Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Kõik, mis ei puutu otseselt müntidesse + "jutunurgad". Seaduse ja sündsuse piires, muidugi!
Vasta
mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas mvahtra » 30 Nov 2014, 21:46

Kõigepealt suur tänu kõigile diskussioonis osalenutele ,et võtsite vaevaks vastata ja algajaid aidata...

mart kirjutas:
lihtne küsimus: kellele ja mis vaevaga sa hakkad müüma ukraina, kasahhi, valgevene ja usbeki väiksetiraazhilisi münte?-nagu ma küsimuse püstitusest aru saan on Läti ja Leedu mündid likviidsemad kui muud väljapakutud alternatiivid.Kindlasti polnud mul plaanis osta eelpoolnimetud maade münte suurtes kogustes,pigem lihtsalt 1 tk. igast tiraazist,kindlasti täiskomplekt karbi ja serdiga.Lootuses ,et 10-15 aasta pärast näevad lapsed selle müügiga vähe vaeva ja mõni kollektsionäär "numismaatikute" suurest perest soovib oma kollektsiooni ka sellise mündiga täiendada. Samas erinevad etnilised grupid koguvad tavapäraselt omale südamelähedasi riike:skandinaavlased -skandinaaviat,britid -Inglismaad ja tema asumaid jne.Seega võiks järelada ,et ukraina ja valgevene müntide jaoks on olemas lai slaavi turg,ja usbeki ja kasahhi müntide jaoks -aasia turg.Või`?

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas mart » 30 Nov 2014, 22:32

kabuhirm kirjutas:Ilmselt ei tee paha panna mingi osa vaba raha väärismetallidesse, eriti kui kogu maailm trükib paber- ja virtuaalsetraha massiliselt juurde ja kurdab, et meie suurim probleem on madal inflatsioon. Pandade ja muude ümmarguste asjakeste tulevikuhinna määrab ilmselt see, kas tekib "pandakogujate sekt" või mitte.
tegelikult me kõik oleme "pandakogujad", kuni uue tehnoloogilise revolutsioonini... ot, mis mõttes "pandakogujad" ja milline uus revolutsioon?
* kui ei usu, et oled "pandakoguja", investeerimiskulda=kulla metalli "investeerija", võta lahti oma mobiiltelefoni aku ja näed "kulda" - klemmid ja mikroskeemid on kullatud, osaliselt ka kullast, jah, vähe, aga ikkagi kuld, BBC artikli järgi keskmiselt 41 mobiili kohta gramm kulda=keskmiselt 0,024g kulda mobiilis, tavidi hetke ostuhinnaga 28.63e/g=68 senti
* kullavastase "tehnorevolutsiooniga" leitakse uue tehnoloogiaga uus materjal kontaktide-skeemide katmiseks-valmistamiseks, samas pole selleks otsest vajadust, kuna tooteühiku kohta on kulla omahind veel tühine

miks tõin sisse tehnoloogilise revolutsiooni - see on mõjutanud hõbeda, plaatina ja pallaadiumi hinda, vähem otseselt kulla hinda.
1970-80ndate hõbedamull, alustades 1,5 dollarilt 1980ks pea 50 dollarini, lagunes 80ndate keskpaigaks alla 5 dollari untsist ja põhines eeldusel, et fotograafia ja elektroonika vajas hõbedat, tarve kasvas kiiremini, kui pakkumine; kohe hakati tehnoloogiliselt hõbeda ja paralleelselt ka kulla kallinemise tõttu elektroonikas kasutust vähendades konkurentsivõimelisemalt hinda pakkuma, seejuures oli esirinnas NSV Liit, kus nähti vaeva erinevate sulamite ja kuldamistega.
tehnoloogiliste hüpete tõttu vähenes tööstustarve, suurema hinna tõttu alati paraneb taaskäitluse saagikus, võetakse kasutusele väiksema saagikusega maagid ja suureneb uute maardlate otsimine ning hind sai pikemas perspektiivis vaid tasakaalustuda ja langeda, vähenes REAALSE LÕPPKASUTUSE turuosa, spekulandid hakkasid väljuma ja tulemuseks hõbeda 10-kordne langus. hõbeda suurim kaotus oli digifotograafia, 90ndatel hinnati, et fotograafia tarve kasvab sujuvalt 5% aastas, aga näiteks 2004 läks fotograafiasse 20% toodangust, 2013 vaid 5%, seejuures 2004 ja 2013 hõbeda aastatoodang oli praktiliselt sama

kulla hinda alandaks ka töötlemisrevolutsioon, mis võimaldab töödelda suhteliselt keerulisi antarktika-lähedasi sooni, antarktikas on õnneks kaevandamine keelatud

80ndatel tegid kulla-hõbeda jõnksu kaasa ka autokatalüsaatorite metallid plaatina ja pallaadium, mis said 2000-kandis täiendava jõnksu, mõned aastad varem 200-300-kandis pallaadium maksis 2000/2001 üle 1000 dollari, aasta hiljem 300 juures, 2003 isegi 200, praegu 800$/unts.
plaatina sai 2000/2001 suhteliselt väikse ülesjõnksu, suht stabiilselt varem 400$ 2000.a üle 600, aasta hiljem korraks tagasi 400, aga ilmselt oli kaaluefektiivsem katalüsaator, kui pallaadium ja plaatina hind tõusis kindlalt veel mõned aastad.
loogiliselt said mõlemad katalüsaatorimetallid 2008 hinnalanguse

seega ei ole kullaga kunagi asi vaid "pandakogujates" ja alati tuleb laiemat pilti vaadata, aastasest kullatoodangust tehakse ~25% "pandadeks", ~40% ikka veel eheteks, samas on viimasel ajal ehete loogika kõrge hinna tõttu vana-uueks, tööstusele läheb ~10% kullast.
hõbedast kasutab tööstus pea poole aastasest toodangust
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas mart » 30 Nov 2014, 22:40

mvahtra kirjutas:nagu ma küsimuse püstitusest aru saan on Läti ja Leedu mündid likviidsemad kui muud väljapakutud alternatiivid.Kindlasti polnud mul plaanis osta eelpoolnimetud maade münte suurtes kogustes,pigem lihtsalt 1 tk. igast tiraazist,kindlasti täiskomplekt karbi ja serdiga.Lootuses ,et 10-15 aasta pärast näevad lapsed selle müügiga vähe vaeva ja mõni kollektsionäär "numismaatikute" suurest perest soovib oma kollektsiooni ka sellise mündiga täiendada. Samas erinevad etnilised grupid koguvad tavapäraselt omale südamelähedasi riike:skandinaavlased -skandinaaviat,britid -Inglismaad ja tema asumaid jne.Seega võiks järelada ,et ukraina ja valgevene müntide jaoks on olemas lai slaavi turg,ja usbeki ja kasahhi müntide jaoks -aasia turg.Või`?
investeerides tuleb alati mõelda müügile, aga kui sa räägid ühest mündist, ei ole sellise koguse puhul üldse vaja põdeda ja ebay võib osutuda parimaks turuks, kui muidugi http://coins.ee" onclick="window.open(this.href);return false; ei muutu omaette saareks... hetkel käiv oksjon ON vene müntidelt maailmatase.
sellest said õigesti aru, et kogutakse "oma", "impeeriumite" puhul ka varasemaid territooriume, nt briti-kanada-austraalia-india-lõuna-aafrika omavahelised kogumised, portugal-brasiilia ...
VF jääb koguma "endiste liiduvabariikide" münte, 10-15 aastaga võib olukord normaliseeruda, vahepeal loodetavasti meie jaoks võimalikult vähem valutult üle elades "uued 90ndad"
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

kabuhirm
10 senti
Postitusi: 10
Liitunud: 04 Nov 2012, 19:41

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas kabuhirm » 30 Nov 2014, 23:30

Väga õige, Mart, just nii ongi. Ei tasuks ka unustada, et ühtede toodetegruppide ära langemine ei tähenda veel lõplikku kulla-hõbeda väärtuse langust. Tuleb mingi uus valdkond ja nõudlus taastub. Olen kuulnud, et päikesepaneelid pidid praegu ja tulevikus hakkama ohtralt hõbedat neelama - aga see selleks, ega pead pakule ei pane ja parajaks loteriiks ta jääb.

"Pandakogujate sekt" oli mõeldud kerge irvega - inimesi tabavad aeg-ajalt igasugu hullused. Näiteks ükshetk muutusid väga väärtuslikeks "Seiklusjutte maalt ja merelt" raamatud, vahel ka nende hulgas, kes tähti ei tunne. Üks kamp on jälle veendunud, et kõige kõvemad mehed on need, kelle autodel on kõige suuremad rattad all. Ei saa välistada, et paarikümne aasta pärast on kõige täkum vend see, kellel on kõige rohkem hõbepandasid sahtlis.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas mart » 30 Nov 2014, 23:59

"kõigekõvaduse" osas oli vahepeal kiusatus teha rikutud 2002 100-kroonisest kaelaehe, kes vähegi teab eesti müntide hinda, neile poleks olnud vaja seletada, KUI kõva on sellise ehte kandja... või nohh, kui loll... :P
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

osoonikum
5 senti
Postitusi: 7
Liitunud: 27 Nov 2014, 04:11

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas osoonikum » 01 Dets 2014, 03:15

Sp ma ennist ütlesingi, et näiteks Austraali lunari puhul vähemalt eesti hindadega ei saa mingist tootlusest rääkida, ainuke asi tõesti, kui müüd mõned aastad hiljem jeebais maha, kus nende järgi nõudlus tõepoolest on ja eesti hindadest kohati omajagu suuremad hinnaga. Ehk siis puhtalt nn hinnatõusule lootes tuleks valida a la Austria Philharmoniker jms odavad, mida küll tavid müüb veidi kallimalt, kui seda maailmaturu hind per OZ , kuid hind ei pea palju tõusma, et see tagasi teenida õigel ajal müües. Lisaks hulgi ostes saab teatavat soodustust.

Ja Kabuhirmu räägitut olen ma samuti siit sealt kuulnud, st päikesepaneelid ja ka vist näiteks alektriautodele akude tootmisel massidesse minekul võivat hõbeda hind tõusta oluliselt. Samas, hõbeda hinnaga mängimisega/manipuleerimisega on ka lääne pool teatud grupp pankasid trahve maksma pandud. Hetkel, nagu aru saanud, siis hõbe pole päris vabalt pakkumine vs nõudlus hinnakujundlusega st kurss pole nii vaba.

osoonikum
5 senti
Postitusi: 7
Liitunud: 27 Nov 2014, 04:11

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas osoonikum » 01 Dets 2014, 03:51

Ja lisaks veel, nagu mulle lihtne arvutus näitab, siis kõige mõttekam on eestis osta(Tavid) 1kg münti, sest grammi hind tuleb selliselt kõige odavam. Kindlasti ei tasu osta nn tavalist hõbedakangi, sest kuna tegu pole sisuliselt seadusliku käiberahaga päritolu riigis, siis hinnale on lisandunud ka käibemaks ja seetõttu mündi 1g per hõbe on kõvasti odavam kui kangi 1g per hõbe. Ma ei ole nii kursis, kuidas see kulla puhul on.

Kuid küsin veel, on keegi kuulnud midagi sellisest firmast nagu Liberty Silver Estonia? Kas tegutseb ikka veel(kodulehe järgi nagu tegutseks) ja ega pole keegi kuulnud, et äkki miski petu teema - seal on müügihinnad ikka hoopis teisest puust kui sisuliselt monopoli seisuses oleval Tavid´il!

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas muhfff » 01 Dets 2014, 19:24

osoonikum kirjutas:sest kuna tegu pole sisuliselt seadusliku käiberahaga päritolu riigis, siis hinnale on lisandunud ka käibemaks ja seetõttu mündi 1g per hõbe on kõvasti odavam kui kangi 1g per hõbe. Ma ei ole nii kursis, kuidas see kulla puhul on.
Investeerides taandub siiski kõik sellele, kas sul õnnestub see münt kasudega maha müüa. 1-kilosel mündil on vähem ostjaid, kui 1-untsisel.
Ja kas need ostjad on huvitatud just sellest mündist? Võib-olla neil on odavam osta Tavidist mingi muu riigi 1-untsine/kilone münt? Bullion müntidega on see probleem, et neil pole emotsionaalset väärtust. Tegemist on lihtsalt väärismetalliga ja kui need üles sulatatakse, siis nutetakse neid harva taga.
Aga seda, kas sa ostad "münte" mulli tipus või põhjas, saad alles tagantjärgi teada : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

linc
Kroon
Postitusi: 123
Liitunud: 21 Jaan 2012, 21:15

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas linc » 04 Dets 2014, 00:18

osoonikum kirjutas:Minu arvates pikas perspetiivis peaks hõbedasse v kulda investeerimine olema riskivabam, kui seda paljud aktsiad ja fondid, küll jah, mida madalam risk, seda väiksem tõenäosus märkmisväärset kasumit teenida.
Ma loen su arvamusi investeerimise osas ja ei saa end sundida mitte kommenteerida.
Enne igasugu inverteerimis soovitan mitte arvata vaid natuke kalkuleerida ja teha statistikat ning arvamiste asemel toetude faktidele.

Mis on pikk perspektiiv? 10, 20, 30 või 50 aastat? Mis on risk? Mis on aktsiatesse investeermine? Mis on fondidesse investeerimine?

Näiteks, kui ma vaatan S&P indeksi ajaloolist tootlust, mis on esimene viide, tundub näiteks 30 aasta perspektiivis selle indeksfondi investeerimine suurepärane mõte! Lähemas ajaloos on hind küll olnud oluliselt volatiilsem, kuid siiski rühib ikka üles, näis kuidas järgmine pauk selle alla venitab. Samas vahetatakse selles indeksis aktsiad vastavalt sellele, kuidas ettevõtted börsil muutuvad ning need, kes kaotavad aktuaalsuse või kahanevad kaovad ja tulevad asemele uued. Vastavalt sellele muutub ka indeksfondi sisu.

Kui nüüd vaadata hõbeda hinda läbi pikema aja(teine viide) , siis mina küll ei julge öelda, et tegemist on stabiilselt igavesti kasvava varaga. Kui nüüd 1980 aasta hõbeda hinna lugu kõrvale jätta (põnev lugu, soovitan lugeda), siis on alates 1974 - 2004 hõbeda hing stabiilselt 5 dollari juures olnud ja mingit erilist kasvu ega kasumit sealt arvutada ei saa pane inflatsoon juurde ja risk palju kaotada oli tõesti väike, kuid hea insveteering see nüüd ka polnud. Sealt edasi on olnud rühkimine üles ja seepeale järjepidevalt alla. Selle pealt teenimine tähendab aga kas veelgi pikemat perioodi või siis hoopis lühemat, kus on õigel ajal ostetud ja õigel ajal müüdud ja osta buumi alguses ja müüa tipus on kas täppistöö või pime õnn ning enamasti osaliselt mõlemat.

Niisis. Kuld. Kui vaadata seda, kolmanda viite pealt(mis on muide põnev, sest seal on ka inflatsioon sisse arvestatud), siis võrreldes S&P500 indeksiga ma ei julgeks seda ikka üldse torkida. Ostnud 1980 tipus, ei oleks ka käesoleva kümnendi buumi tipul kasumis(kui inflatsioon on sisse arvestatud), Ostnuks 1990,siis 2000 aastal oleks pilt ka nukker olnud. Ostnuks 1975, siis oleks ka 2000 aastal pilt nukker olnud. Praegu liigub asi allamäge, võiks ju osta, küll ta pikas pespektiivis tõuseb eks. Samas praegusest kõrgem või sellega võrdne on kulla hind olnud 55 aasta jooksul vaid umbes 5,5-l. Tee mis tahad, aga mina ei näe kust see kindlus võtta, et 15 või 30 aasta pärast täna ostetud kuld fondidesse või aktsiatesse panustamie asemel tooks suurema kindluse ja väiksema riski.

Hõbeda ja kulla puhul muidugi see, millest mart kirjutas, on ka väga oluline. Kui üks hetk on kuld ebaoluline eletroonikas, siis nii lihtsalt on. Kui aga näiteks S&P500 ja ka teised indeksid võtta, siis see elab vastavalt sellele, mis ettevõtted on elujõulised börsil ja mis mitte. Seega keskmiselt ei muutu kogu indeksis olevate ettevõtete hulk ühel hetkel ebaolulisteks. Ühed tulevad, teised lähevad, aga hõbe või kuld on nii täna, homme, kui ka aasta pärast ikka hõbe või kuld.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -12%29.jpg
http://www.usagold.com/silver/silverhistory.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... in_USD.png

Nii, et paluks kuhugi raha pistes, mitte arvata vaid ikka teha kalkulatsioonid, teha asjad täpselt selgeks, isegi arvutusi teha ja siis alles investeerida.
Investeerimisnõu mina kahjuks või õnneks anda ei oska, selleks on minust palju pädevamaid inimesi. :)

osoonikum
5 senti
Postitusi: 7
Liitunud: 27 Nov 2014, 04:11

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas osoonikum » 05 Dets 2014, 00:28

Minu arvamus on see, et inimesed kontsentreeruvad liiga palju järskudele tõusudele ning langustele nende graafikute juures. Praegu just kasutasin kalkulaatorit, mis arvutab algsumma, lõppsumma ning investeeritud aastate peale välja aastase kasvu. Näiteks 5 dollariga ostes ja 15 dollariga müües 30 aasta peale on keskmine aastane kasv 3.73%, aga näiteks viimase 20 aasta peale 5.64%. Minu arvates vägagi püsiv tootlus v siis raha väärtuse hoidja, kui võtame maha ka eesti keskmise inflatsiooni näiteks aastast 1999-tänane päev. Mängimine fondidega jne nõuab ilmselt suuremat teadmiste pagasit ning paremat valmisolekut säästude võimalikul tõsisel põlemisel st stabiilsus on suurema kaheldavusega. Nagu ma mainisin, ei otsi ma supertootlikusega investeerimise võimalust, sest tänasel päeval ma ilmselt ei ole valmis selleks, et investeering võib sisuliselt mingi fondi firma mistahes põhjusel põleda vaata et täielikult. Ei välista muidugi hajutamiseks ka neid kunagi tulevikus väheal määral.

Toome veel ühe näite: kui oleks 2000 aastal ostnud 5 dollarit/unts hõbedat ja 2011 buumi ajal müünud suht tagasihoidliku hinnaga 35 dollarit(tegelik tipp oli 48 dollarit), siis tuleks aastaseks tootluseks/kasvuks 19.35% ja seda arvestades kui investeering oleks kasvanud justkui liitintressi kaasmõjul st tegelik tootlus on isegi suurem. Arvutada ma ikka ühtteist jagan. Ja loomulikult hinnal tuleb silma peal hoida, millal tasub rohkem osta ja millal lõpetada, sest võib oodata hinnarallit.

Ja ajaliselt oleks tegu kindlasti 10-15 ja + aastat olenevalt kuidas turu kõikumised toimunud on! Eesmärk ei ole üle öö miljonäriks saada(selleks on vaja ka vastavat suuremat algkapitali), vaid tänasel päeval investeeritud paberraha/virtuaalraha ostujõu säilitamine natukene kaugemas tulevikus kui "homme" ja seda milleskis kindlas füüsilises(selliseid sääste ei teki, et suudaks osta näiteks kinnisvara). Näitena, kui peaks tänasel päeval kokku kukkuma juudiliidu ühisraha mis iganes põhjusel, siis võid sellega sisuliselt WC s seda samustki pühkida ning tõenäoline oleks, et ta oma kunagist väärtust ei saavuta kunagi ja siinkohal kaotavad eelkõige tavakodanikud. See on vb siin mõne jaoks lapsemeelne mõtlemine, kuid minu jaoks pigem talupojalik mõtlemine.

Vasta