Loomuliku Paatina mündid

Kõik, mis ei puutu otseselt müntidesse + "jutunurgad". Seaduse ja sündsuse piires, muidugi!
Vasta
Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Huviline007 » 04 Dets 2019, 00:38

Pisut kriimuline karp aga münt ise on väga kena.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Andvari » 02 Veebr 2020, 16:48

Pealkiri on teemal, et loomuliku paatina mündid. Siin aga osad pildid/mündid, just sinakad vased, ei ole loomulik paatina. See tekib münte MS70 vahendiga puhastades!

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Huviline007 » 03 Veebr 2020, 00:31

No vaat siis!
Tänud tähelepanu juhtimast!
Eks see natuke imelik on, et mida kõrgema numbriga BN (pruun) münt NGC st tuleb, seda sinisem ta on.
Lisan ühe loomuliku sinise (rohekas/sinise) paatinamündi. Loodan, et see sobib.
Proovin need teised pildid siit teemast minema saada!
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas muhfff » 03 Veebr 2020, 09:55

Las need pildid jäävad alles.
Kui sinisest paatinast rääkida, siis enamasti viitab see tõesti (eriti vaskmüntide puhul) MS70ga puhastamisele. Millegipärast teeb MS70 vaskmündid (mitte küll alati) siniseks või lillaks. NGCle ja PCGSle tunduvad need mündid sobivat, ma ise neid pigem ei eelista.
Loomulikus ja ebaloomulikus paatinast rääkides, siis teatud juhtudel ei suuda isegi eksperdid vahet teha, kas paatina on loomulik või ebaloomulik.

Toonerite taga on terve teadus. Soovitan tutvuda selle lehega:
http://bestofyesterdaycollectibles.com/ ... organs.asp
Morgan dollarite põhjal on terve illustreeritud uurimus tehtud, kuidas paatina värvid "arenevad"
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Huviline007 » 03 Veebr 2020, 20:56

Lisan paar pilti.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Huviline007 » 03 Veebr 2020, 22:56

Leidsin ka ühe õnnetu sinise plekikese! Võiks olla loomulik või loomuliku keemiatööstuse (rahapesu) tulemus olla.
Münt on ise kui pisike peletis aga sinine värvilaik pakkus huvi jagamiseks!
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Huviline007 » 04 Veebr 2020, 22:01

Hannes pani mind mõtlema oma kommentaariga. Paatina on klassikaliselt sinakas rohekas kiht mis tekib ise seoses metalli (reeglina vase seose) kokkupuutes keskkonnaga loomulikult või on tekitatud suunatult kuhugi pinnale tahtlikult, näiteks mündile. Kas muud värvid (kuldsed, pruunid, kollased, punased, lillad, tumesinised, mustad jne.) lähevad üldse paatina alla või peaks selliseid münte muud moodi kutsuma. Ilmselt tõesti peaks. Lisaks, kust alates tavamustus (rasv, õlu, ketshupised käed, bakterid ja viirused, tindiplekid, pesupulber, huulepulk, jne.) käibemündil muutuvad mündi osaks mida ei peaks koguja kõrvaldama? See on selle mündi elulugu. Lisan mündi pildi millega seoses ma mõtlema hakkasin. Kas peaks pesema, puhastama ja proovima läikima lüüa või jätaks nii nagu on? Panin enda kirjute sahtlisse!
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Huviline007 » 04 Veebr 2020, 22:05

Lisaks. Võrdluseks näide "õigest" loomulikust paatinast, loomulikult tekkinud ja võrdluses sama mündiga kel paatina puudub. Pisut noor veel kuid annab mõtte edasi!
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas muhfff » 04 Veebr 2020, 22:14

Paatina värvus sõltub eelküige sellest, millega metall reageerinud on.
Ma olen aru saanud, et näiteks vaskmündid muutuvad oksüdeerudes roheliseks, samas näiteks väävliga reageerides võib igasugu muid huvitavaid värve tekkida.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Andvari » 04 Veebr 2020, 23:16

Hõbemüntide puhul on kõige tavalisem minu arust hall paatina. Paatina teema on suhteliselt keeruline, et mis on vana ja originaalne ja mis tekitatud paatina. Kuidas neil vahet teha ja kuidas ise paatinat tekitada. Pluss kõik võimalikud värvivõimalused jne. Hakkasin ise ka mõtlema nende siniste vaskede peale. See on ikkagi paatina, seda on võimalik mündilt maha saada - olen katsetanud. Ma küll ei mäleta mis, aga mingi mündiga ma neid “loomkatseid” kunagi tegin.

Vasta