Pärlid ostas (mündid)

Nägid kuskil midagi huvitavat? Jaga teistegagi!
Vasta
roostalu
Topeltkroon
Postitusi: 229
Liitunud: 02 Dets 2011, 13:38

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas roostalu » 18 Veebr 2020, 22:52


Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas muhfff » 19 Veebr 2020, 21:52

Hmm.. seda pikka Ed tahaks lähemalt näha. Pilt võib-olla petab, aga tundub kuidagi imelik.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Andvari » 19 Veebr 2020, 22:28

muhfff kirjutas:
19 Veebr 2020, 21:52
Hmm.. seda pikka Ed tahaks lähemalt näha. Pilt võib-olla petab, aga tundub kuidagi imelik.
Vaatasin ka seda mingi päev. Mulle tundub õige.

Kriks
Kroon
Postitusi: 175
Liitunud: 10 Veebr 2018, 14:31

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Kriks » 05 Apr 2020, 13:22

Ostas selline oksjon, kus müügil 2 kopikalised 1991 praagid.

https://www.osta.ee/2-kopikat-1991a-pra ... 79452.html

Müüja pole pannud pilte servadest, ehk praak kohtadest. Küsisin ja loodetavasti lisab pildid, aga kui vaadata neid mündi muid detaile, siis müntidel tunduvad olevad erinevates kohtades servades mingid imelikud "pehmed" mõjutused. Metallitöötlemist hästi ei tunne, aga pelgalt nende piltide põhjal mul tekiks tõsine kahtlus, et kas tegu on ikka päris praakidega. Mul tekiks kahtlus, et mündid on kuskil kinni pigistatud (millest on tingitud need mõjutused müntidel) ja siis "praak" puuri vms-ga ise tekitatud.
Teine kahtluse koht, et kui inimene müüb praake, siis peaks just loomulik käitumine olema, et paned juurde suured pildid just sellest praak osast, et kõik saaks hästi uurida. Praegu pole neid osi ja müntidel on ka mingid imelikud mõjutused.
Mina ei julge neid ilmselt pakkuda, aga münte vaadates hakkas mind huvitama just metallitöötluse pool. Mis arvate piltide põhjal, kas võib olla, et tegu on ikkagi õigete praakidega, mitte "ise tehtud" kodutööga? Täiesti võimalik, et eksin ja tegu on õigete praakidega, aga siis küsimus, et miks servadel sellised mõjutused?

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas mart » 05 Apr 2020, 13:27

ma sain ise käibelt ühe sellise, "hammustatud" tooriku osa oli väiksem, servarant oli "hammustuskoha" kõrval samuti üleminekuga, mis kinnitab õigsust
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas muhfff » 05 Apr 2020, 13:53

Piltide järgi ütleks et ehtsad praagid.

Punasega alad on Blakesley efekt. Kuna clip'i juurest on metalli puudu, siis vastasküljest vormub münt kehvemini välja.
Sinisega alad on lisa-clipi kohad. Aga sealsed clipid on nii väiksed, et puuduolevast osast saab aru eelkõige tänu äärises olevatele tühimikele (selle jaoks metalli ei jätkunud)
2kpraak.PNG
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Andvari » 05 Apr 2020, 14:06

Kriks kirjutas:
05 Apr 2020, 13:22
Mina ei julge neid ilmselt pakkuda, aga münte vaadates hakkas mind huvitama just metallitöötluse pool. Mis arvate piltide põhjal, kas võib olla, et tegu on ikkagi õigete praakidega, mitte "ise tehtud" kodutööga? Täiesti võimalik, et eksin ja tegu on õigete praakidega, aga siis küsimus, et miks servadel sellised mõjutused?
Kui kedagi huvitab, siis ka minu hinnangul õiged asjad, mitte ise tekitatud.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas mart » 05 Apr 2020, 15:21

muideks miks just viimastel, 1991 "vaskrahal" on neid "hammustusi" rohkem - järjekordne propagandaraha, vermiti riigi "tugevuse" näitamiseks, nagu ka suur osa enne 1961 peenrahast, plaan oli ees ja tuli teha, sõltumata, et praktiliselt peenraha ei läinud vaja, aga 91 kui raha polnud, siis "ratsionaliseeriti" ja püüti kokku hoida, nagu võimalik

varem poleks selline asi massiliselt läbi läinud, kuna see oleks liiga ilmselgelt näidanud, et riigis on midagi valesti, kui isegi raha vermimisel pole korralikku kontrolli ja rahapaja juht oleks staalini ajal (-1953) ilmselt sellise massilise praagi eest maha lastud
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kriks
Kroon
Postitusi: 175
Liitunud: 10 Veebr 2018, 14:31

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Kriks » 05 Apr 2020, 15:36

Tänud selgitustest! Sain jälle targemaks.

roostalu
Topeltkroon
Postitusi: 229
Liitunud: 02 Dets 2011, 13:38

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas roostalu » 07 Apr 2020, 22:06


Vasta