Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas muhfff » 06 Veebr 2016, 17:08

Väike lugu sellest, kuidas omast arust "ekspert" tegi umbes 250 tuhande dollarilisest mündist 10 tuhande dollarilise mündi.
Lühikokkuvõte. Keegi "tark" ostis umbes 12 aastat tagasi 102 tuhande dollari eest MS64 Prooflike säilivuses 20-dollarilise kuldmündi. See oli vähemalt sel ajal ainus sellise hindega 20-dollariline (maksimaalne hinne üldse MS65), ehk siis kuradi ilus münt. Omanik arvas, et seda saab veel paremaks tuunida. Murdis karbist välja, "puhastas" seda... Nüüd näeb münt välja, nagu šokolaadist dollar (need hõbepaberi sees).
Kõige toredam uudis on see, et NGC ei pane seda enam karpi kah.

Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas mart » 06 Veebr 2016, 18:09

Edaspidi võime viisakalt kellegi kohta öelda - "tal oli ... eurot" :D
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas muhfff » 07 Veebr 2016, 17:42

muhfff kirjutas:omast arust "ekspert" tegi umbes 250 tuhande dollarilisest mündist 10 tuhande dollarilise mündi
Ma olen sunnitud ennast parandama... Umbes 250 tuhande dollarilisest mündist sai 6111,99 dollariline münt.

Põhimõtteliselt õpikunäide, miks mitte ise münte puhastada, aga vaevalt et see tulevasi "eksperte" peatab.

Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas Huviline007 » 23 Aug 2019, 23:41

Tere, nüüd siis selles rubriigis:
- olen käitunud oma kogumises mõttest "not to do". Algaja ikagi ja suudaks rohkesti oma vähestele müntidele kurja teha :)
Aga vaatasin oma uuema tagavara just üle ja avastasin, et ühte tegelast (tunnistan, et tegemist pole päris mündiga vaid 1990 a 1 kr (see koopia pisem versioon)) - närib miski. Kuidas lahti saada? Pole roheline (õunaäädikas oleks esmane relv) vaid lihtsalt "rooste?". Mida soovitate? Või ei puuduks?

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas Huviline007 » 23 Aug 2019, 23:45

1990 1 kr c.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1623
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas Andvari » 24 Aug 2019, 03:47

Tere. Ega selle vastu head relva ei olegi. Korrusioon mu meelest. Võibolla õunakas võtab leebemaks, aga alt võib üllatusi välja tulla (heledam ala).
Kõige lihtsam selle "mündilaadse asja" puhul on osta see lihtsalt uus ja korralik, kui huvi kollektsioonis säilitada.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas mvahtra » 16 Okt 2019, 16:30

https://www.youtube.com/watch?v=gX1p_3y9RFc

Minu "lemmikkoht" algab ca. 17 minutist..

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas mart » 18 Okt 2019, 10:12

Viljar ütles ühele venelasele, et kõige effektiivsem müntide puhastusvahend on "napilnik", kaunis emakeeles viil
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas mvahtra » 20 Jaan 2020, 12:00

Müntide puhastamisõpetus ühest Eesti foorumist

Kirjutan siia, saavad teised ka proovida, kellel huvi. Kodumasinate poest ostsin katlakivi eemaldajat " Schnell- Entkalker" ühele pakile (15g) puistasin tassi, kallasin umbes 100ml keeva vett, lahustasin ära, mündid sinna sisse, oleneb kui määrdunud münt oli, mõni oli leos mitu päeva. On näha kuidas hakkab eemalduma mustus, mingi aeg võtad välja, sõrmede vahel soodaga hõõrud, soodad nii palju, et tekib nühkides paks pudru, loputad soojas vees, kui välimus ei sobi, läheb uuesti likku. Kui tulemus sobib, panen rätiku, või pehme paberi peale kuivama, see järel teen väävlisalviga kokku, sõrmedega hõõrun õrna kihi peale, mündid muutuvad tumedaks, kuigi mitte kõik, millest see tuleb ei tea. Väävlisalvi saab apteegist, perearsti kirja alusel, mis mõeldud sügeliste jaoks, ei mäleta missuguse % salvi lasin teha. Kui mündi kuivanud, hõõrun karukeelega veidi heledamaks, selliseks, nagu mulle meeldib, võib ka mitte teha, oleneb missugune välimus meeldib, saab katsetada. Karukeele ostsin auto keemia poest, üldjuhul hõõrun kas kõige peenema või sellest järgmisega. Olen ostnud ka ehituspoest karukeelt, aga need ei ole mulle meeldinud, eks see ole pigem maitse asi.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Not to do - mida ei tohiks müntidega teha

Postitus Postitas muhfff » 20 Jaan 2020, 13:33

mvahtra kirjutas:
20 Jaan 2020, 12:00
Müntide puhastamisõpetus ühest Eesti foorumist
Loodetavasti "puhastavad" nad sedasi ainult eurosid või muud masstoodetud modernit. See poleks õnneks väga suur kaotus.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta