Mõistatus Mündihuvilistele!

Ei tea millega tegu? Küsi, äkki keegi teab
Vasta
Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 16 Veebr 2022, 23:46

Õige vastus.
Peeter I ja habememaksu medal / märk / zetoon / vms..

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 16 Veebr 2022, 23:50

Üks uus maailmavaadet ja mündimaailma laiendav küsimus:
Mis münt, kes oli valitseja, kelle initsiaalid ja miks see on haruldane münt?
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas muhfff » 17 Veebr 2022, 11:40

Huviline007 kirjutas:
16 Veebr 2022, 23:50
Mis münt, kes oli valitseja, kelle initsiaalid ja miks see on haruldane münt?
Kui ehtne, siis Katariina aegne proovimünt, GRIVE ehk siis grivna? 10 kopsi?
Kui pole ehtne, siis Hiina litter, valitseja Xi Jinping.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas aldok2 » 17 Veebr 2022, 12:58

https://bestmani.ru/shop/monety-rossii/ ... onety.html

неты имели небольшой тираж, аукционная стоимость некоторых экземпляров чрезвычайно высока.
Описание: на лицевой стороне монеты изображен вензель. На оборотной стороне изображение двуглавого орла, по окружности указан номинал и год выпуска монеты.
Предложенная копия монеты Гривенник 1726 года "Меншиков" отчеканена с максимальным соответствием технологии царской чеканки.
Монета изготовлена из однородной меди, на фотографиях образец копии.

Minu meelest oli intriig selles, et hea tahtmise juures võis monogrammist välja lugeda mitte ainult Katariina E, vaid ka vürst Menšikovi M-i

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 17 Veebr 2022, 21:42

Vastus õige.

n.n. Menshikovi grivennik.

Intriig oli tõesti selles, et jah, et arvatakse, et Menshikov, kes oli rahareformi läbiviija sel hetkel otsustas vist ennast ka mündile seada!

https://www.mdregion.ru/o-kladoiskatels ... ikova.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander ... _Menshikov

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 17 Veebr 2022, 21:48

Uus Küsimus:
... mis riik, mis münt, kes valitseja. Lisada võib ka taustainformatsiooni! Seda on alati huvitav lugeda!
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas aldok2 » 18 Veebr 2022, 11:52

Vene mündihuvilistele tuntud münt. Iever (Saksamaa), (riigi)taaler 1798. Friederike Auguste Sophie von Anhalt-Zerbst.

Pärast Ieveri valitseja Friedrich Augusti surma 1793. a. sai Ieveri valitsejannaks Vene keisrinna Katariina II (kes oli ju ka Saksa printsess ja rahvuselt üldse sakslane), kes oli Friedrich Augusti õde. Ta pani Ieverisse oma asemikuks valitsema Friedrichi leskabikaasa Friederike Auguste Sophie, kelle nimel ongi see münt löödud. Mündil on ka viide selle kohta, et Friederike oli ainult troonihoidja (administrator), mitte täieõiguslik valitsejanna.

Vormiliselt ei ole antud juhul üldse oluline, et Katariina II oli Venemaa keisrinna, sest antud juhul sai ta Ieveri valitsejannaks oma Saksa vürstisoost pärinemise tõttu (ja muidugi ei tohi ka järeldada, et Iever muutus Katariina valitsejaks saamisega Venemaa osaks). Sisuliselt oli Vene keisrinna roll muidugi palju tähtsam ja prestiižsem kui ühe Saksa pisiriigi valitsejanna ja seega on ka arusaadav, et suhe Venemaaga on mündil eriliselt ära märgitud. Viimast näitab kahepäine tsaarikotkas mündil (mis võtab enda alla suurema osa mündipinnast ja oluliselt väiksemana kujutatud Ieveri enda vapp on kotka peal justkui trofeena) ja kaudselt ka ladinakeelne kiri SUB UMBRA ALARUM TUARUM (Sinu tiibade varjus või kaitse all). Pärast Katariina II surma sai Ieveri valitsejaks tema poeg Paul, kuid antud mündil see kuidagi ei kajastu. Euroopa oksjonimajades münti aeg-ajalt ikka liigub.

Tegu ei ole Vene, vaid Saksa mündiga, kuid kuna mündil on siiski seos Venemaaga olemas, siis tunnevad ka Venemaa mündikollektsionäärid selle vastu huvi, mis suurendab mündi turuhinda oluliselt.

https://www.briefmarkenankauf-muenzenan ... -1798.html

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 19 Veebr 2022, 21:30

aldok2 - õige vastus!
Tänan ka lisatud taustainfo osas! See vastab ka minule teadaolevale informatsioonile! Hea vastus! :)
Küsin käesolevaga ühe lisaküsimuse: Mis märk see 798 ees on? Selge on see, et see pole nr 1 (...või on?). Kui vaadata sama aja müntide numbreid!!!
Õiget vastust ma ei tea, kuid mul on teada kõige levinum (n.n. ametlik) vastus sellele küsimusele, mida võiks pakkuda õige vastusena (mis ei pruugi õige olla, kuid seda vastust ma otsin kui ametlikult õiget vastust).
Kui kellelgi on sellele märgile mõni parem või alternatiivne selgitus, ootaksin ka seda põnevusega.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas aldok2 » 20 Veebr 2022, 22:05

Huviline007 kirjutas:
19 Veebr 2022, 21:30
Küsin käesolevaga ühe lisaküsimuse: Mis märk see 798 ees on? Selge on see, et see pole nr 1 (...või on?). Kui vaadata sama aja müntide numbreid!!!
Kuna keegi ei vasta, siis kommenteerin niipalju, et ma ei oskaks seda märki ilma eelteadmisteta küll millekski muuks kui number 1-ks pidada. Ligikaudu selline nr 1 kuju on tolleaegsetel müntidel üsna tavaline (vt nt https://www.coinsbook.net/coins/silver- ... tes-km-336 või https://www.vcoins.com/en/stores/marc_b ... fault.aspx). Isegi Paul I rublasel 1798. aastast on sarnane aastaarvu 1.

Kui see ei tähenda muidugi, et alternatiivsed teooriad või selgitused oleksid välistatud. Ise ma neist kuulnud ei ole, aga kuulan huviga, kui need peaksid olemas olema.

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 20 Veebr 2022, 23:52

Tänud vastamast. Ma tean jah, et sellist kummalist 1 on kasutusel paralleelselt ka tavalise nr 1ga. Mina olen lugenud ja netist otsides leidnud, et mingi seltskond, peab seda J ja 1 kombineeritud ühenduseks (nii nagu "anno domini"). Et see number viitab, et münt ja aastaarv on Jeesusega seotud ajaarvamisega. Väidetavalt oli erinevaid ajaarvamisi (nii nagu tänagi) ja erinevaid kalendreid ja see oli aeg kus igasugused n.n. ida kompaniid (inglise, hollandi, jne.) olid oma tippvormis ning rahvusvahelised.
Aga - see ei pruugi olla tõde.
Ma lihtsalt arvan, et see märk on tehtud meelega ja teadlikult number ühest erinev.
Sellepärast ka küsisin :)

Vasta