praak 2 eurone

Mis ta ka maksab?
Vasta
susimusi
Sent
Postitusi: 3
Liitunud: 17 Veebr 2018, 22:35

praak 2 eurone

Postitus Postitas susimusi » 18 Veebr 2018, 00:06

Tere. Paar aastat tagasi sain ringlusest sellise Soome praak mündi. Olen arusaanud, et praak münt võib olla teise väärtusega. Kas keegi oskaks öelda selle väärtust või kohta kus seda uurida saab? Ette tänades
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: praak 2 eurone

Postitus Postitas muhfff » 18 Veebr 2018, 01:04

susimusi kirjutas:
18 Veebr 2018, 00:06
Olen arusaanud, et praak münt võib olla teise väärtusega.
Tõsi ta on, praakmünt võib tõesti olla teise väärtusega. Olen isegi mõndade praakmüntide eest maksnud selliseid summasid, et häbi tunnistada.

Praak tekib tootmisprotsessi käigus, sel on mingi kindel tekkepõhjus. Antud juhul olen siiski mõnevõrra skeptiline, sest ma ei suuda ette kujutada, kuidas midagi sellist saaks tootmisprotsessi käigus tekkida. Kõige sarnasemad tekkepõhjused oleks kas strike through või greased die, aga see ei ole siiski kumbki.
Ma kahtlustan, et tegemist on müntimisjärgse töötlusega. Võib-olla on pind siledaks freesitud ja siis happega söövitatud või laseriga lõigatud. Aga võib-olla pilt petab ja münti käes hoides saaks rohkem infot, kes teab...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

susimusi
Sent
Postitusi: 3
Liitunud: 17 Veebr 2018, 22:35

Re: praak 2 eurone

Postitus Postitas susimusi » 18 Veebr 2018, 01:17

Tere.

Kas on mingit kohta, kus saaks kindlaks teha ja võib olla mingi tõestuse saada, et millise mündiga tegu on? Teiselt poolt on tavaline 2 eurone münt ning külg samuti.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

tolpa
10 senti
Postitusi: 46
Liitunud: 05 Jaan 2012, 04:45
Asukoht: Tartu

Re: praak 2 eurone

Postitus Postitas tolpa » 18 Veebr 2018, 02:24

Algatuseks võiks täpse kaaluga ära kaaluda näiteks. Kui söövitatud või freesitud on, võiks see kaalus kajastuda. Et ta just Soome münt on, ütled serva järgi? Tove Janssoniga juubelieuro?

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: praak 2 eurone

Postitus Postitas mart » 18 Veebr 2018, 08:39

homer-coin.jpg

Küsin: mis nüüd saab? (intertainment-lehel küsitaks: where is your god now?)
originaal

Kui münt on "homerdatud", siis see pole "praak münt" (vermiminguviga)

Mündi "vanust" aitab tuvastada "lõdvaga" esikülg - 2002-2006 vermiti ILMA Baltimaadeta 2002.a (või pigem 1999.a) seisuga Euroliidu riikide kaardiga, 2007st vermitakse KOOS Baltimaadega, väike näide Soome 2006 mündiga koos väikse Soome keele tunniga:
2006-2007.jpg
üleval VÄÄR, all ÕIGE, seega teema münt peaks olema vermitud 2002-2006, mis välistab kohe 2014.a Tove Janssoni juubelimündi, siin on loodetavasti ka õige pilt Janssoni mündi reversist.

Kui teema avaja soovib "lõpuni minna", võiks kirjutada, mis on äärel kirjas, siis saab edasi vaadata, mis münt see võiks olla.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: praak 2 eurone

Postitus Postitas muhfff » 18 Veebr 2018, 10:42

susimusi kirjutas:
18 Veebr 2018, 01:17
Kas on mingit kohta, kus saaks kindlaks teha ja võib olla mingi tõestuse saada, et millise mündiga tegu on?
Soome rahapaja on kindlasti üks selline koht, või siis sõltumatud kolmanda osapoole hindamiskompaniid (NGC, PCGS). Aga see ei ole odav lõbu ja kui münt osutub "järeltöödeldud" mündiks, siis on tegemist maha visatud rahaga.

Mina muidugi midagi ei tõesta, aga ma võin sellele mündile oma hinnangu anda. Samas on mul lähiajal vaba ajaga suht kehvasti. Mündi vaatamine võtab ilmselt mõned minutid, kuid kokkusaamine ja kaasnev logistika võtab liiga palju aega(ja mul on sada muud ideed mida selle ajaga peale hakata). 4. märtsil on Tallinna vene Gümnaasiumis kogujate kokkutulek/laat, kuhu plaanin minna. Näiteks seal võin selle mündi üle vaadata ja oma arvamuse öelda. Seal on kindlasti ka teisi inimesi, kes oskavad midagi arvata.
Posti teel võid võid muidugi ka mündi "hindamiseks" saata, aga sellega kaasnevad kulud (edasi-tagasi saatmine), mis on mündi praagiks mitte osutumise korral raha raiskamine.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: praak 2 eurone

Postitus Postitas mart » 18 Veebr 2018, 10:50

Praegu prooviks veel "kirjalikult" tuvastada kirjaserva järgi, kuigi vaadates juubelimüntide averseid (kujutis on praktiliselt üle "kollase" ala) jagan veel ühe mõtte, millele PEAKS hindamisele andnu samuti vastama:

Kas teksataustal pildid nr 1 ja 2 on SAMAST, väidetavalt "praagist" mündist?

Mulle ei meeldi üldse need "praagi" poole viisnurgad + "lained" randil (mis on väga iseloomulikud koopiatele-võltsingutele), revers näib õige.
2004-06 juubelimüntidest on vaid 6-l mündil tavaline viisnurgaring, seega kui tegu on juubelimündiga, ei tohiks olla raske algset münti tuvastada.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

susimusi
Sent
Postitusi: 3
Liitunud: 17 Veebr 2018, 22:35

Re: praak 2 eurone

Postitus Postitas susimusi » 18 Veebr 2018, 18:52

Lisan siia huvilistele lingid erinevate videodega mündist

Kaalu võrdlus. Kahjuks mul pole spetsiaalset kaalu, katsetasin sellega mis on.
https://www.youtube.com/watch?v=9TvIPAz ... e=youtu.be

Külje võrdlus Soome 2 Eur 2013 juubelimünt – F.E. Sillanpää 125. sünniaastapäeva mündiga.
https://www.youtube.com/watch?v=Daz0SKl ... e=youtu.be

Esikülje võrdlus
https://www.youtube.com/watch?v=nMsla9l ... e=youtu.be

Test magnetiga
https://www.youtube.com/watch?v=Cqw3MrD ... e=youtu.be

Peaksid olema avalikkusele nähtvad videod ja andama parema ülevaate

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: praak 2 eurone

Postitus Postitas mart » 18 Veebr 2018, 23:13

Kui serv on nagu mõnel uuel Soome mündil, vastavalt 1999-2006 tavaline või 2006 hääletusõiguste 100.a juubeli 2e, ülejäänu kirjutab mõni vanem olija, kes münti näeb
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta