Hõbemündid

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5028
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 29 Dets 2021, 13:23

Mündiraamid üldiselt pole mõeldud pikaajaliseks hoiustamiseks. Mul endal on halvad kogemused justnimelt isekleepuvate mündiraamidega, ja ma kahtlustan et probleem oli selles liimis. Võib-olla Safe omad on paremad. Ja võib-olla klammerdatavad on kah paremad, kuigi nende puhul ma tean on olnud probleem, et aastate jooksul hakkavad klambrid roostetama, mis mõjutab omakorda münte. Lisaks kipuvad inimesed oma münte klambrite vastu kriimustama, kui münte raamidest välja võetakse.

Ma ise kasutan lahtiste müntide jaoks Saflip'e
https://safe-album.ee/et/epood/e-pood/m ... x50-detail
Need peaks sobima pikaajaliseks hoiustamiseks ja väidetavalt kasutatakse neid USAs ka muuseumites.

Mündikapslid peaks kah okei olema (kui need ei sisalda PVC-d).
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 933
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas aldok2 » 29 Dets 2021, 23:22

Mul on paljud mündid just nimelt raamides (holder), mõned isegi 20+ aastat, midagi halba pole märganud. Paaril korral olen küll mündi holderist välja võtnud, sest tundub, et münt on seal sees edasi korrodeerunud, kuid see tundub olevat seotud sellega, et münt polnud enne holderisse panekut korralikult puhastatud (muidugi ei olnud siin tegu moodsate UNC müntidega, mida ei tohi reeglina puhastada ja mis seda üldiselt ei vajagi). Üldiselt korrosiooni eest kaitseks lõpuni ainult vaakum (kui seegi), isegi NGC jne holder ei pruugi seda teha, ka vabas õhus lahtiselt olek pole alati hea jne.

Tuleb arvestada, et sisuliselt on holder ühekordne asi, kui münt sealt välja võtta, siis ei ole võimalik seda samasse holderisse tagasi panna nii, et holderile jälge ei jää, sest tulemus ei ole ilus. Samas ei maksa holder eriti midagi, nii, et pole probleemi uus osta. Ja kuna holderist väljavõtmine ja tagasipanek on tülikas, siis kokkuvõttes näperdatakse münti vähem. Kasutan klambreid, liimi vastu olen ka umbusklik, kuigi otseselt halbu kogemusi ka ei ole. Holderi eeliseks on lisaks hinnale ka see, et sinna saab kirjutada märkmeid. Mul pole veel ükski klamber roostetama hakanud, kuid eks see sõltub hoidmistingimustest (õhuniiskusest ja temperatuurist) ja ka kasutatavatest klambritest. Kui holderites münte hoida nt ületalve kütmata suvilas, siis kardan, et klambrite roostetamine võib olla vähim probleem, mis juhtuda võib...

Lõpuks on kõik maitse ja praktika asi, parimat lahendust pole olemas, või see on väga kallis. Ja muidugi ei pruugi sama lahendus sobida kõikidele müntidele. Nn tippsäilivuses kallitele müntidele soovitaks ehk jah midagi jäigemat (kapsel?), samas on see pigem seotud sellega, et holderi kile on pehme ja ei kaitse mehaaniliste välismõjude eest, kapslil seda probleemi pole.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas mart » 30 Dets 2021, 00:34

mvahtra kirjutas:
29 Dets 2021, 10:41
Kui ma õigesti aru saan siis isopropanoolis on 99 % alkoholi?
etanool => -ool lõpp tähendab alkoholi
(ja atsetooni -oon tähendab ketooni)

https://www.google.com/search?q=isopropanool
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

121
Topeltkroon
Postitusi: 259
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 30 Dets 2021, 01:56

muhfff kirjutas:
29 Dets 2021, 13:23
Mul endal on halvad kogemused justnimelt isekleepuvate mündiraamidega, ja ma kahtlustan et probleem oli selles liimis.
Kas olid hõbemündid või midagi muud?

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5028
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 30 Dets 2021, 15:07

121 kirjutas:
30 Dets 2021, 01:56
Kas olid hõbemündid või midagi muud?
Oli ka hõbemünte.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 259
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 30 Dets 2021, 18:59

muhfff kirjutas:
30 Dets 2021, 15:07
121 kirjutas:
30 Dets 2021, 01:56
Kas olid hõbemündid või midagi muud?
Oli ka hõbemünte.
Mis nendega siis juhtus? Ilmselt hõbedat peaks mingi liim või PVC tunduvalt vähem mõjutama kui näiteks vaske. :roll:

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas mart » 30 Dets 2021, 20:36

121 kirjutas:
30 Dets 2021, 18:59
Mis nendega siis juhtus? Ilmselt hõbedat peaks mingi liim või PVC tunduvalt vähem mõjutama kui näiteks vaske. :roll:
ilmset on arusaadavam, kui toon võrdluse avariiga: vana auto (kulunud münt) ja avariiline vana auto (eemaldatud orgaanikaplekiga kulunud münt) ei ole võrdsed
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5028
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 31 Dets 2021, 11:01

121 kirjutas:
30 Dets 2021, 18:59
Mis nendega siis juhtus?
Osadele müntidele tekkisid plekid peale. Lisaks, kui mündid raamidest välja võtta, siis raami kile peal oli mündi "peegelkujutis", selline kergelt roheka varjundiga.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas mvahtra » 31 Dets 2021, 12:26

muhfff kirjutas:
31 Dets 2021, 11:01
121 kirjutas:
30 Dets 2021, 18:59
Mis nendega siis juhtus?
Osadele müntidele tekkisid plekid peale. Lisaks, kui mündid raamidest välja võtta, siis raami kile peal oli mündi "peegelkujutis", selline kergelt roheka varjundiga.
Jah,tõsi . Alles eile puhastasin holderitest välja võetud esimese Läti hõbemünte,kõigil kõrgematel kohtadel sinakas-roheline oksiid ,mis jäi ka holderi siseküljel olevale kilele. Õnneks läheb hästi ära...

121
Topeltkroon
Postitusi: 259
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 31 Dets 2021, 15:30

Seal võivad vist olla erinevad põhjused. Ega münt liimiga kokku ei puutu, aga siin võib olla see teema, et kui võibolla ka münti enne raami panekut puhastada, siis ega tegelikult ta ikka väga kiirelt kohe täielikult ära ei kuiva (oleneb ka millega puhastada) ja selles liimiga raamis on ta üsnagi umbselt ja niiskus ei pääse välja? Või siis tekkis see kiht lihtsalt kilega kokku puutumise tõttu, kuigi sel juhul peaks klambritega kinnitatava raami puhul sama teema olema. Või siiski, kuigi liimiga kokku ei puutu, see liim ise kuidagi mõjutab münti. :roll:

Vasta