Erinevad EW mündid

Mis ta ka maksab?
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas muhfff » 23 Juul 2017, 15:32

Mündi läikima poleerimine ei ole puhastamine. Iga münt on võimalik lihvida peegelsiledaks, läigib rohkem kui teised mündid kokku, aga see ei ole puhastamine. Selline poleerimine ei taasta mündi algset helki (lusterit).
Hästi puhastatud münt on selline münt, millest pole aru saada, et seda on puhastatud. Kui mündi pind on pärast happes käimist poorne, kui münti on hambaharjaga hõõrutud ja mündi pind on pisikesi jooni täis, või kui mündil on pärast puhastamist ebaloomulik läige/värv, siis pole tegemist hea puhastamisega. Siis on tegemist oskamatu puhastamisega ja mündi näol on tegemist p**** keeratud mündiga.

Nendel piltidel olevad mündid on enamjaolt oskamatult puhastatud mündid ja seetõttu on päris lihtne valida (kui ma oleks sunnitud valima) sealt välja need mündid, mida ma võtaks enda kollektsiooni. Veelkord, et asi selge oleks.
5-sendisest on ainult ülemine vasakpoolne selline münt, millele ma julgeks pakkuda säilivuseks AU või parem. Kõik ülejäänud mündid on ILMSELGELT puhastatud ja/või kulumisjälgedega.
Viikingi kroonid on tegelikult kõik kehvad. Lisaks on äärmiseid ilmselt puhastatud. Keskmine tundub pildi pealt kõige loomulikum, kuid tõttöelda kahtlustan ka selle puhul mingit töötlust - vapipoole pind tundub kergelt poorne, nagu oleks happest läbi käinud.
20-sendisestest on kaks esimest kindlasti puhastatud, seda on isegi pildi pealt aru saada.
50-sendisest on parempoolne kindlasti puhastatud ja keskmine suure tõenäosusega puhastatud.

Seega jääb üle suhteliselt lihtne valik - "5 sendistest-1 rida kõige vasakpoolsem,1 kroon 1934 -keskmine,20 senti parempoolne ja 50 senti esimene".

5-sendisest võiks 15-eurost hinda arvata ainult ülemise vasakpoolse kohta (aga see oleks natuke kallis hind), teiste eest ma üle mõnekümne sendi tükist ei maksaks.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas muhfff » 23 Juul 2017, 15:54

Veel üks asi... Nagu ma enne mainisin, võib olla odavam osta omale ilusad mündid juba kapseldatult.
Nagu ma aru sain, siis 5-sendiste eest oled maksnud 2-5 eurot tükist ja ühe eest 15 eurot. Seega kamba peale kokku 25-40 eurot ja ilusat münti tegelikult nagu ikka ei ole.
Samas võrdluseks - viimasel coins.ee oksjonil oli müügis NGC MS63, mis müüdi koos oksjonitasudega 56,10 euro eest, postikulu võib-olla juurde. Põhimõtteliselt korralik kollektsioonimünt 60-65 euro eest ja seejuures pole vaja seda ka puhastama hakata.
Minu arvates oleks mõistlikum variant olnud.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas mvahtra » 23 Juul 2017, 16:19

Kaupoga 100% nõus. Eks me kõik oleme jõudnud mingi hetk järeldusele ,et odavam/lihtsam on osta karbis münt..(kasutaja aldok oponeerib siin aga tema kogub natuke teise aja münte,mille XF säilivuses leidmine on juba omaette kunst) Kaupo toodud näide 5 sendise MS63RB kohta-antud münt lõpphinnaga ca.60.- oleks NGC tabelis esikümmne vääriline kollektsioonimünt.(esimesel 5 on vist MS64).

Kasutaja avatar
platinum
Viiekroonine
Postitusi: 611
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas platinum » 23 Juul 2017, 23:42

Allan kirjutas:Pealegi on mul ülikoolid, laulupeod, toompead olemas super ilusad
Kas nendest ka pilte on?

Au-unc eristamiseks pole vaja üldse luupi kogenumale silmale. Küll õpid ära nagu ka me muud oleme õppinud.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas aldok2 » 24 Juul 2017, 10:56

mvahtra kirjutas:Kaupoga 100% nõus. Eks me kõik oleme jõudnud mingi hetk järeldusele ,et odavam/lihtsam on osta karbis münt..(kasutaja aldok oponeerib siin aga tema kogub natuke teise aja münte,mille XF säilivuses leidmine on juba omaette kunst) Kaupo toodud näide 5 sendise MS63RB kohta-antud münt lõpphinnaga ca.60.- oleks NGC tabelis esikümmne vääriline kollektsioonimünt.(esimesel 5 on vist MS64).
Ka mina pole kunagi olnud otseselt karbis müntide vastu. Küll aga väidan, et karp ei tee münti paremaks kui see ilma selleta on. Kohati tundub mulle, et oluliseks peetakse hinnet karbil ja münt ise on teisejärguline ja ma oponeerin selle suhtumise, mitte karbi olemasolu või puudumise vastu. Samas on samaväärne münt täna karbis ostes enamasti kallim kui ilma karbita ja kui on olemas oskused head münti ära tunda, siis tuleb odavam osta lahtine münt. Kui seda muidugi leitakse. Lihtsam on küll osta karbis münt, kuid mitte tingimata odavam. Samas pole ka 50-60 eurot nüüd teab mis suur raha, nii näiteks ennist toodud 5 sendise ostu korral ei olnud ka karbistatud eksemplari (mis oli niikuinii ka mäekõrguselt üle teistest arutlusel olnud eksemplaridest) ost teab mis kaotus. Seda münti poleks ilmselt ka lahtiselt 3-5 euroga saanud, hea õnne korral vast 15-ga. Kuid siin on jälle risk, et pildi järgi ostes ei näe kõiki defekte. Aga kes ei riski, see 15 euroga ei osta :) Karbistatud müntide ost on mõnes mõttes sarnane Eesti Energia elektripaketi "Kindel" valikuga, kus on enam vähem kindlad kaks asja: esiteks elektrist ilma ei jää (saab kvaliteetse mündi) ja teiseks ilmselt on kindel, et tarbija maksab pikaajaliselt kõrgeima võimaliku hinna. Aga vähemalt ei tule ka halbu üllatusi, kus mõnel kuul võib börsihinnaga paketi valinul olla elektriarve ebaharilikult kõrge (pildi järgi ostetud münt osutus kättesaamisel oluliselt viletsamaks). Kuid ei tule ka häid üllatusi, kus börsi madalseisu tõttu oli elektriarve väike (sai poolmuidu hea mündi). Valiku ja/või maitse küsimus.
Viimati muutis aldok2, 24 Juul 2017, 14:16, muudetud 2 korda kokku.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas mart » 24 Juul 2017, 12:42

1. karp on pakend + / = kindlus, mida saab kontrollida; kuigi just lahendasime ühisel jõul kapi pandud 1926 5-margase oksjoni, aga ka see erand näitab karpide kindlust. huvitav, mida NGC ütleb, kui Eesti numismaatikud tunnistavad ühiselt selle leedu koopiaks?

2. mind pole veel keegi sundinud relva või mille iganes ähvardusel neti kaudu ostma. 3-15-eurot + postikulu eest võib saada väga palju münte, mis pole ka mitte AU.
coins.ee-l on korralikud pildid, Haljaku oksjonil saad kasvõi oksjoni ajal mündid üle vaadata, siinne kalender on täis käest-kätte üritusi.
kui tõesti midagi paremat pähe ei tule, saab kasvõi siin kuulutada ostusoove tingimusega käest-kätte

kogudes võiks välja mõelda, mis on eesmärk, MIDA tehakse:
a) "täidetakse auke" sõltumata säilivusest - seda saab teha ka antikvariaatidest u 2-10-kordse turuhinnaga ostes, Eesti mündid on suhteliselt odavad ja postikulu võib olla suurem, kui maksta antikvariaadis paarieurose mündi eest 2 korda rohkem. siin on ilmselt ka leedu 1926-koopiad jms
b) kogutakse meeldivaid münte, meeleolu ja rahakoti järgi
c) kogutakse rangelt tippu
on ka variant olla ärimees (kombinatsioonis a), b) ja c)-ga), käia targa näoga ringi, võtta hinnapakkumisi, tänapäeval isegi moodsalt lasta meilile saata ning siis targalt osta kõige odavamalt, mille puhul tervitan üht foorumivälist ärimeest teatud rebendi puhul, kes lõpuks ikkagi ostis ka minu münte, kuigi mitte otse ja maksis rohkem, aga peamine on ju rollis püsimine?
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas Allan » 26 Juul 2017, 18:01

platinum kirjutas:
Allan kirjutas:Pealegi on mul ülikoolid, laulupeod, toompead olemas super ilusad
Kas nendest ka pilte on?

Au-unc eristamiseks pole vaja üldse luupi kogenumale silmale. Küll õpid ära nagu ka me muud oleme õppinud.
Vaatasin mündid nüüd uuesti teise pilguga üle ning arvan, et võib-olla tekitasin liigset ärevust. Kõik on ilusad UNCid aga MS70 münti seal küll ei ole.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas Allan » 26 Juul 2017, 18:18

Ise puhastasin ainult paari münti. Hõõrunud ei ole midagi. Need on parimad ilma karbita viikingid mida ma siia maani näinud olen :lol:

Happega ei ole neid kindlasti puhastatud ja mõtlesin näiteks ka siis pildid teha, mis juhtub viikingiga kui see happesse panna. Sellest saab kohe aru. Üsna ebaloomulik tulemus. Vahet ei ole, mis hape. Ikka läheb heledaks. Tulemust näeb siit:
https://www.upload.ee/image/7272638/DSC02127.JPG

Poorsust ei ole osanud hinnatagi varem. Aga pilt on igatahes selgem mida tulevikus vaadata! :)

muhfff kirjutas:Mündi läikima poleerimine ei ole puhastamine. Iga münt on võimalik lihvida peegelsiledaks, läigib rohkem kui teised mündid kokku, aga see ei ole puhastamine. Selline poleerimine ei taasta mündi algset helki (lusterit).
Hästi puhastatud münt on selline münt, millest pole aru saada, et seda on puhastatud. Kui mündi pind on pärast happes käimist poorne, kui münti on hambaharjaga hõõrutud ja mündi pind on pisikesi jooni täis, või kui mündil on pärast puhastamist ebaloomulik läige/värv, siis pole tegemist hea puhastamisega. Siis on tegemist oskamatu puhastamisega ja mündi näol on tegemist p**** keeratud mündiga.

Nendel piltidel olevad mündid on enamjaolt oskamatult puhastatud mündid ja seetõttu on päris lihtne valida (kui ma oleks sunnitud valima) sealt välja need mündid, eminmida ma võtaks enda kollektsiooni. Veelkord, et asi selge oleks.
5-sendisest on ainult üle vasakpoolne selline münt, millele ma julgeks pakkuda säilivuseks AU või parem. Kõik ülejäänud mündid on ILMSELGELT puhastatud ja/või kulumisjälgedega.
Viikingi kroonid on tegelikult kõik kehvad. Lisaks on äärmiseid ilmselt puhastatud. Keskmine tundub pildi pealt kõige loomulikum, kuid tõttöelda kahtlustan ka selle puhul mingit töötlust - vapipoole pind tundub kergelt poorne, nagu oleks happest läbi käinud.
20-sendisestest on kaks esimest kindlasti puhastatud, seda on isegi pildi pealt aru saada.
50-sendisest on parempoolne kindlasti puhastatud ja keskmine suure tõenäosusega puhastatud.

Seega jääb üle suhteliselt lihtne valik - "5 sendistest-1 rida kõige vasakpoolsem,1 kroon 1934 -keskmine,20 senti parempoolne ja 50 senti esimene".

5-sendisest võiks 15-eurost hinda arvata ainult ülemise vasakpoolse kohta (aga see oleks natuke kallis hind), teiste eest ma üle mõnekümne sendi tükist ei maksaks.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas muhfff » 26 Juul 2017, 22:13

Allan kirjutas:Poorsust ei ole osanud hinnatagi varem. Aga pilt on igatahes selgem mida tulevikus vaadata!
Ega keegi pole targaks sündinud ja ilmselt ei oska mina ka nii mõndagi veel vaadata. Aga kõige rohkem õpib münte vaadates ja proovides mõista, miks üks või teine münt on mingi kindla hindega või miks üks või teine münt EI OLE mingi kindla hindega. Või siis proovides mõistada, et "mida kuradit siis nüüd selle mündiga tehtud on?" : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1623
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Erinevad EW mündid

Postitus Postitas Andvari » 27 Juul 2017, 03:57

Tere. Kaua seda viikingit happes leotasid ja mis happes ( 15% soolhape? )? Katsu lühemat aega hoida ja lahjemates hapetes. Näiteks lühemat aega 5-6 % õunaäädikas hoides ei lähe ta nii "valgeks", aga "sita" võtab maha ja toob templiläiget esile juhul, kui seda on säilinud.

Vasta