Hõbemündid

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 932
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas aldok2 » 01 Jaan 2022, 11:03

Võimalik, et siin tuleb eristada erinevaid holderite tootjaid. Nt USA holderites (Cowens jms) kasutatakse kilena Mylarit, see on palju jäigem ja tugevam kile kui Euroopa (Hartberger, Leuchtturm jne) tootjatel. Ainult seda Euroopas üldiselt ei müüda. USA holderitega mu probleemi pole olnud, kõik probleemid on olnud Euroopa tootjatega. LIsaks olen näinud nn vanemaid holdereid (seni küll mitte Eestis, tootja teadmata), mille kile on isegi uuena justkui õline ja kleepub kiiresti vahelehe (nt 20 holderi jaoks mõeldud) siseseinale kinni. Väidetavalt see mündile kahjulik pole, aga ma pole julgenud neid enda müntidel kasutada.

Nüüd tuleb meelde, et oli tõesti kord juhus, et üks üliheas säilivuses NL 15 kopikane oli holderis justkui edasi korrodeerunud, mille tulemusena ei olnud see enam nii ilus. Nüüd on detektiivitöö küsimus, kas põhjus oli holderis, või nt sellel, et münt oli enne holderisse panekut õline. UNC mündid võivad seda olla, õli vms lisatakse juba rahapajas toorikule, et vermimisprotsess oleks sujuvam. Kui see õli on mündil säilinud, (UNC münte ju ei puhastata), siis võis hoopis see olla korrosiooni põhjuseks, mitte holder. Või kui münti oli enne müüki nt vaseliiniga vms rasvaga määritud, siis juhul muidugi oleks soovimatu reaktsioon võinud tekkida ka ilma holderita. Kuid ma enam ei mäleta, kas see konkreetne münt tundus enne holderisse panekut õline.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 02 Jaan 2022, 16:41

Jah, kindlasti on oluline kile materjal. Mylar peaks olema ohutu.
Aga liim võib tekitada probleeme ka ilma mündiga vahetult kokku puutumata. Piisab, kui liimiaurud puutuvad mündiga kokku.
Ja ka see holderi papp ise võib ajapikku mingeid mündile ebasobivaid gaase väljutada.

Kui kogus on vähegi kallimad mündid, siis ei tasu müntide hoiustamise pealt liiga palju kokku hoida. Jah, võib-olla hoiab holderi pealt paar senti kokku, aga kui ebakvaliteetne holder mündi "ära sööb" ja selle väärtus langeb näiteks kaks korda, siis kas see oli seda mõnesendist kokkuhoidu väärt?
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 02 Jaan 2022, 23:14

Kust saab neid erinevate mõõtudega hoidikuid, mis on võimalikult ohutust materjalist? Siin on ka kirjas "Mylar", aga hiinlased vist ei häbeneks seda kirjutada ka siis kui tegelikult on midagi muud. https://www.ebay.com/itm/333343228720 Samuti mujal maailmas müüakse palju Hiina kraami, nii et ilmselt ka suvalisest muust riigist võib sama asja saada. :roll:

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 02 Jaan 2022, 23:29

Ebayst ei tea kahjuks kunagi, mida täpselt saad. Võib-olla hea ja õige asi, aga võib olla ka mitte.

Ma olen kunagi tellinud JP's Corner'ist https://www.jpscorner.com/ Neid julgen soovitada.
Aga see on USA firma, nii et seal peab arvestama märkimisväärsete postikuludega ja lisaks peab Eestis kõige pealt käibemaksu maksma.

Saflipid on ka mylarist, neid saad soovi korral ka Safe epoest (link eespool).
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 03 Jaan 2022, 00:03

Kas need on kõik ühesuuruse "aknaga", ei paista nagu erinevaid olema (sel juhul kui suure mündi jaoks maksimaalselt mõeldud)? Ja ei lugenud ka välja, kas on liimiga või klammerdatavad? :roll:

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 03 Jaan 2022, 15:34

121 kirjutas:
03 Jaan 2022, 00:03
Kas need on kõik ühesuuruse "aknaga", ei paista nagu erinevaid olema (sel juhul kui suure mündi jaoks maksimaalselt mõeldud)? Ja ei lugenud ka välja, kas on liimiga või klammerdatavad?
Saflippe on kahes mõõdus, 2x2 tolli (5x5 cm) ja suuremad 2,5x2,5 tolli (6,3x6,3 cm)
Iga flipi sisse saab panna kaks münti, igal flipil on kaks n-ö pesa (või ühte "pesasse" mündi ja teise sildi infoga).

Soovi korral võib need kinni klammerdada, aga ma ise murran flipid lihtsalt kokku ja siis ei lähe münt sealt kuskile. "Edasijõudnud" sulatavad selle avatud serva soovi korral kokku (Saflipid on heat sealable), aga kuna ma ise pole seda teinud, siis täpsemalt ei oska kommenteerida.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 03 Jaan 2022, 16:00

1 mündi saab ikka panna nii, et on nähtav nii eest kui tagant?
Kas läbipaistav akna mõõte ei saa valida vastavalt mündi mõõdule, nagu teisi hoidikuid iga mõne mm tagant? Sel juhul kui suur münt sinna mahub?

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 03 Jaan 2022, 16:39

121 kirjutas:
03 Jaan 2022, 16:00
1 mündi saab ikka panna nii, et on nähtav nii eest kui tagant?
Väga hästi saab panna
121 kirjutas:
03 Jaan 2022, 16:00
Kas läbipaistav akna mõõte ei saa valida vastavalt mündi mõõdule, nagu teisi hoidikuid iga mõne mm tagant? Sel juhul kui suur münt sinna mahub?
Saflipe on kahes mõõdus. Aga väiksemad mündid mahuvad ka "suurematesse" flippidesse.
saflip.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 03 Jaan 2022, 16:54

Ok, see on siis selline. Hea oleks kui oleks ainult 1 mündi jaoks mõeldud. Seal kui 1 münt panna, siis üks pool jääb paistma läbi 3 kile. Kui veel arvestada, et ma need nn. raamid panen albumi taskutega vahelehtedesse (näit: https://safe-album.ee/et/epood/e-pood/m ... 433-detail ), siis äkki liiga palju kihte ja mõjutab nähtavust? :roll:

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 03 Jaan 2022, 20:17

121 kirjutas:
03 Jaan 2022, 16:54
Seal kui 1 münt panna, siis üks pool jääb paistma läbi 3 kile. Kui veel arvestada, et ma need nn. raamid panen albumi taskutega vahelehtedesse (näit: https://safe-album.ee/et/epood/e-pood/m ... 433-detail ), siis äkki liiga palju kihte ja mõjutab nähtavust?
Eks seda peab ise vaatama, kuidas läbi kolme kile tundub. Alati võib ka muidugi flipi pooleks lõigata.

Soovitan proovida erinevaid variante ja siis valida endale kõige meelepärasem. Lihtsalt tasub meeles pidada, et kilel ja kilel on vahe ning liimiaurud ei pruugi müntidele kõige paremini mõjuda.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta