Hirv 5 krooni pakend

Ei tea millega tegu? Küsi, äkki keegi teab
Vasta
Kaspar000
Sent
Postitusi: 3
Liitunud: 02 Mai 2017, 20:21

Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas Kaspar000 » 05 Mai 2017, 19:14

Tere,

Olen suht algaja sellel teemal, aga kas tõesti oli selline originaalpakend 5 kroonisel ja kas see on tõesti nii palju väärt?

https://osta-ee.postimees.ee/haruldane- ... src=search

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas mvahtra » 05 Mai 2017, 20:08

Tervist !

originaalkinkekarbis on ta küll,hind kujuneb siiski pakkumiste käigus.Ise nägin samasugust karpi viimati Audentese kokkutulekul,müüja küsis "ostakohe" 40€,ka see tundus minuarust liiga kõrge... Kaupo võib-olla oskab kommenteerida ,palju neid välja lasti sellisel kujul..

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas aldok2 » 06 Mai 2017, 00:37

Iga asi on väärt vähemalt niipalju, kui selle eest makstakse. Vähemalt maksja jaoks. Teiste jaoks võib sama asja väärtus olla väga erinev ja pigem alla selle, vastasel korral oleks nad ka ise oksjonil osalenud. Isiklikult hoiaksin neist toodetest kaarega eemale, kus kõrge hind ei tulene mitte mündist, vaid pakendist. Aga samas ei saa seda ka keelata, kui keegi soovib neid pakendeid koguda ja kallist hinda maksta. Sama fenomeni võib näha ka näiteks Hansalinn Tallinna mündiseeria puhul, kus kaks münti ühes ja samas karbis maksavad (või vähemalt küsitakse) oluliselt enam kui samad mündid eraldi karpides.

Praktikas neid 5 krooniste "originaalpakendeid" väga ei liigu, samas kui münti ennast liigub lahtiselt lademetes. Nii et tuleb enda jaoks selgeks mõelda, kas soovitakse koguda münte, pakendeid või mõlemaid ja edaspidi on asi lihtsam. Aga nagu eelnevalt öeldi, siis praegune oksjonihind ei ole enam parim hind ostja jaoks.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas Andvari » 06 Mai 2017, 00:45

Hiljuti üks tuttav rääkis, et selles pakendis 5-ne pidi olema prooflike säilivusega. Ei ole jõudnud enda oma üle vaadata, et kas sellel jutul ka tõepõhi all on. Kaupo peaks seda kindlasti teadma. Kui seda kitse veel liigub, siis panga 5-ne on analoogses karbis väga haruldane. Mina tean vaid ühte osta oksjonit mille võitis Kaupo. Rohkem mina pole kinkekarbis 1994.a. 5 kroonist kusagil näinud. Kellel on pakkuda olen huvitatud. Ühestküljest on see kummaline jah, et erinevad pakendid mõjutavad hinda nii suuresti. Teisestüljest on see mõistetav, et proovid kõik ametlikud Eesti Panga välja antud "tooted" karbid kokku koguda.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas muhfff » 06 Mai 2017, 09:25

Kaspar000 kirjutas:kas tõesti oli selline originaalpakend 5 kroonisel ja kas see on tõesti nii palju väärt?
Tegemist on kinkepakendiga. Ametlikult müügis neid minu teada polnud, Eesti Pank ainult kinkis neid. Väärt on nad nii palju kui makstakse, aga enamasti jääb hind alla 50 euro. Palju sõltub karbi seisukorrast (sest selle eest ju tegelikult makstaksegi).
mvahtra kirjutas:Kaupo võib-olla oskab kommenteerida ,palju neid välja lasti sellisel kujul..
Ei, täpset numbrit ma kahjuks ei tea. Olen kuulnud erinevaid numbreid ja ei taha valesid numbreid levitada.
aldok2 kirjutas:Praktikas neid 5 krooniste "originaalpakendeid" väga ei liigu, samas kui münti ennast liigub lahtiselt lademetes
Kuna tegemist on kinkekomplektiga ja neid kingiti enamasti mündikaugetele inimestele, siis suurem osa müntidest vedeleb tõenäoliselt kuskil inimeste sahtlites ja pole kogujatele "kättesaadavad". Sama lugu ka Eesti pank 85 käibemündikomplektiga.
aldok2 kirjutas:Nii et tuleb enda jaoks selgeks mõelda, kas soovitakse koguda münte, pakendeid või mõlemaid ja edaspidi on asi lihtsam.
Kahtlemata. Eesti Vabariigi müntidega on see probleem, et neid on vähe ja pühendunud kogujatel tuleb väga ruttu "sein ette". Seega tuleb kogumist laiendada ka erinevatele pakenditele.
Andvari kirjutas:Hiljuti üks tuttav rääkis, et selles pakendis 5-ne pidi olema prooflike säilivusega. Kaupo peaks seda kindlasti teadma.
Äkki olingi see mina, kes rääkis? : )
Igatahes, päris kindel ma pole selles, kas need on tahtlikult prooflike'id või on need tehtud väga värskete templitega, aga mul käeulatuses oleval kahel mündil on kergelt prooflike pinnad. Aga mine sa tea, võib-olla rullidest leiab samasuguseid.
Andvari kirjutas:siis panga 5-ne on analoogses karbis väga haruldane. Mina tean vaid ühte osta oksjonit mille võitis Kaupo
Neid huvitaval kombel pole oksjonitelt rohkem läbi käinud jah. Või vähemalt ma pole näinud.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas muhfff » 06 Mai 2017, 09:29

5 krooni 1994 kinkekarbis, kui keegi pole näinud:
https://osta-ee.postimees.ee/5-krooni-1 ... 93347.html
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas aldok2 » 06 Mai 2017, 11:17

muhfff kirjutas: Tegemist on kinkepakendiga. Ametlikult müügis neid minu teada polnud, Eesti Pank ainult kinkis neid. Väärt on nad nii palju kui makstakse, aga enamasti jääb hind alla 50 euro. Palju sõltub karbi seisukorrast (sest selle eest ju tegelikult makstaksegi)
Ma jälle mäletan, et krooniaja algul polnud neid 5 krooniseid münte kusagilt võtta, poes liikus neid haruharva ja pangast ka ilma tutvusteta ei saanud. Eesti Panga muuseumist võidi ainult und näha, mingit "ametlikku" müntide müügikohta tänases mõttes ei olnudki. Ja siis tulid need 5 kroonised karbis (ei mäleta enam kas ainult kits või ka pank, kits oli kindlasti) müüki Tartus ühte panka (vist oli Kommertspank, see maja Emajõe ääres veidi Raekoja platsist eemal). Aga hind oli krooniaja alguse kohta erakordselt soolane, vist 40 krooni, ehk 8 korda üle nominaali. Ma ei näinud põhjust nii palju maksta. Ei tasu ka unustada, et tollal võis keskmine kuupalk olla nii 500 krooni...

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas aldok2 » 06 Mai 2017, 11:29

Andvari kirjutas:Hiljuti üks tuttav rääkis, et selles pakendis 5-ne pidi olema prooflike säilivusega.
Ma kunagi üht karbis münti vaatasin, ei suutnud tuvastada märkimisväärset erinevust tavamündiga. Kui seda erinevust üldse oli. Aga värskem tempel pole muidugi välistatud. Või ka parem templi viimistlus, kuid siis pole see märkimisväärne. Igal juhul minul kadus huvi seda münti karbis osta.
Arvestades seda, millist praaki tehti algusaastatel, nt hõõruti mõningaid 1992 komplekti läinud münte hambapastaga läikivamaks (kunagise EP rahaosakonna töötaja jutt), pandi korrodeeruvasse kilesse ja mäkerdati liimiga kokku jne, siis ma igatahes kahtlen, kas nad sellise peensuse peale üldse mõtlesid. Või kas nad sellist peensust nagu prooflike üldse teadvustasid.

Kaspar000
Sent
Postitusi: 3
Liitunud: 02 Mai 2017, 20:21

Re: Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas Kaspar000 » 06 Mai 2017, 12:14

Tänan Teid kõiki vastuse eest.

Hakkasin hiljaaegu koguma Eesti kroone ning meenemünte, kuna idee on jätta need seisma ja väärtust koguma, aga ütlen ausalt, et ma pole kindel, mida jälgida mündi ostmisel. Kui tavainimene nagu mina ütleks, et mõni münt on suurepärase kvaliteediga, siis Teie eksperdid siin võite väita, et see on täiesti tavaline või täiesti kasutatud. Kõige parem oleks soetada ikkagi ese, mille kvaliteet oleks kohe ostes täiuslik, sellepärast loodangi Teie abile siin, et ehk annate nõu, kas on mõtet osta mõnda münti või mitte ja ma eeldan, et siin foorumis on ausad ja abivalmid inimesed :)

Praegusel hetkel ma olen huvitatud ikkagi mündist enesest, sest eeldan, et see on UNC säilivusega, kui ütlen õigesti.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hirv 5 krooni pakend

Postitus Postitas muhfff » 06 Mai 2017, 15:09

aldok2 kirjutas:Ja siis tulid need 5 kroonised karbis (ei mäleta enam kas ainult kits või ka pank, kits oli kindlasti) müüki Tartus ühte panka (vist oli Kommertspank, see maja Emajõe ääres veidi Raekoja platsist eemal)
Vot see on minu jaoks uus info. Hea teada!
aldok2 kirjutas:pandi korrodeeruvasse kilesse ja mäkerdati liimiga kokku jne
Kusjuures, need kõnealused pakendid on tegelikult kah väga mündivaenulikud. Kapsel ise vist mitte, aga kogu see ümbritsev plast ja papp. Mündid muudavad aja jooksul värvi (sinakas-roheliseks).
Kaspar000 kirjutas:Praegusel hetkel ma olen huvitatud ikkagi mündist enesest, sest eeldan, et see on UNC säilivusega, kui ütlen õigesti.
Kui ainuke huvi on saada UNC säilivusega 5-kroonine, siis seda sellise komplektina pole mõtet osta. Selle komplekti puhul makstakse eelkõige siiski pakendi eest, komplekti kui sellise eest. Münti ennast saab tunduvalt odavamalt.
Paar päeva tagasi maksti oksjonil terve 5-krooniste pangarulli, s.o 50 mündi eest 70 eurot: ) Isegi praegu on võimalik terve rull 120 euro eest osta (ostakohe on küll 145, aga vaevalt et keegi seda ostab) ja keskmised 48 münti on kõik UNC.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta