India jalgatulistamissessioon paberraha kehtivuse kaotamisega

Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2641
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

India jalgatulistamissessioon paberraha kehtivuse kaotamisega

Postitus Postitas mart » 21 Nov 2016, 21:51

India otsustas järgi teha Pavlovi reformi (hingitsevas NSV Liidus tühistati 1991.a jaanuaris 50- ja 100-rublased) ja otsekui "juhendi järgi" tühistasid 1000- ja 500-ruupiaste maksvuse:

India hookuspookus suurte rahatähtedega sai ootamatu löögi
21. november 2016 18:50, Romet Kreek, majandustoimetuse reporter, ärileht.ee

Et India kuulutas 500- ja 1000-ruupia suurused rahatähed kehtetuks, põhjustades pankades raha ümbervahetajate sabad ja halvates veokitransporti riigis. Ootamatu löök saabus ka välismaalt.

India ruupia sularaha konverteeritavus on USAs halvenenud. USA pangad ei vaheta enam India ruupiat.

Aruna Desail on probleem tuhandete ruupiatega USAs – ta ei leia panka, kes vahetaks ta raha. Ta ei saa sellest lahti, kirjutab Bloomberg.

Valuutavahetajad USAs ei saa lahti kehtestuks unistatud rahatähtedest. JPMorgan ja Citigroup teatasid, et nemad müüksid küll klientidele ruupiaid, kuid nendele raha vahendajad on muutnud ruupiad kättesaamatuks. Wells Fargo teatas, et nad ei saa hetkel ruupiad müüa. Bank of America teatas, et nad ei ole kunagi aktsepteerinud India ruupiat.

„Kui sul on eurod, siis sa saad neid pangas vahetada,“ kaebas 76-aastane Desai New Jerseys. „India ruupiatega ei tee seda keegi.“

India kuulutas alates 9. novembrist kehtetuks 500- ja 1000-ruupialised rahatähed, mis tähendab, et 86 protsenti ringluses olevast rahast on kehtetu, mida saab piiratud ajal India pankades uute rahatähtede vastu ringi vahetada. Sedasi plaanib India Modi valitsus võidelda maksudest kõrvalehoidmisega. Indias on aega kehtetuks kuulutaud raha hoiustamisega panka detsembri lõpuni, ütles Modi.

USAs enam kui 200 valuutavahetuspunkti omav Travelex teatas, et nad ei võta vastu 500- ja 1000-ruupialisi rahatähti, sest nad ei saa neid hulgi Indias ümber vahetada kehtivate rahatähtede vastu.

Eestis ei vaheta Tavid enam India ruupiat.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2641
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: India jalgatulistamissessioon paberraha kehtivuse kaotamisega

Postitus Postitas mart » 11 Jaan 2017, 09:10

Harvardi majandusprofessori kommentaar India "Pavlovi reformile":

Kuidas kõrvaldada ringlusest soovimatu sularaha?
11. jaanuar 2017 00:05, Eesti Päevaleht
Jeffrey Frankel, Harvardi ülikooli majandusprofessor

Lääneriigid võiksid suuri rahatähti käibelt kõrvaldada kiiremini ja järsemini, aga India äsjane aktsioon oli liiga järsk

Mitu eri maailmanurga riiki tegeleb praegu demonetiseerimisega, lihtsamalt öeldes rahareformidega, kus valitsus kõrvaldab vanad rahatähed ringlusest ja asendab uutega. Reformide põhjused on erinevad, tulemused samuti.

Näiteks Venezuela äsjane rahareform on hüperinflatsiooni märk. Käibelt võeti 100-boliivarised rahatähed (riigi suurima nominaaliga rahatähed, väärt u 15 eurosenti) ja hiljem lastakse asemele 500–20 000-boliivarised. Venezuela „reform” on ilmselt mõeldud inflatsiooni peatamiseks, kuid seda ei saavutata, kui valitsus ei saa lahti liigsest eelarvedefitsiidist.

Ent rahatähtede käibelt kõrvaldamine ei pea tingimata olema küündimatu majanduspoliitika tunnus. Seda võidakse teha ka healoomulistel ja tehnilistel põhjustel, nagu võltsimiskindlama raha käibele laskmiseks või rahvusvaluuta asendamiseks. Näiteks USA rahandusminister teatas möödunud aprillis, et 5-, 10- ja 20-dollarilised asendatakse uute rahatähtedega, millel on kujutatud ka naisi ja kodanikuliikumise kangelasi.

Seda tüüpi rahavahetuste puhul antakse inimestele vana raha uue vastu vahetamiseks piisavalt aega ja raharinglust korraldavad asutused on kõike hoolikalt planeerinud. Kui Leedu 2015. aastal litid eurodeks vahetas, sujus kõik hästi, majanduslik ja sotsiaalne segadus oli minimaalne.

Kolmandat tüüpi demonetiseerimist esindab India peaministri Narendra Modi eelmise aasta 8. novembri teade, et 500- ja 1000-ruupiased rahatähed (85% Indias ringelnud sularahast) ei ole enam seaduslikud maksevahendid ja tuleb enne aasta lõppu uute rahatähtede vastu vahetada. Teade tekitas riigis korraliku kaose: inimesed seisid pikkades järjekordades, uut raha ei jätkunud, osa ettevõtteid lõpetas sularahapuuduse tõttu tegevuse.

India rahareformi eesmärk oli anda illegaalsele majandusele surmahoop, aga selle äkiline elluviimine oli India majandusele tarbetult kulukas. Samalaadsel illegaalse majanduse pigistamise motiivil võttis USA 1969. aastal käibelt 500 ja suurema nominaaliga dollarid ning Euroopa Keskpank teatas mullu mais 500-euroste käibelt korjamisest. Sellised demonetiseerimised toimuvad tavaliselt järk-järgult või lõpptähtajata (suure nominaaliga rahatähed tõmmatakse ringlusest ära sedamööda, kuidas nad kuluvad). Lühikese tähtaja seadmine nõuab valitsuselt tugevat poliitilist tahet ja leiab vastuseisu seaduskuulekatelt inimestelt, kes on harjunud suuri rahatähti näiteks säästmiseks või kingitusteks kasutama.

India ettevõtmist võib pidada ebaõnnestumiseks, sest see oli tarbetult järsk ja salatsev. Pealegi olid sihtmärgiks olnud rahatähed liiga väikse väärtusega (vastavalt umbes 7 ja 14 eurot), mida India rahakäibes laialdaselt kasutati. Illegaalsel eesmärgil suurte sularahasummade hoidjad oleksid kahju kandnud ka siis, kui rahavahetuseks oleks antud rohkem aega.

Lääneriigid võiksid suuri rahatähti käibelt kõrvaldada kiiremini ja järsemini, aga India oli liiga järsk.

Copyright: Project Syndicate, 2016

www.project-syndicate.org
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta