Müntide puhastamine atsetooniga

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Allan » 16 Okt 2018, 15:37

Huvi pärast küsiks kui kauaks münt likku jäi ning mis temperatuuril? Minu arvates õunaäädikas on väga ohutu asi 10, 20 ja 50 sendistele. 24h ei tohiks midagi teha.
mvahtra kirjutas:
14 Okt 2018, 13:10
Siin on eluline näide ,tegemist OLI MS61-62 mündiga ,jätsin(tegelikult unustasin) õunaäädikasse pikemaks kui vaja .Hoian seda kui "hoiatavat näidet" nähtaval kohal,et ei ununeks.
Kindlasti on omal kohal ütlused "tark ei torma ja õpib teiste vigadest"
IMG_0658.JPG
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Allan » 16 Okt 2018, 15:42

Tänud selle näite eest. Midagi sellist ma just ootasin, et mis juhtub templiläikes vaskmündiga kui see atsetooni panna. See teema on siin veel täiesti puutumata. Peamiselt käis jutt tsaari ja Eesti hõbemüntide ja teiste heledate müntide ümber.

Märkasin veel, et puudu on ka teema kuidas käidelda münti peale atsetoonist välja võtmist. Kas jätate dest vette likku mingiks ajaks või võtate välja ja jääb nii nagu on?
muhfff kirjutas:
13 Okt 2018, 17:45
Ma ühte vaskmündi-atsetooni-äädika puhastuslugu võin tegelt jagada viimasest ajast.

Sain ühe Alex III vaskveerandilise.
Templiläikega, samas pind oli osaliselt kaetud mingi pruuni substantsiga. Tõenäoliselt lakk või šellak või midagi sarnast. Rohekat pinda ei paistnud.
Seega, elementaarne valik sellise mündi puhastamiseks oli atsetoon.

Atsteoon töötas väga hästi, pruun ollus lahustus mõne minutiga ja atsetooni sees olles säras münt väga kenasti vastu ka. Loputasin puhta atsetooniga mündi üle ja lasin kuivada.
Suur oli mu üllatus, kui münt tõmbas kuivades hallikas-rohekaks. Luubiga uurides selgus, et selle pruuni olluse alt tuli välja roheline oksiid. Õnneks pinnapealne, sisse ennast söönud veel polnud (vähemalt mitte sügavale).

Kui tegemist on oksiididega, tuleb tuleb mängu äädikas. Ma ei tea kuidas te äädikat kasutate (kuigi tahaks teada), aga müntide, eriti vaskmüntide puhastamine äädikaga pole nagu kurkide marineerimine, et purki ja pooleks aastaks riiulile. Isegi lahja äädikas on oma olemuselt hape ja nagu Mart eespool mainis, see söövitab. Ja vasele paistab eriti meeldivat hapetega reageerida. Seega vajab äädikaga puhastamine pidevat järelvalvet. Minut-paar lahjas äädikas (mida kangem hape, seda lühemat aega saab hoida), neutraliseerimine, tulemuse hindamine. Vajadusel tsükli kordamine.

Münt läbis 3 või 4 äädikatsüklit, hallikasroheline kiht enamjaolt kadus. Vajaks ilmselt ühte-kahte tsüklit veel, aga mul sai lahja äädikas otsa ja ei hakka ühe mündi pärast uut ostma. Tähtede-numbrite vahel/sees on veel õrnalt näha hallikas-rohekat, lasen NGC-l töö lõpuni viia. Kui münt pekki keeratakse, on vähemalt kedagi süüdistada : )

Kahjuks enne-pilte ei teinud, ma ei oodanud pruuni olluse alt oksiidi.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mvahtra » 16 Okt 2018, 16:51

Allan kirjutas:
16 Okt 2018, 15:37
Huvi pärast küsiks kui kauaks münt likku jäi ning mis temperatuuril? Minu arvates õunaäädikas on väga ohutu asi 10, 20 ja 50 sendistele. 24h ei tohiks midagi teha.
mvahtra kirjutas:
14 Okt 2018, 13:10

Toatemperatuuril ca 8-10 tundi.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 16 Okt 2018, 17:59

Allan kirjutas:
16 Okt 2018, 15:42
Märkasin veel, et puudu on ka teema kuidas käidelda münti peale atsetoonist välja võtmist. Kas jätate dest vette likku mingiks ajaks või võtate välja ja jääb nii nagu on?
muhfff kirjutas:
13 Okt 2018, 17:45
/--/
Loputasin puhta atsetooniga mündi üle ja lasin kuivada.
/--/
Destilleeritud vee sees võib muidugi ka loputada.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mart » 16 Okt 2018, 18:24

muhfff kirjutas:
16 Okt 2018, 17:59
Destilleeritud vee sees võib muidugi ka loputada.
destvee kokkuhoiuks alguses voolava vee all ja lõpus destvesi; kes aga proovib "kangemat kraami", peab mõtlema neutraliseerimisele, vähemalt seebiga ülepesemisega, on soovitatud ka soodavett

üks loputas vahel laisalt oma puhastatud münte ka suures akvaariumis :D
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Allan » 18 Okt 2018, 01:01

@Meelis ja Kaupo. Kes oskab kommenteerida, kas sellises hõbedapuhastuse lahuses käinud münt läheb tõesti veel NGC'st läbi ilma, et karbile tuleks "CLEANED" märge? On keegi peale puhastamist saanud NGC'st hea hinde?
muhfff kirjutas:
17 Nov 2016, 20:56
Veel pilte, Meelis saab ise iga pildi juurde rääkida

Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Andvari » 18 Okt 2018, 03:22

Tere. Olen ise seda lahust kasutanud. Mingit probleemi ei ole ja NGC-s saab puhta hinde. Muidugi ainult siis, KUI münt juba enne rikutud ei olnud või sa ise seda puhastamise käigus kuidagi ära ei riku. Templiläiget see lahus kahjuks ei tekita!

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mart » 18 Okt 2018, 09:00

Andvari kirjutas:
18 Okt 2018, 03:22
Templiläiget see lahus kahjuks ei tekita!
vähemalt minu jaoks on sellega nagu süütusega, see on või seda pole
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 18 Okt 2018, 09:49

Andvari kirjutas:
18 Okt 2018, 03:22
Templiläiget see lahus kahjuks ei tekita!
Ma olen päris kindel, et lisaks ei kaota ta ära ka hairlines'e ja ei muuda siledaks kulunud detaile teravaks : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Allan » 18 Okt 2018, 10:07

Selge, proovin siis ära ühe Toompea MS65 peal. Kui münt hiljem NGC'st läbi ei lähe siis keegi on mulle 50€ võlgu :D
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Vasta