Proof müntide puhastamine

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
Melkal
10 senti
Postitusi: 13
Liitunud: 26 Jaan 2017, 16:54

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Melkal » 27 Jaan 2017, 13:20

Ega ma ei olegi ju kirjutanud, et hoian münte lahtiselt või pehmete pesadega albumis. Kirjutasin: igale konkreetsele mündile oma suuruses plastikust kinnine pesa, täpsemalt siis, igal mündil ümmargune, just konkreetse mündi mõõdule vastav pesa. Pesa toetab münti külgedelt ning kahel pool läbipaistev plastik jäik kile.

Melkal
10 senti
Postitusi: 13
Liitunud: 26 Jaan 2017, 16:54

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Melkal » 27 Jaan 2017, 13:25

mkln (Mobile).jpg
Näiteks
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas aldok2 » 27 Jaan 2017, 14:46

kahel pool läbipaistev plastik jäik kile.
Igaühele oma. Kuid ma ei kujuta hästi ette, kuidas saab siit münte välja võtta ilma mündipinda puudutamata, mida on proof müntide puhul targem vältida. Jäik läbipaistev plastikkile on minu meelest ka sama kummaline nähtus kui läbipaistev kuiv vesi. Aga see jäik punane aluspind vist siiski hoiab mündi stabiilsena, nii et kile lehekülje keeramisel vastu poleerpinda ei puutu. Selles mõttes vast midagi väga hullu ka ei ole, kuigi ma ise eelistaksin ikkagi jäika kapslit.
Aga need mündid on tänapäeval suhteliselt odavad (vt nt http://www.ghcoin.ee/e_view_item.phtml?item_id=9526), nii et nendega võib katsetada mõnevõrra julgemalt kui kallite müntidega. Kui ka läheb nässu, siis võib alati 20 euro eest uue osta. Aga hõõruda ikkagi ei tohi.

Melkal
10 senti
Postitusi: 13
Liitunud: 26 Jaan 2017, 16:54

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Melkal » 27 Jaan 2017, 14:59

Aga milleks neid sealt välja võtta on vaja? Paned puhta mündi paika ja las ta seal rahulikult olla. Läbipaistev kuiv vesi on tõesti kummaline nähtus aga kui abiks siis muud nimetust ka nagu kohe ei leidnud, kui plastkile. Õhuke ta on aga hoiab end sirgena.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas aldok2 » 27 Jaan 2017, 15:54

Ei peagi välja võtma. Aga ilmselgelt on neid keegi enne välja võtnud:), muidu neid sõrmejälgi poleks ju tekkinud. Kogujad üldiselt ikka tahavad oma münte vaadata ja uurida. Kes uurib detailide puhtust nt luubi või mikroskoobi all, kes tahab näha, milline on mündi serv, kes tahab neid lihtsalt silitada või uude albumisse-kapslisse-holderisse jne panna, kes tahab teha fotot või puhastada. Võimalikke põhjuseid on palju. Aga tõepoolest, otsest kohustust seda teha ei ole.

Vähemalt minu jaoks on kile mingi asi, mis on painduv juba definitsiooni järgi. nt kilekotid, pakendid jms. Jäik on minu jaoks asi, mis ei paindu, vaid murdub, kui liialt painutada. Võib-olla on kasutakse seda sõna ka mingis teises kontekstis. Igal juhul minu mõte oli selles, see kile ei tohiks mündiga otsekontaktis olles liikuda, kui albumilehte painutada või keerata, nimetatagu seda siis jäigaks või kuidagi teisiti.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas muhfff » 27 Jaan 2017, 16:16

Kile peamine probleem on see, et enamasti on tegemist PVCga, lisaks sisaldavad kiled ka plastikaatoreid, mis teevad kile painduvamaks.
Kogu see keema, aga eriti PVC reageerib aja jooksul metalliga, tulemuseks on rohekas oksiid, Proof müntidel ka peegelpindade hägustumine. Kui PVC kahjustus ennast pinna sisse sööb, siis pole enam midagi päästa.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas aldok2 » 27 Jaan 2017, 16:34

muhfff kirjutas:Kile peamine probleem on see, et enamasti on tegemist PVCga
Jah, seda muidugi ka, läks meelest mainida. Nende vanade albumite, jne puhul ei tea kunagi, millest nad tehtud on. Lisaksin siia juurde veel niipalju, et see album meenutab USA müntide jaoks tehtavaid papist "albumeid", mille sisse saab vajutada mündi ja siis on see seal "niivõrd kuivõrd" kinni. Ehk minu meelest mitte üleliia tugevasti, eriti kui münti võetakse vahepeal ka välja ja pannakse siis jälle tagasi. Kui kukub välja, siis on võimalik mündi kahjustumine. Ehk selline lahendus sobib enam sellele, kes tõepoolest paneb mündi albumisse ja seda sealt kunagi välja ei võta. Kuid kui see lahtine kile on ainus asi, mis münte katab, siis võib müntidele sadestuda igasugust jama nt tolmu, mida õhus liigub või mis võib mündile sattuda lihtsalt albumi seistes (kui seda hoitakse riiulis püstiasendis) ja mis võib hakata mündiga reageerima. Pluss muidugi PVC jms riskid. Paremaid münte ma nii ei hoiaks.

Melkal
10 senti
Postitusi: 13
Liitunud: 26 Jaan 2017, 16:54

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Melkal » 27 Jaan 2017, 19:32

Ei mõista kuidas need mündid antud albumi puhul kahjustada saaksid. Münt on täielikult kinni, kahelt poolt katab plastik, tegemist kaasaegsete materjalidega, millele tootja annab kinnituse, et kasutatud ohutuid materjale, ei reageeri metalliga, lisaks on album futlaris. Ja ega kapslid ja seal kasutatavad materjalid paremad ole, sama plastik ainult paksem

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas mart » 27 Jaan 2017, 22:47

Melkal kirjutas:tegemist kaasaegsete materjalidega, millele tootja annab kinnituse, et kasutatud ohutuid materjale, ei reageeri metalliga
. o ( kuidas naaberriigis öeldakse, pili pruuf ili p*dr... )

ei teeks paha näha selle kinnituse pilti... ilmselt siin on veel huvilisi!
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Melkal
10 senti
Postitusi: 13
Liitunud: 26 Jaan 2017, 16:54

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Melkal » 30 Jaan 2017, 16:16

Kellel huvi uurige, album "Коллекционеръ" , aga sellest lausest ei saanud aru mart ( kuidas naaberriigis öeldakse, pili pruuf ili p*dr... )

Vasta