapani kunstnik Takashi Murakami.

Hindade madalal hoidmine võib aidata tekitada uue tõusvate hindadega turu, ütles Los Angelese ettevõtja Stefan Simchowitz, kes on tuntud noorte kunstnike teoste hulgiostjana nii enda klientidele kui isiklikku kogusse.

„Ma olen oksjonil väga aktiivne – nii müüjana kui ostjana,“ ütles Simchowitz, kellele kuulub umbes 3500 maali.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta