Puhastamine ... ehk on keegi veel kokku puutunud

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
121
Topeltkroon
Postitusi: 259
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Puhastamine ... ehk on keegi veel kokku puutunud

Postitus Postitas 121 » 25 Sept 2023, 17:00

Minu arust soodaga saab ühte nö. keskmist hõbemünti päris hästi puhastada, palja silmaga küll ei saa aru, et puhastamine midagi halba oleks teinud. Just hiljuti puhastasin ühelt hõbemündilt ebameeldiva laigu ära, seda mündi uue omaniku soovil enne kui mündi üle andsin. Korraliku suurenduse all ilmselt ikka näeb ära midagi, templiläikega ja/või sertifitseerimisele minevaid münte loomulikult ei tasuks nii puhastada. :)

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 935
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Puhastamine ... ehk on keegi veel kokku puutunud

Postitus Postitas aldok2 » 26 Sept 2023, 13:59

Sooda võib aidata küll. Ja võib ka rikkuda. Samuti nuuskpiiritus ja sidrunhape.

Samas muidugi kehtib dogma, et münte ei puhastata. Ega siin ainuõiget lahendust pole. Kui oskad puhastada ja münt üldse vajab puhastamist, siis võib teha. Kuid puhastamine on alati riskiga seotud. Kui tegu on VF müntidega, siis kerge puhastamine ilmselt midagi hullu ei tee, eeldades, et tehakse tõesti kerget puhastamist (mida iganes see tähendab). Isegi proof müntidelt on sõrmejälgi maha võetud õigesse lahusesse panekuga (eeldusel et jäljed ei ole mündipinda sisse sööbinud), küll mitte soodaga. Suur vahe on ka hõbedaproovil. Kui ikka 50% või veel viletsam, siis ma hapete ja nuuskpiiritusega eriti ei riskiks. Ja sooda ei pruugi ka tulemust anda.

Kui endas ikka väga kindel ei ole ja oskusi-kogemusi ka eriti pole, siis ei soovitaks näppida. Soodaga, happekristallidega märjalt hõõrumist kindlasti ei soovita. Ilusat paatinat samuti ei puutuks, münt ei pea läikima nagu pühademuna. Üksikute täppide puhastamine võib isegi õnnestuda. Kui seda teha mikroskoobi all ja lokaalselt, siis võib ka loota paremat tulemust.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Puhastamine ... ehk on keegi veel kokku puutunud

Postitus Postitas muhfff » 26 Sept 2023, 14:15

Müntide puhastamine oli väga pikalt väga okei tegevus. Mul on tunne, et suhtumine muutus koos karbistamisega (USAs varem, meil hiljem; mõnes Euroopa riigis, näiteks Saksamaal, pole senimaani selleni veel jõutud).

Aga (minu meelest) hästi puhastatud münt on selline, mille puhul pole aru saada, et seda on puhastatud. Ses suhtes mind isiklikult häirivad natuke ka MS70 lahuses siniseks tõmmanud vaskmündid või liiga punaseks marineeritud mündid jne. Jah, NGC paneb need puhta hindega karpi, aga ma vaatan seda münti ja ei saa lahti mõttest, et seda on ilmselgelt puhastatud.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 259
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Puhastamine ... ehk on keegi veel kokku puutunud

Postitus Postitas 121 » 26 Sept 2023, 21:08

Oma kogusse jäävaid münte ma reeglina ei puhasta, proovin kohe otsida sellised, mis oma silma jaoks piisavat OK on ja mingit puhastamist ei vaja. Vahel enne müümist olen mõnda puhastanud, kõik oleneb konkreetsest mündist, selle potensiaalsest ostjast (nö sihtgrupist) ja kas ning millises suunas puhastamine mündi väärtust võib mõjutada. Kui konkreetse mündi (arvestades nii mündi säilivust, haruldust, maksumust ja võibolla veel midagi) sihtgrupp ei ole olnud tõsine koguja ja võibolla isegi üldse mitte koguja, siis puhastamine mündi väärtust ei ole vähendanud. Oli ta enne näiteks 20 eur ja on ka peale puhastamist 20 eur, aga puhastatuna on selle vastu suurem huvi ja seetõttu võib hind isegi veidi kõrgem tulla. Rääkimata näiteks ühe koleda laiguga hõbemündist, mille alla turuhinna ostsin ja pärast puhastamist +50% hinnaga ära müüsin. Viimati puhastatud hõbemünt oli selle seeria (sama mündi erinevad aastad ja vermikoja tähised) kõige haruldasem ja kallim. Ühel poolel oli veidi häiriv laik. Jäi mulje, et mingil põhjusel sellel kohal paatina ei olnud või oli see üsna märkamatu (üsnagi tavaline hõbeda toon oli) ja ülejäänud pind oli kergelt kaetud paatinaga (mitte must, aga tumedam), see hele koht hakkas kergelt silma. Oli küll suhteliselt haruldane münt (mitte väga hinnaline, veidi alla 100 eur), aga templiläige puudus ja neid münte on paremas säilivuses saada küll (oma kogus on see sama templiläikega, templiläike korral hind 100+ eur). Uus omanik eelistas, et seda laiku seal näha poleks ja saigi terve münt üle käidud, et oleks igalt poolt ühte tooni ning laiku enam näha polnud. Seda münti üks suvaline inimene ega algaja koguja poleks ostnud, pigem ikka vähemalt keskmisel tasemel koguja ja ei müünud küll seal, aga võib üsna kindel olla, et näiteks osta.ee-s müüki pannes oleks ilma puhastamata müüduna selle eest vähem raha saanud. Nii et kas puhastada või mitte- igat juhtumit peab vaatama eraldi ja põhjalikult kaaluma. :)

Vasta