Proof müntide puhastamine

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
Melkal
10 senti
Postitusi: 13
Liitunud: 26 Jaan 2017, 16:54

Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Melkal » 26 Jaan 2017, 19:00

Tere, oskab keegi nõu anda, millega ja kuidas proof münte, nii vask-nikkel kui ka hõbe, puhastada/taastada nende algupärane läige? Mingil põhjusel on mõnele meeldinud mündi pinda näppida, sõrmejäljed ja muu sodi peal.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas aldok2 » 26 Jaan 2017, 19:20

Kardan, et algupärase läike taastamine on võimatu. Hõõruda selliseid münte millegiga ei tohi, ei riide, puutiku ega sõrmedega, rääkimata liivapaberist või poleerpastast. Kui sõrmejäljed on sisse sööbinud, siis on pind jäädavalt kahjustunud. Kui tegu on mustuse, mitte korrosiooniga, siis vast veel on lootust katsetada mõne puhastusvahendiga, mis on spetsiaalselt müntide jaoks mõeldud ja münt ettevaatlikult sinna lahusesse panna. Aga erilist lootust ei hellitaks, pigem õnnestub rikutud mündist teha vähem rikutud münt. Kui enne pole teinud, siis ma soovitaks küll mitte näppida, risk, et asi päris kihva läheb on liiga suur.

Kui on ikka suur huvi puhastada hõõrudes, siis võib tulemuseks olla, et sõrmejäljed on küll kadunud, kuid proof mündi asemel vast maksimaalselt nii EF-AU säilivuses münt. Ingliskeelses kirjanduses nimetakse neid rikutud proofiks (impaired proof). Samas võib-olla on münt juba niigi rikutud...

Melkal
10 senti
Postitusi: 13
Liitunud: 26 Jaan 2017, 16:54

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Melkal » 26 Jaan 2017, 20:42

Tänud, loomulikult ma ei mõelnud taastamise all pinna nühkimist millegiga. See on selge, et poleer münti ei näpita aga kuna mingil määral nendega tegelen siis satub kätte ka kahjustustega. Pidasin silmes pigem lahust, kuhu kasta. Proovisin, hõbeda puhul oli abi 10% ammoniaagilahusest, endiseks ei saanud aga parem kui varem. Vasesisaldusega mündi puhul ei tihka proovida

Marvin
Topeltkroon
Postitusi: 296
Liitunud: 02 Nov 2011, 11:49

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Marvin » 26 Jaan 2017, 20:46

Hõbeda puhul:
http://mynt.spikriladu.net/phpBB3/viewt ... t=30#p9075
ja juttu:
http://mynt.spikriladu.net/phpBB3/viewt ... t=40#p9078

Kui see ei aita siis on lootusetu olukord. Aga mina mitu proofi sedasi hägususest puhtaks saanud.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas muhfff » 26 Jaan 2017, 22:24

Kui sõrmejäljed on pindmised, siis võib atsetoonist abi olla.
Aga kui sõrmejäljed on pinda sisse sööbinud, siis pole atsetoonist muidugi kasu.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
platinum
Viiekroonine
Postitusi: 611
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas platinum » 26 Jaan 2017, 22:25

kui mündid midagi väärt on, siis laseks NCS-is puhastada. Neil kodulehel ka pilte enne-pärast proofidega.

Melkal
10 senti
Postitusi: 13
Liitunud: 26 Jaan 2017, 16:54

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Melkal » 27 Jaan 2017, 09:45

Sain ma nüüd õigesti aru, et ainuke võimalus ongi atsetooniga proovida, aitab nii hõbeda kui ka vask- nikkel proof müntide puhul?

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas mart » 27 Jaan 2017, 09:56

Melkal kirjutas:Sain ma nüüd õigesti aru, et ainuke võimalus ongi atsetooniga proovida, aitab nii hõbeda kui ka vask- nikkel proof müntide puhul?
Läheks algusesse tagasi - milleks on neid vaja puhastada?

Ja igaks juhuks ka - kuidas sa neid münte hoiad - võid ju korraks müntidele parema väljanägemise saada, aga kui odav album "jätkab varem alustatud tööd", milleks münte täiendavalt "väntsutada" tekitades juurde võimaluse, et võib puhastuse käigus maha kukkuda või vajutad albumisse tagasi pannes puhtamale pinnale ikkagi järgmise sõrmejälje.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Melkal
10 senti
Postitusi: 13
Liitunud: 26 Jaan 2017, 16:54

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas Melkal » 27 Jaan 2017, 11:30

Puhastada on vaja selleks, et eelnevate omanike poolt tekitatud mustust poleerpinnalt eemaldada. Hoian ma neid vastavas albumis ( kas odav või kallis, suhteline mõiste ), kus igale konkreetsele mündile oma suuruses plastikust kinnine pesa. Ise ma paljaste sõrmedega pinda ei näpi.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Proof müntide puhastamine

Postitus Postitas aldok2 » 27 Jaan 2017, 13:00

See võib olla maitse asi, kuid ma ise küll poleermünte lahtiselt albumis ei hoiaks. Suvalises pehmete pesadega albumis. Asi selles, et isegi inertsest materjalist (kuid kas keegi on neid kasutanud 100 aastat, et veenduda, et asi ikka on inertne) pehmes kestas puutub mündi poleeritud pind ikka vahel selle materjaliga kokku, sest ta ei ole jäik. Ja nt lehe keeramisel võib poleerpind siis vastu materjali hõõrdudes lihtsalt ära kuluda. Mina paneksin jäika plastkapslisse, seal vähemalt sügavamad kohad plastikuga kokku ei puutugi.

Vasta