RAHA LUGU: Kergesti võltsitavad rahasedelid tekitasid pea kogu sajandi vältel Vene võimudele suurt peavalu!

Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3992
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

RAHA LUGU: Kergesti võltsitavad rahasedelid tekitasid pea kogu sajandi vältel Vene võimudele suurt peavalu!

Postitus Postitas muhfff » 07 Mai 2017, 14:03

http://forte.delfi.ee/news/ajaloomuuseu ... d=78131862

Sel korral kirjutab Ivar Leimus, kuidas tsaaririik paberraha kasutama oli sunnitud ja mis raskusi see endaga kaasa tõi.

18. sajandi lõpus – 19. sajandi alguses pidas Vene tsaaririik mitmeid sõdu, mis põhjustasid riigile suuri väljaminekuid. Eelarve puudujääk kaeti paberraha, nn assignaatide ohjeldamatu emissiooniga. Selle tagajärjel langes paberrubla kurss järsult ning metallvahetusraha kadus käibelt. Samal ajal hakati Eesti linnades asutama mitmesuguseid klubisid, kus vähese raha eest pakuti süüa-juua, ajalehti, võimalust kaarte mängida ja muidu aega viita. Müntide puudusel hakati Tallinna klubides kohalike võimude loal alates 1794. aastast väljastama oma rahasedeleid. Need olid papi- või nahatükkidele trükitud madala nimiväärtusega kupüürid, mida tollal kutsuti klubideks. Praegu nimetame neid kodurahadeks.

Tallinna eeskuju järgisid viivitamatult teistegi linnade meelelahutusasutused. Õige varsti nägid ka linnavalitsused võimalust surrogaatraha abil eelarvet kohendada ja said tsaar Aleksander I-lt 1811. aastal selleks loa. Juba järgmisel aastal emiteeris oma nahkrahad Tartu linnakassa, kellele järgnesid Võru, Viljandi, Tallinn, Pärnu ja Kuressaare. Peale nende vajasid käibevahendeid postijaamad ja mitmed käitised, kes samuti andsid oma panuse „klubide“ massi suurenemiseks. Kõrvale ei jäänud mõisadki. Kergesti võltsitavad asendusrahad levisid laialt üle kogu Eesti ja tekitasid võimudele palju peavalu.

Kuid 1825. aastaks oli tsaaririigi rahandus juba sedavõrd kosunud, et minister Cankrin tegi korralduse „klubid“ ringlusest kokku korjata ning hävitada. See protsess võttis siiski aega ja polnud lõplik ega täielik. Pigem vastupidi. Alates 1830. aastatest levisid üle kogu Hiiumaa Ungern-Sternbergidele kuulunud Kärdla kalevivabriku „klubid“, kodurahade väljastamist jätkas Võisiku peeglimanufaktuur. Krimmi sõda põhjustas 1850. aastate lõpus – 1860. aastate alguses uue likviidsuskriisi ja kodurahade laine. Seekord olid nende emitentideks enamasti kohalikud kaupmehed. Ja ehkki kodurahad tuli taas kõrvaldada 1868. aasta lõpuks, jätkus nende väljastamine ja kasutamine mitmesuguste ettevõtete ja asutuste poolt 20. sajandini.


Pilt
Pilt
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1182
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: RAHA LUGU: Kergesti võltsitavad rahasedelid tekitasid pea kogu sajandi vältel Vene võimudele suurt peavalu!

Postitus Postitas Andvari » 11 Mai 2017, 01:02

Siit võimalik soetada üks artiklis mainitud rahatäht: http://www.ebay.com/itm/Estonia-Reval-5 ... Sw241YbS22

Vasta