Kollektsioneerimine ja maksud

Uudised, artiklid ja pressiteated müntide teemal. Ärge unustage viiteid!
Vasta
aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Kollektsioneerimine ja maksud

Postitus Postitas aldok2 » 26 Mär 2023, 10:02

Andvari kirjutas:
26 Mär 2023, 06:04
Mis me siis antud artiklist järeldame? Kui oled ostnud mündi ja seda vähemalt korra vaadanud võibolla ka katsunud ja silitanud, siis on tegemist kasutatud asjaga ja selle müümisel tekkinud kasum ei kuulu maksustamisele. :) :lol: Alati võib lisada ka seda, et müümisel tegid ruumi uutele müntidele.
Sellest artiklist pole müntide ostu-müügi maksustamise seisukohast erilist abi, sest annab vaid põhireegli - isiklikus kasutuses oleva asja müük on maksuvaba, mis oli niigi teada. Mündid paistavad olevat maksuameti jaoks hämar teema ja nad ei ole sellega ilmselt eriti tegelenudki. Probleemiks on see, kuidas sisustada isikliku kasutuse mõistet. EMTA artikkel ei ole vale ega halb, aga ei ole lihtsalt piisavalt detailne. Kui lähtuda sellest, mida Evelin Liivamägi kunagi ütles (viited leiab mu 25.01.22 postitusest), siis kollektsionäär ei pea muretsema maksu lisandumise pärast. Kuid aga on soov müntidega äritseda, siis sellise tegevuse kaudu saadud kasum ei ole maksuvaba. Kõrvalt vaadates on piir kogumise ja äritsemise vahel muidugi õhkõhuke ja tõestamise küsimus. Minu tõlgendus (aga palun mind mitte süüdistada kui maksuamet teistmoodi arvab) on selline, et kui osta ja müüa üks-kaks samasugust münti, siis ilmselt probleeme ei teki, kui aga juba kümneid samasuguseid, eriti lühikese aja jooksul, siis võib tekkida. Mul on aga kahtlus, et maksuametnikud ei pruugi saada kollektsioneerimise erisustest ühtmoodi aru ja võivad seadust tõlgendada erinevalt ja siis võib tekkida olukord, kus alles kohus lahendab. Muidugi tekib probleem ainult kallite müntide ja suurte summade puhul.

Vasta