Aardekütt: Riik ei tunne leidude vastu huvi

Uudised, artiklid ja pressiteated müntide teemal. Ärge unustage viiteid!
Vasta
Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 362
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Aardekütt: Riik ei tunne leidude vastu huvi

Postitus Postitas fengarm » 12 Jaan 2013, 19:00

http://www.postimees.ee/1100450/aardeku ... vastu-huvi" onclick="window.open(this.href);return false;

Osta.ee netioksjonil kalmetest pärit leide müüva Jõhvi elaniku Mihhaili sõnul ei ole ta kalme röövimas käinud ning riik lihtsalt ei tunne leidude vastu huvi.

Mihhaili sõnul on ta aarete otsimisega tegelnud viis aastat, kirjutab venekeelne Postimees.ee. «Kohe, kui mul ja teiste aardeotsijatel tekkis võimalus oma tegevus legaliseerida ja saada luba otsinguteks, ma seda ka tegin – 2012. aastal,» rääkis mees.

Aardeotsija rõhutas, et Osta.ee oksjonil olevad esemed on ta leidnud eri paikadest ja erinevatel aegadel. «Kui me leiame midagi, siis võimaluse korral laseme need ära hinnata, kas nad on väärtuslikud. Prahti leiame ämbrite viisi, teatada igast leitud väiksest asjast pole võimalik, pealegi riik ise ei näita nende vastu huvi üles,» rääkis mees.

Ta lisas, et saatis neli kuud tagasi muinsuskaitseametile foto leitud esemetest, kuid vastust ei saanud. Mees tõi ka teise näite ametnike ükskõiksusest. Ida-Virumaal Kahulas leiti soojustrassi rajamisel vana kalmistu. «Ma teatasin sellest ametile, aga seda kohta pole siiani kaitse alla võetud,» sõnas ta. Aardekütt

ühe aarde ja

rõhutas, et leidis sellel kevadel

andis selle riigile. «Ühest kohast leitud suurte leidude vastu on riigil huvi, aga väikeste asjade vastu, mis on pärit eri kohtadest mitte,» rääkis ta.

Küsimusele, miks ta otsustas oma leiud müüa, vastas mees: «Aga mida nendega teha. Kordan, riik nende vastu huvi ei tunne.» Mehe sõnul ei tohiks leidude müüki nimetada äriks. Tulu pole suur, kuid müügist saadav raha aitab Mihhailil tegelda hobiga. «Näiteks saadud raha eest ostan kütust, et sõita eri paikadesse otsima.»

Mees tõdes, et Osta.ee-s ei ole leidude järgi suurt nõudlust, huvi on tundnud vaid kolm-neli inimest. «Peeter I» nime all oksjonil muinasesemeid müüv mees rääkis, et kui ta müüks esemeid ükshaaval, siis oleks huvi nende vastu veelgi väiksem. «Seepärast ma tegingi valiku leidudest, et huvi nende vastu oleks suurem,» selgitas ta. Oma kõlavat hüüdnime selgitab mees sellega, et teda huvitavad just Peeter I ajastust pärit leiud.

Mihhail lisas, et kui temaga võtab ühendust muinsuskaitseamet ja tunneb leidude vastu huvi, siis on tal selle üle ainult hea meel. «Mul pole midagi nende üleandmise vastu,» kinnitas mees.
Kogun vanemaid Eesti aladel käibinud münte ning Rootsi kuld- ja hõbemünte.

Vasta