Endine USA ori saab presidendi asemel 20-dollarilisele

Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3921
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Endine USA ori saab presidendi asemel 20-dollarilisele

Postitus Postitas muhfff » 21 Apr 2016, 18:00

http://maailm.postimees.ee/3663847/endi ... larilisele

Endine ori Harriet Tubman vahetab USA 20-dollarilisel rahatähel välja president Andrew Jacksoni ning temast saab esimene Ühendriikide rahatähtedel kujutatud afroameeriklane, ütlesid rahandusametnikud kolmapäeval.

Esialgu taheti naine panna 10-dollarilisele, mis peatselt välja vahetatakse. Praegu ilutseb sellel USA esimene rahandusminister Alexander Hamilton.

Rahandusminister Jacob Lew sõnul on eesmärk võtta uued rahatähed kasutusele 2020. aastaks.

Tubmani rahatähele kandmise poolt hääletas enamik 600 000 avalikul hääletusel osalenud ameeriklasest.

Tubmani peetakse afroameeriklaste seas kangelaseks. Ta põgenes 1849. aastal Marylandi osariigis orjusest ja aitas juhtida legendaarset maa-alust raudteed, mis aitas 19. sajandil vabaduse tuhandeid orje.

«Naine, juht, vabadusvõitleja. Ma ei tea paremat valikut 20-dollarilisele rahatähele kui Harriet Tubman,» säutsus demokraatide presidendikandidaadiks pürgiv Hillary Clinton.

«Ma ei tea teist Ameerika kangelast, kes vääriks seda au rohkem kui Harriet Tubman,» lausus tema konkurent Bernie Sanders.

«Otsus panna Harriet Tubman 20-dollarilisele rahatähele tulenes tuhandetest vastustest, mille saime noortelt ja vanadelt ameeriklastelt,» ütles Lew.

Lew tegi ühtlasi teatavaks ka muudatused viie- ja kümnedollarilistel rahatähtedel.

Uus kümnedollariline rahatäht hakkab kujutama 1913. aasta ajaloolist meeleavaldust naiste valimisõiguse eest rahandusministeeriumi hoone juures ning mitut selles kampaanias osalenud valget ja mustanahalist naist.

Uue viiedollarilise kupüüri, mille esiküljel on Abraham Lincoln, tagaküljel hakatakse kujutama mitut tema Washingtonis asuva memoriaali juures toimunud ajaloolist sündmust, muuhulgas Marthin Luther Kingi 1963. aasta kõnet «Mul on üks unistus» rassidevahelise võrdsuse eest.

USA rahatähtedel on traditsiooniliselt kujutatud kas presidente või riigi rajajaid, nagu kunagine rahandusminister Hamilton.

Naisi on Ühendriikide rahatähtedel kujutatud vaid kaks korda: 1886. aastal USA esimese presidendi George Washingtoni naist ja 1875. aastal põlisameeriklaste folkloorist tuntud kangelannat Pocahontast.


Pilt
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta