Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Uudised, artiklid ja pressiteated müntide teemal. Ärge unustage viiteid!
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas muhfff » 07 Mai 2020, 14:27

Teema triivib kuidagi väga mujale, aga mõned tähelepanekud:
* mündikomplektides olevad mündid kuuluvad üldtiraaži hulka, ehk siis nad ei ole mitte lisaks käibemüntide tiraažile, vaid selle hulgas
* PL metskitse 5-krooniste tiraažiks väitis mingi Saksa kataloog 10000 münti. Ma ei tea, kuskohast nad selle arvu said, kuid ametlik metskitsega müntide tiraaž on 1510000. Kui spekuleerida, siis võib-olla "tavalisi" oli 1,5 miljonit ja 10 tuhat PL juurde, mis läksid karpidesse
* Metskitse ja Panga 5-kroonise karbid on väidetavalt pärit samast allikast. Loodetavasti millalgi Audentese kokkutulekud jätkuvad, saan äkki üle täpsustada, et mis ja kus ja millal. Palju neid karbis panga 5-krooniseid igatahes pole ja vermimiskvaliteedis ei paista ka vahet olevat. Võib-olla läbikukkunud projekt? "proovikomplekt"?
* matt 3-kolepääsukest on lihtsalt tootmispraak. Nagu möödalöögid, pöördes templid, peegellöögid jne jne.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas Andvari » 07 Mai 2020, 17:10

muhfff kirjutas:
07 Mai 2020, 14:27
10 tuhat PL
See number ei tundu mulle usutav. Sellisel juhul oleks neid massiliselt müügis. Pigem kaldun arvama, et see number on 100-500 kandis.

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas Huviline007 » 24 Mai 2020, 18:34

Ma muude EV müntide kohta ei oska sõna kaasa ütelda (üks kilo või kaks on endal ka kusagil EV münte lahtiselt kodus, nagu vist kõigil! Osa albumis aga enamus sorteerimata kastis!) aga 5 krooniste kohta oskan kommenteerida:

1993 PL EP Karbis : viimase 12 kuu jooksul õnnestus mul osta kolm eksemplari. Seega minu kogemus: münt on reaalselt olemas aga harv tegelane. 10 000 tundub olevat liiga suur number. Kuivõrd need karbikitsed olevat tehtud just kinkekarbiks. Minu teada neid ei müüdudki vaid kingiti. Kui õnnestuks karpide päritolu tuvastada saaks sammukese tõele lähemale. Karbil puudub nii pakendi kui mündi tootja markeering.

1994 5kr EP Karbis (ma ei tea kas PL või mitte, pole kunagi näinud) - kõik kellelt olen küsinud, väidavad, et sellised on kunagi Ostas olnud olemas aga keegi ise pole näinud. Kui Kitsede PL kohta on isegi Krausel oma kommentaar, siis 1994 Panga kohta pole märget kusagilt leidnud. Isegi Rukkilille esineb tihedamalt! Aga otsin 1994 PL edasi!

3-kolepääsukest! Ma ei tea kas need mündid üldse EP poolt tunnustatud müntide nimekirjas ongi ja ametlikus statistikas? Tellijaks oli RM ja kui EP hiljem mingi koguse aktsepteeris siis vist ikkagi ametliku , aktsepteeritud välimusega koguse?

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas muhfff » 24 Mai 2020, 19:25

Huviline007 kirjutas:
24 Mai 2020, 18:34
kõik kellelt olen küsinud, väidavad, et sellised on kunagi Ostas olnud olemas aga keegi ise pole näinud
Kui õigesti mäletan, siis olen kaks korda osta's sellist näinud. Mina ostsin selle: https://www.osta.ee/5-krooni-1975a-18993347.html
Täna kardetavasti sellise hinna eest enam ei saaks. Eriti kui okjsoni pealkiri oleks korrektne.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas Huviline007 » 24 Mai 2020, 19:48

Ma lootsingi, et kellegi üles äratan!
Kui kunagi on mingi kogunemine, Audentes vms. paluksin seda võimalust, et näha oma silmaga seda tegelast!

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas muhfff » 24 Mai 2020, 19:59

Jah, kui mõni laat peaks kuskil toimuma, võin kaasa võtta küll.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas muhfff » 06 Aug 2020, 09:28

Viimased uudised sel teemal.

Eesti krooni sularaha vahetamine

Eesti Pank vahetab jätkuvalt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. 2020. aasta II kvartalis tehti 123 vahetustehingut, mille tulemusena vahetati ligi 38 000 euro väärtuses krooni sularaha. Ringlusest on tagasi tulemata 28,5 miljonit pangatähte ja 320 miljonit münti koguväärtusega 44,5 miljonit eurot. Kuigi aegade jooksul on ringluses olevast kroonisularahast mingi osa jäädavalt kadunud või hävinenud, on elanikel vahetusvõimalus olemas.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas muhfff » 06 Nov 2020, 16:56

https://www.eestipank.ee/press/eesti-pa ... a-05112020

Eesti Pank vahetab endiselt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. 2020. aasta III kvartalis tehti 204 vahetustehingut, mille käigus vahetati ligi 57 000 euro väärtuses kroonisularaha. Ringlusest on tagasi tulemata 28,5 miljonit kroonipangatähte ja 320 miljonit münti koguväärtusega 44,5 miljonit eurot. Kuigi aegade jooksul on ringluses olevast kroonisularahast mingi osa jäädavalt kadunud või hävinenud, on elanikel vahetusvõimalus olemas.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas muhfff » 04 Veebr 2021, 09:50

2020. aasta neljanda kvartali seisuga:

Eesti Pank vahetab jätkuvalt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. 2020. aasta IV kvartalis tehti 200 vahetustehingut, mille käigus vahetati ligi 51 000 euro väärtuses kroonisularaha. Ringlusest on tagasi tulemata 28,5 miljonit kroonipangatähte ja 320 miljonit kroonimünti koguväärtusega 44,4 miljonit eurot. Kuigi aegade jooksul on ringluses olevast kroonisularahast mingi osa jäädavalt kadunud või hävinenud, on inimestel vahetusvõimalus endiselt olemas.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Kroone on tagastamata üle 51 miljoni euro eest

Postitus Postitas muhfff » 03 Nov 2021, 20:33

Kõike värskemad arvud leiab siit

/--/
Kolmandas kvartalis väljastati käibemünte ringlusesse kolme miljoni euro väärtuses ja Eesti Panka tagastati münte 1,4 miljoni väärtuses. Väljastatud müntide arvust üle 40% moodustavad 1- ja 2-sendised mündid, mida inimesed saavad küll vahetusrahana poes tagasi, kuid ise kasutavad harva. Eesti Pank laseb 1- ja 2-sendiseid münte aastas ringlusesse umbes 13 miljonit tükki, millest jõuab keskpanka tagasi ligikaudu 2%. Selle põhjal saab järeldada, et 1- ja 2-sendised mündid raharingluses praktiliselt ei osale. Seetõttu oleks Eesti Panga hinnangul mõistlik võtta poekassades kasutusele ümardamisreeglid. Ümardamisreeglite kasutuselevõtt tähendaks seda, et kauplustes hakatakse sularahaga maksmise korral ümardama ostukorvi lõpphinda lähima 5 sendini ning 1- ja 2-sendiste kasutus väheneks oluliselt. Kaardiga makstes hindu ei ümardata. Seega saab ostja otsustada, kas ümardamine toimub või mitte.

/--/

Eesti Pank vahetab endiselt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. Kolmandas kvartalis tehti 224 kroonisularaha vahetustehingut ligi 63 000 euro väärtuses. Ringlusest on tagasi tulemata 28,5 miljonit pangatähte ja 320 miljonit münti koguväärtusega 44,3 miljonit eurot, millest osa on aja jooksul jäädavalt kadunud või hävinenud.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta