Müntide puhastamine atsetooniga

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 24 Juul 2016, 21:55

Esimese asjana ma kordaks kohe üle, et münte on vaja väga HARVA puhastada ja isegi sel juhul jätke müntide puhastamine pigem asjatundajatele!
Teiseks, kui te siiski tahate eksperimenteerida, siis alustage odavatest müntidest!

Asja juurde... Kui USA foorumeid lugeda, siis hakkab silma, et väga paljud puhastavad münte atsetooniga. Mõni laseb kõik ostetud mündid enne kapslitesse panekut atsetoonist läbi.
Atsetooni näol on tegemist äärmiselt tuleohtliku vedelikuga, selle aurud on suisa plahvatusohtlikud ja seejuures lendub ta väga hästi. Liigne atsetooni sissehingamine võib põhjustada ka erinevaid terviserikkeid (enamasti hakkab näiteks katus sõitma).

Atsetooni kasutatakse lahustina, muu seas näiteks küünelakieemaldajates. Seega peaks atsetoon väga hästi pädema, kui mündil on näiteks liimijäljed. PVC-d lahustab ta väga hästi, nii et uuemates majades, kus on PVC torud, ei tasu puhast atsetooni kanalisatsiooni valada. Ühlasi pidi ta väga hästi orgaanikat lahustama. Samas vaserooste vastu ta ei aita ja metalliga kah ei reageeri.

Igatahes, mul oli juba pikemat aega plaanis müntide atsetoonis puhastamine järgi proovida (aga teie käige minu sõnade, mitte tegude järgi - münte ei ole vaja puhastada, jätke see asjatundajatele jne).
Esimese asjana oli muidugi atsetooni vaja. Ilmneb, et pädeva atsetooni hankimine polegi nii lihtne (vähemalt Eestis). Suurtes ehituspoodides on enamasti müügil atsetoon, mis on "vähemalt 95% puhas". Kui asi puutub müntidesse, siis see kuni 5%, mis pole atsetoon, võib väga määrav olla. Müntide jaoks oleks hea 100% atsetoon. Küünelakieemaldajad sisaldavad näiteks 100% atsetooni, kuid kahjuks on sinna lisatud igast muud jama (näiteks aaloeekstrakti vms). Lõpuks leidsin "vähemalt 99,5%" atsetooni.
Nagu eespool mainitud, siis atsetoon lahustab osasid plaste, seega tasuks münte leotada metallist, klaasist või keraamilises anumas. Klaas on väidetavalt kõige parem.

Atsetooniga oleks hea tegeleda hästi venileeritud kohtades (sest aurud on tuleohtlikud ja "hakkavad pähe"), õues oleks kõige parem. Mina villisin atsetooni pliidi kubu all - kui kubu töötas kõige suurema võimsusega, siis tuppa aurud ei jõudnud.

Tulemustest.
Esimeseks "partiiks" valisin välja "silmapaistvad rapped" erinevate iluvigadega - et näha, mis üleüldse juhtub.
Algseis on selline (see on veel kehv pilt, telefoniga tehtud):


Esimese rea esimene - muidu isegi suhteliselt detailne, kuid jube sitane münt. Sellega olid kõige suuremad lootused, et äkki läheb ilusaks.
Ülejäänud mündid esimeses reas kah suhteliselt tumedad.
Teise rea teine on eriti must eksemplar, nagu oleks suur süsinikutäpp. Äkki tulekahjus olnud?
Kaks parempoolset teises reas oleks nagu maa sees olnud, väga tumedaks tõmmanud.
Kolmanda rea esimene on kindlasti detektorileid, teisel 5-sendisel rohelised täpid, 10-sendine on kriimustatud ja 20-sendise rohkekas pind.

Tulemused? Järgmises postituses...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 24 Juul 2016, 22:11

Esimesena ma proovisin kiirleotust. Kõik mündid lebasid mõne minuti atsetooni sees, siis väike loputus puhta atsetooniga ning siis neutraliseerimine destileeritud vees. Märjad mündid ladusin pehmele nina nuuskamise salfale, pärast teise salfa veel peale. Salfad imevad vee enda sisse ja mündid peaks jääma ilusad kuivad. VÄLTIGE HÕÕRUMIST!
Võib-olla olid mündid kehvasti valitud, kuid tulemust polnud absoluutselt. Ühe erandiga - 20-sendiselt hakkas roheline kiht maha kooruma, mis on väga imelik, sest atsetoon vaseroostele ei tohiks üldse mõjuda. 5-sendise rohelistele täppidele see igatahes ei mõjunud.

Kehv pilt kah:

Pildil soovitan erilist tähelepanu pöörata 20-sendisele. Seal on väga hästi näha, kus osa rohelist on kaduma läinud.


Kuna ma selle tulemusega ei rahuldunud, otsustasin ma kõik mündid (peale viiesendiste) üleöö atsetooni sees hoida.
Mõne minuti jooksul on võimalik atsetooniga tegeleda kubu all, hoides seda näiteks viinapitsides või viskiklaasides vms. Pikemalt sedasi võimalik pole, sest esiteks aurustub atsetoon ära (ning miski ei reageeri mündil oleva sodiga) ning teiseks... atsetoon aurab ära ja terve tuba on seda haisu täis.

Seega kasutasin ma pooleliitrist purki. Hea külg - purgil on kaan ja atsetoon ei lendu minema.
Purki panin mitu münti korraga (ja siinkohal tuligi kohe purgi miinus välja - purgusuu on mugavaks opereerimiseks liiga kitsas. Asi võib lõppeda sellega, et münte peab purgist välja valama, mis võib kaasa tuua erinevad kriime.) ning atsetooni valasin niipalju, et mündid oleks kaetud. Palju pole vaja. Purgile kaan peale ja hakkasin ootama. Lasin neil seal olla umbes 18 tundi. Mida oli tõenäoliselt liiga palju.

Tulemus? Selline (värvid on natuke paigast, telefon ei ole ikka fotokas):

Ülemisel real olevad tsaarikad läksid kergelt heledamaks. Võib-olla on see natuke subjektiivne hinnang, kuid minu meelest nad läksid "puhtamaks". Teises reas (pildi peal on mündid vahetuses) mõjutas see leotamine ainult seda heledamat tsaarikat. See võib-olla läks kah nõksa heledamaks, aga minu meelest vähem, kui esimese rea mündid.
Viimases reas olev 20-sendine sai osast rohelisest veel lahti. Samas enamus rohelist jäi siiski mündile alles (mis oli tegelikult oodatav).

Järgmises postituses - sõin unes lõvikonservi ning muutusin julgeks...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 24 Juul 2016, 22:36

Lühidalt - tegin enam-vähem järelduse, et tumedad tsaarikad võivad atsetooni sees tõepoolest natuke heledamaks minna (kui nad just maa sees pole olnud ja täiesti mustaks tõmmanud). Ja midagi hullu senimaani leotatud müntidega kah ei juhtunud.
Seega oli aeg võtta suuremaid riske ja panna atsetooni sisse natuke ilusamaid münte! Aga ainult natuke ilusamaid, sest münte ei peaks tegelikult üldse puhastama ja kui tõesti on vaja puhastada, siis võiks selle töö jätta asjatundajatele.

Seekord leotasin vähem, neli tundi. Kahjuks ikkagi purgi sees, sest ma pole suutnud välja mõelda mõnda muud suurema avaga ja seejuures ka kaanega klaasist eset, mis sama hästi sobiks. Muuseas, klaas on hea ka seetõttu, et vahepeal saab vaadata, mis toimub.

Tulemus? Mulle tundub, et mündid läksid tõesti natuke heledamaks. Eriti 25 kopikat. Võib-olla hõbe "allub" paremini, peaks rublasega kah proovima.
Mõned tulemused siis täpsemalt. Pildid peaks nüüd natuke paremad olema, kuid värvid on veel natuke paigast - enne pildid on natuke liiga tumedad ja pärast pildid natuke liiga heledad.

20 kopikat 1863
Avers enne ja pärast:

Nagu näha, roheline on kõik alles.

Revers enne ja pärast:

Samuti, roheline on kõik alles. Aga münt on heledam!

20 kopikat 1873

Selle mündi juures tahan tähelepanu kana parema jala juures olevale rohelisele laigule - pärast leotamist on see kadunud.

20 kopikat 1891

Kõige suurem õnnesumine. Vasakpoolsest pärjast, aastaarvu 1 juurest ja C juurest on must löga kadunud. Samas, ma pole 100% kindel, kas see oli tänu atsetoonile - võib-olla lihtsalt oli vaja vedelikku, et see tolm lahti leotada ja vesi oleks kah pädenud. Numbes 20st paremal oleva tärni juures on hästi aru saada, et münt on heledamaks muutunud.

20 kopikat 1893

Huvipunkt on siin paremas pärjas oleva rohekas-must moodustis. Pärast leotust kadus enamus musta sellest moodustisest ära ning roheline jäi järgi.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 24 Juul 2016, 22:42

25 kopikat
Avers:

Nagu näha, siis legendi taga olev must prügi on kadunud. Aga taaskord, võib-olla oleks veega kah maha saanud. Pärast pildi heledus on natuke liiga üle võlli. Reversi pilt annab paremini tooni edasi

Revers:

Umbes selline muudatus.

Lühivahekokkuvõte:
Tumedad tsaarikad tõmbavad natuke heledamaks. Enamasti...
Roheline jääb, kui ta just pinnapealne pole. Tundub, et pinnapealsest vaseroostest saab hea õnne korral lahti.
Paatinat ei mõjuta...

Esialgu kõik.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mart » 24 Juul 2016, 22:43

Atsetoon lahustab orgaanikat ja ka mitte kõike, üllatava tulemuse võib anda "kolmetoimeline lahusti" majonees: vesi, äädikas ja õli.

"Vaserooste" osas võis atsetoon midagi lahti leotada.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 24 Juul 2016, 22:48

mart kirjutas:Atsetoon lahustab orgaanikat ja ka mitte kõike
Seda ma ei teadnudki, et ta kõike orgaanikat ei lahusta.
Vesi, äädikas, õli kohta peaks äkki veel eraldi teema tegema : ) Mis vahekorras need olema peavad ja mille vastu see aitama peaks?
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mart » 24 Juul 2016, 22:51

Majoneesi vesi-äädikas-õli on ühe muu triki jaoks, aga võivad orgaanika kõrval võtta ka rohelist lahti/maha, aga söövitava äädika tõttu ei sobi karbimüntidele.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Marvin
Topeltkroon
Postitusi: 296
Liitunud: 02 Nov 2011, 11:49

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Marvin » 25 Juul 2016, 00:03

Kui atsetoon ei võta rohelist maha soovitaks järgmiseks proovida destilleeritud vees leotamist. Aga hoiatus, seda peaks tegema suletavas purgis ja veel suurem hoiatus, veenduda, et mitte mingil juhul ei jääks mündi alla õhumulli. Destilleeritud vesi tahab ka orgaanilist kraami/soolasi lahustada ja kuna õhku/muid soolasi vees pole ei hakka münt seal ka koheselt roostetama. Paari tunni tagant võiks kontrollida kas on lahti tulnud.

Ise proovinud paari mündiga mis läinud albumisse ja võttis kenasti rohelise koleduse maha (samal ajal paljastas rohelise koleduse alt musta värvi pinna). Aga mis juhtub kui õhumull jääb mündi alla - piisab 8st tunnist ja leiad kenasti mustaks oksüdeerinud pinna sealt kust õhumull oli. Seda münti ei olnud enam isegi albumisse mõtet panna.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mvahtra » 25 Juul 2016, 09:27

Tervist !

müntide leotamiseks oleks ka selline asi sobilik

http://www.kafo.ee/tooted/klaasist-piimamahuti/

Tihendiga kaas,kaanes ka suletav auk,mille kaudu saab vajadusel voolikuga gaasid ventilatsiooni või õue juhtida..

Kasutaja avatar
platinum
Viiekroonine
Postitusi: 611
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas platinum » 25 Juul 2016, 09:38

Atsetoon on ainult hõbedale hea. Soomes müüakse apteegis puhast.
Proovi rohelisele õuna äädikat ja kindlasti ÕUNA!
Mulle meeldib pvc-le kõige rohkem tsäksi gaas. Lased survega mündile ja kui oli pvc-d siis koorub maha. Väga külm, võib sõrmed ära külmutada.
Aga ew cu ni zn müntidele mul pole ühtegi lahendust omal. Ainult ncs saab rahuldavalt hakkama, ülejäänud mis näinud olen on võõrast värvi või muidu kehvad.

Vasta