Et mitte ilma jääda heast kogumisteemast...

Kõik, mis ei puutu otseselt müntidesse + "jutunurgad". Seaduse ja sündsuse piires, muidugi!
Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Et mitte ilma jääda heast kogumisteemast...

Postitus Postitas mart » 15 Aug 2018, 22:44

lugesin krüptovaluutade kohta ja kommentaarides oli mulle tundmatu kogumisteema, mille peale tuli meelde ühest ateistlikust standupist: "You gonna miss all good things and die angry!", et ka teie ei jääks ilma - selleks on... pehmed mänguloomad seeriast "Beanie Babies"!

Beanie Babies-ide hinnad on küll kõvas languses, nagu mõned krüptovaluutad, aga vähemalt omandatud pehme mänguasi jääb füüsiliselt alles, hinnad üllatavad, kuigi tippude hind on pigem "ristumisest kuulsusega": Hillary Clintoni allkirjaga eesli eest tahetakse 50 000 USA dollarit, printsess Diana-seeria nuku eest isegi 500 000 dollarit (+ heategevus), muidugi iseasi, kas juhtub kokku saama eriti palju raha, raske peavigastus ja sellest tulenev soov maksta mänguasja eest 50 - 500 tuhat dollarit, muidugi ka võimalusena, kui mõne rikkuri naine tahab meest krediitkaardiga karistada petmise eest, näiteks 2 hindade tippude valikut:
10 kallimat H.Clintoni ja printsess Diana hullude hindadega
ilmselt reaalsemad 15 tipp-hinda, aga ikkagi kallim 3 tuhat dollarit
ja muidugi kokkuvõttev lugu, et neid nukke on praktiliselt võimatu müüa
mis siis, kui keegi oleks kulutanud tuhandeid dollareid, et oleks nukkudest Beanie Babies-"pensionisammas"...
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid


mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Et mitte ilma jääda heast kogumisteemast...

Postitus Postitas mart » 06 Mär 2019, 13:04

nätsudest "arusaamise" prismas on 2 tahku:

1. kogumise objekt ei pruugi olla ratsionaalne - omada mingit püsivat (rahalist) väärtust
minu 1941 sündinud ema on "sõja-aja(-vaesuse) laps", ta korjab märke ja andis mulle oma ühe varasema kogu - Krimmist korjatud erinevad väiksed kivid. 2000.a kandis nägin USA krimiseriaali, milles Rumeenia lastekodust lapsendatud 2 poissi kihutati kedagi tapma ähvardusega nad ebainimlikku lastekodusse tagasi saata (üks laps armastas kapis magada, kus oli soem).
kohtustseenis psühholoog kirjeldas vanema poisi taskust leitut - nööbid, väiksed kivikesed-klaasikillud, et sama nähti ka koonduslaagrites - igasuguse heaolu ja vara puudumisel hakkavad lapsed ikkagi midagi koguma ja koonduslaagris olnud lastel olid samasugused "kogud"

2. nätsu(paberite) maine
nõuka-ajal oli näts ja eriti välismaa näts "kõva asi", välismaalkäigu kohta käis nali: "too nätsu ja värvilist traati", nätsupaberite kogu näitas staatust-jõukust, eriti "kõva" oli veel omada kasvõi ühte avamata välismaa nätsupakki!
praegune venemaa sööklate- ja kaubakettide omanik 1970.a sündinud Dmitri Potapenko rääkis, et tema alustas algkoolis välismaa nätsude äriga ja neil oli köök välismaa nätsupaberitega üle kleebitud, mida võrdles mitte ainult kullast wc-poti vaid üleni kullast wc-ga.
1980ndate osas rääkis "Aadu", et vanemad sundisid Riia kokkutulekul poissi oma nätsupaberite kogu müüma, poiss oli nutnud, aga lõpuks sai paari suure margialbumitäie nätsupaberite eest kaukaaslaselt sadu rublasid (500?), mis oli siis vähemalt paar kuupalka

hiljemalt 80ndatel sündinutele ütlevad ilmselt midagi ka (80-lõpu-90ndate) suitsupakkide (sh "robot"!*) ja õllepurkide kogumine.
1992 vaatasin, et üks noor u 18.a Tartu turu valuutaärikas sarnanes välimuselt mu nooremale vennale, kellel oli siis plakatite ja õllepurkide kogu, mõtlesin kas ta sarnaneb ka muus ja kui ma ütlesin Tartu kutile, et tal on toas plakatid, õllepurkide ja suitsupakkide kogu, siis esimene reaktsioon oli nagu ehmatus, et kas ma olen ta kodus käinud?

===
* - "robot", püstine robotisarnane kuju tehti tavaliselt sinistest Tallinna (80ndate keskelt 60 kopsi pakk) või "tõeliselt rikkad" punastest Marlboro (olümpia ajal Tallinnas 1 rubla, hiljem 1,5 rutsi?) suitsupakkidest, kahjuks g00gle ei teadnud ühtegi "roboti" pilti pakkuda.
hiljem reklaami sisust aru saanuna hakkasin kahtlema, et kas see mitte polnud sigaretivabriku Leek turundustrikk kallimate sigarettide müügiks, alates 80ndate keskelt Tallinna suits maksis 60 kopsi, Rumba - Ekstra aga 40 kopsi.
lisanäitena koguti 80ndate alguses ka Tallinna suitsupaki ühte sisse volditud nurka, millel oli ilmselt trükkimise värvide kokkulangemise rist, väidetavalt pidavat 20 sellise eest saama uue paki või bloki, aga ei teatud kedagi, kes oleks saanud
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Et mitte ilma jääda heast kogumisteemast...

Postitus Postitas mart » 08 Mär 2019, 13:52

mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta