Zimbabwes valitseb USA dollaritest põud. Riik trükkis zombiraha

Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3921
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Zimbabwes valitseb USA dollaritest põud. Riik trükkis zombiraha

Postitus Postitas muhfff » 06 Mai 2016, 19:32

http://arileht.delfi.ee/news/uudised/zi ... d=74454215

Aafrika edutus riigis Zimbabwes kehtib USA dollar. Seda aga ei jätku. Probleemi lahendamiseks hakkas keskpank jälle trükkima vihatud Zimbabwe dollareid. Kriitikud ründavad seda sammu kui tagasipöördumist vihatud kohaliku dollari juurde, millest loobuti, kui inflatsioon ulatus 500 000 000 000 protsendini aastas.

Keskpanga juhi John Mangudya sõnul ei ole tegemist rahaga, vaid võlakirjadega, lisades, et võlakirjamündid on ju juba ammu käibel. Pangad on piiranud sularaha väljavõttu ja sulgenud mõnedki sularahaautomaadid, kirjutab Bloomberg.

Zimbabwes ringlevad USA dollarid, Hiina jüaanid ja LAV randid. Keskpanga juht jättis targu mainimata, kuidas on uued rahad tagatud.

„See on mitte millestki tehtud zombiraha,“ pahandas Mvurwis toidukaupa müüv Fredmore Kupirwa. Tema peab piiriülese kauba eest maksma pärisrahas. „Ma pean maksma dollarites, kuid minu kliendid maksavad selles idiootses rahas. Kuidas ma peaks riiuleid taas täitma kaubaga?“

Keskpank vahetab ühtlasi kõigist pangahoiustest 40% LAV randideks ja 10% eurodeks, ütles keskpanga juht. Endine rahandusminister nüüdne opositsioonipartei juht Tendai Biti ütles, et rahvas keeldub uuest valuutast.

„See on küüniline loogikavastane samm,“ ütles Biti. „See on tagasipöördumine Zimbabwe dollari juurde, mis tähendab, et valitsus on ebaõnnestunud ja viib kõik endaga kaasa.“

2000. aastal alustas Zimbabwe valgetelt põllumeestelt farmide konfiskeerimist ja mustanahalistele jagamist. Kunagine Aafrika viljaait muutus nälgivaks maaks. See viis majanduse langusesse ja tõi kaasa hüperinflatsiooni. Jama lõppes kui Zimbabwe võttis käibele USA dollari. Kuna USA dollar tugevnes LAV randi vastu, siis muutus import odavamaks, põhjustades Zimbabwes tehaste sulgemise ja kohaliku toodangu vähenemise poole võrra.

Juhtiv opositsiooniline demokraatliku muutumise liikumine prognoosis neljapäeval, et valitsev partei hävitab aasta lõpuks kehtiva välisvaluutal baseeruva rahandussüsteemi. See toob Zimbabwesse tagasi hüperinflatsiooni.

Zimbabwe tööstusliidu president Busisa Moyo ütles, et zombiraha trükkimine võib kergendada sularahakriisi, kuid ei tegele kriisi põhjustega.

„Me peame tegelema liigse impordiga ja välisinvesteeringute puudusega,“ ütles ta.

Kaupmees Kupirwa ütles, et neil ei ole usku uude rahasse.

„Nad ütlevad, et see on USA dollar või on väärt USA dollari jagu – kuid kuidas,“ küsis ta. „USA dollar peab olema trükitud USAs, mitte Harares. Kui see on trükitud Harares, siis on see variraha. Minu jaoks on see täiesti väärtusetu kuni Obama ütleb mulle, et see on õige dollar.“
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3921
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Zimbabwes valitseb USA dollaritest põud. Riik trükkis zombiraha

Postitus Postitas muhfff » 06 Mai 2016, 19:35

muhfff kirjutas:vaid võlakirjadega, lisades, et võlakirjamündid on ju juba ammu käibel.
Sellised siis näiteks:
s-l500.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2641
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Zimbabwes valitseb USA dollaritest põud. Riik trükkis zombiraha

Postitus Postitas mart » 06 Mai 2016, 19:53

Järelikult ei viitsitud või pigem ei osatud raha-kaubandus-majanduspoliitikaga tegelda, võlaraha trükkimise asemel oleks tulnud ammu impordile maksud määrata või jätta riigis põhikäibele rand.
Jääb veel üle puutja pilt võlapaberitele-võlamüntidele peale panna, äkki aitab?

nsvliidu rublad olla omal ajal tagatud tankidega...
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta