Müntide puhastamine atsetooniga

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Allan » 20 Okt 2018, 19:16

Äkki oli asi hindajas mitte puhastamises :)
stimp432 kirjutas:
20 Okt 2018, 13:05
Allan kirjutas:
18 Okt 2018, 10:07
Selge, proovin siis ära ühe Toompea MS65 peal. Kui münt hiljem NGC'st läbi ei lähe siis keegi on mulle 50€ võlgu :D
Ma kunagi proovisin sama Toompea MS64 mündiga. NGC'st tuli tagasi MS63 hindega peale puhastamist :)
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Andvari » 21 Okt 2018, 04:01

Seda on siin nii palju juba räägitud, et ei viitsigi enam korrata. Aga nagu veneajal räägiti, et Lenin oli öelnud, et kordamine on tarkuse ema ja läks kolmandat korda esimesse klassi. Ehk siis veelkord puust ja punaseks. Läheneme asjale seekord Mardi vaatevinklist ehk siis tegu on mitme muutujaga võrrandiga.
1.Mündi seisukord enne puhastust.
2.Mündi seisukord peale puhastust.
3.Kas münt sai puhastamise käigus kannatada.
4.Hindamise subjektiivsus.
Kui münt oli enne puhastust paatinaga, siis see viimati tutvustatud hõbedalahus eemaldab selle. Paatina alt võib välja tulla igasugu üllatusi.
Näiteid on kus hindega MS63 münt on saanud hiljem MS66! Mul endal on tulnud maksimaalselt kaks hindepunkti kõrgem hinne. Samuti on näiteid kus münt on allapoole hinnatud, kuid minule teada olevalt vaid 1 hindepunkti võrra. Loomulikult kehtib see siis, kui münti päris ära ei rikutud puhastamise käigus ( hairlines ).
Samas on Toompea hea odav münt, et katsetada ja hõbedast või hõbedasulamist münte on lisaks lõige lihtsam puhastada! Teistest metallidest müntide puhastamisel selle lahusega kehtivad erinõuded ja tehnoloogijad - kuid see info on juba ainult raha eest! :D :lol:

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Allan » 25 Okt 2018, 18:40

Olen viimase nädalaga hunnik münte ära puhastanud ning minu arvates kõige paremini sobibki atsetoon vaskmüntide jaoks kuna ta ei hävita neid ära nagu happed. Pärast kui vaja siis olen hetkeks õunaäädikasse pannud. Tõmbab selle sodi maha mida atsetoon ei võtnud. Siiski mul on küsimus, et kui kaua on optimaalne vaskmünti leotada atsetoonis (ise lasin seista ca 4-12h). Ning kui kaua tasuks lasta tal dest vees hiljem olla? (ise lasin liguneda ca 10-60 min)
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

stimp432
Kroon
Postitusi: 106
Liitunud: 20 Jaan 2015, 22:51

Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas stimp432 » 26 Okt 2018, 21:30

Allan kirjutas:
25 Okt 2018, 18:40
Olen viimase nädalaga hunnik münte ära puhastanud ning minu arvates kõige paremini sobibki atsetoon vaskmüntide jaoks kuna ta ei hävita neid ära nagu happed. Pärast kui vaja siis olen hetkeks õunaäädikasse pannud. Tõmbab selle sodi maha mida atsetoon ei võtnud. Siiski mul on küsimus, et kui kaua on optimaalne vaskmünti leotada atsetoonis (ise lasin seista ca 4-12h). Ning kui kaua tasuks lasta tal dest vees hiljem olla? (ise lasin liguneda ca 10-60 min)
Sul on ikka hea atsetoon kui vaske saad 12h hoida. Endal on 99,5% atsetoon ja mõne tunniga tõmbab vase ning 20 sendise kahtlaseks. Vased lähevad selliseks, et prügikasti paras visata.

Äädikana olen kasutanud seda https://www.prismamarket.ee/entry/ounav ... 5712003494 ja üle 6 tunni sees ei hoiaks. Mis äädikaga sa 10,20 j 50 sendist 24h sees hoiad?

Dest vees ma ise üle 10 min ei ole hoidnud ja midagi kahtlast hiljem juhtunud ei ole.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mart » 27 Okt 2018, 00:10

"dest vees hoidmine" pole eesmärk omaette, selle eesmärk on kõige viimasena vältida veeslahustuva kraami kuivamisplekke.
kui enda raha eest ostetud destvesi, alguses ikkagi peseks kraanivees, siis ehk ka keedetud vees ja lõpp destvesi

kui ei lase voolava vee alt läbi, kauem võiks destvees hoida imeliku "uduse" poorse pinnaga münte, kuhu võis jääda eelnenud lahuste jääke
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Allan » 27 Okt 2018, 01:28

Hmm. Osa vaskmünte ligunes ka rohkem kui 12h. Mitte midagi ei juhtu. Paatina võtab vähemaks. Ma ostsin labori atsetoonia nagu varem siin mainisin. Mingi 99,9% on vist. Õunaäädikas on Rimi oma ning sente ma ei leota mitte mingil juhul nii kaua. Tavaline mustus tuleb maha juba 5 minutiga. Ainult väga räige sete pinnal ei tulnud maha ning kui 24h leotasin siis läksin need mündid juba per**e. Templiläige kadus ära. Mis paari tunniga maha ei tulnud seda juba ka kauem leotamine enam ei päästnud.

P.S. Kusjuures 1924a 5 margane ligunes nädal aega atsetoonis ilma, et midagi oleks juhtunud.

stimp432 kirjutas:
26 Okt 2018, 21:30
Allan kirjutas:
25 Okt 2018, 18:40
Olen viimase nädalaga hunnik münte ära puhastanud ning minu arvates kõige paremini sobibki atsetoon vaskmüntide jaoks kuna ta ei hävita neid ära nagu happed. Pärast kui vaja siis olen hetkeks õunaäädikasse pannud. Tõmbab selle sodi maha mida atsetoon ei võtnud. Siiski mul on küsimus, et kui kaua on optimaalne vaskmünti leotada atsetoonis (ise lasin seista ca 4-12h). Ning kui kaua tasuks lasta tal dest vees hiljem olla? (ise lasin liguneda ca 10-60 min)
Sul on ikka hea atsetoon kui vaske saad 12h hoida. Endal on 99,5% atsetoon ja mõne tunniga tõmbab vase ning 20 sendise kahtlaseks. Vased lähevad selliseks, et prügikasti paras visata.

Äädikana olen kasutanud seda https://www.prismamarket.ee/entry/ounav ... 5712003494 ja üle 6 tunni sees ei hoiaks. Mis äädikaga sa 10,20 j 50 sendist 24h sees hoiad?

Dest vees ma ise üle 10 min ei ole hoidnud ja midagi kahtlast hiljem juhtunud ei ole.
Viimati muutis Allan, 27 Okt 2018, 01:37, muudetud 2 korda kokku.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Allan » 27 Okt 2018, 01:31

Dest vesi on autotarvete letis Coopis 5L kanistris suhteliselt odav. Apteegist saab ka meditsiinilist dest vett leti alt aga see on liiga kallis. Tavaline protseduur oligi selline, et atsetooni pool päeva, kraani alla, dest vette, õunaäädikasse, soodavette, kraani alla ning dest vette jälle.
mart kirjutas:
27 Okt 2018, 00:10
"dest vees hoidmine" pole eesmärk omaette, selle eesmärk on kõige viimasena vältida veeslahustuva kraami kuivamisplekke.
kui enda raha eest ostetud destvesi, alguses ikkagi peseks kraanivees, siis ehk ka keedetud vees ja lõpp destvesi

kui ei lase voolava vee alt läbi, kauem võiks destvees hoida imeliku "uduse" poorse pinnaga münte, kuhu võis jääda eelnenud lahuste jääke
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Andvari » 27 Okt 2018, 06:31

Ostsin ka kunagi dest. vee pudeli. Paar korda sai vist isegi münti loputatud, aga ma ei näinud sellel mingit mõtet. Tavaline kraanivesi teeb ära sama töö ja oluliselt odavamalt. Õuna äädika katsetustega vaskmüntidel ( eriti Tsaari vasel ) olge väga ettevaatlikud. Ma ei soovita seda absoluutselt teha! Isegi lühike aeg muudab mündi tooni "ebardlikuks". Mustuse võtab küll maha, aga järgi jääb roosa plönn, mis NGC-st tuleb tagasi altered colour märkega või improper cleaning.

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Allan » 27 Okt 2018, 11:52

Ega EW müntide puhul on samamoodi. Ma hoidsin äädikas mingi 5-30 sekundit. BN müntide puhul mõnikord paar minutit kuna seal väga midagi ei reageerinud.
Andvari kirjutas:
27 Okt 2018, 06:31
Ostsin ka kunagi dest. vee pudeli. Paar korda sai vist isegi münti loputatud, aga ma ei näinud sellel mingit mõtet. Tavaline kraanivesi teeb ära sama töö ja oluliselt odavamalt. Õuna äädika katsetustega vaskmüntidel ( eriti Tsaari vasel ) olge väga ettevaatlikud. Ma ei soovita seda absoluutselt teha! Isegi lühike aeg muudab mündi tooni "ebardlikuks". Mustuse võtab küll maha, aga järgi jääb roosa plönn, mis NGC-st tuleb tagasi altered colour märkega või improper cleaning.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 27 Okt 2018, 13:14

Andvari kirjutas:
27 Okt 2018, 06:31
Tavaline kraanivesi teeb ära sama töö ja oluliselt odavamalt.
Oleneb ikka kraaniveest. Põhja-Eesti kraanivesi on enamasti väga lubjarikas ja jätab väga "ilusaid" plekke.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta