Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Kõik, mis ei puutu otseselt müntidesse + "jutunurgad". Seaduse ja sündsuse piires, muidugi!
Vasta
osoonikum
5 senti
Postitusi: 7
Liitunud: 27 Nov 2014, 04:11

Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas osoonikum » 30 Nov 2014, 02:23

Tere,

olen siin foorumis ja alal väga uus ning roheline, samas numismaatika kui selline on minu jaoks alati paeluv teema olnud. Viimasel ajal aga olen mõelnud, et võiks otsa lahti teha ja seda eelkõige puhtalt investeerimise eesmärgil. Ma ei tea kuidas paljude siinsete liikmete meelest, kuid minu arvamusel on näiteks lihtsalt raha panka "intressi" koguma panna Eestis täielik ajulagedus, kuna makstavad intressid on olematud ning inflatsioon sööb aastas säästu ikka paari protsendi jagu ning kunagi ei tea milline on tulemus, kui peaks majanduses jälle krahh toimuma.Seetõttu olen otsustanud, et pigem paigutan natuke oma sääste tänapäevaste hõbe- või kuldmüntide alla ja ilmselt mõeldes ette nii 15-20 aastale(siis peaks loodetavasti ülikooli astuma mu lapsed, kelledele oleks vb see kogu selleks ajaks hea stradikapital), mille aja jooksul peaks ilmselt kulla ja hõbeda hind puht normaal hinna tasemel tõusma piisavalt, rääkimata vahepealsetest nn buumidest(hõbedal oli see näiteks aastal 2011), mis tekkivad aega ajalt alati. Ehk siis milleks nuumata rootsi pankasid...

Et siis küsimus, kas on ka siin foorumis inimesi, kes ajalooliste müntide kõrvalt koguvad ka mingil määral nn investeerimis hõbedat v kuld müntide näol?

Enda senisest kogemusest ja uurimistööst, siis näiteks teatud Austraalia Lunari seeria mündid saavutavad juba 3 aasta möödudes oma numismaatilise väärtuse osas korraliku tõusu. Samuti on nende seeriate münte kohati osta odavam välismaalt, kui Eestis olevalt sisuliselt monopolilt Tavid!

Kes tegelevad, jagage kogemusi, kust, mis ja kuidas Eesti mail v lähiümbruses oma kogu täiendada.

Mainin veel ära, et kui peaks silma jääma ka mõni ajaloolise väärtusega münt, mis mulle huvi pakuks, ei jätaks ka sellist ostamata, kuid põhisuund on tänapäevased hõbe- ja kuldmündid. Ei suutnud siit foorumist vastavat teemat leida, seega tegin selle siin.

Tervitades,

Aleksander

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas muhfff » 30 Nov 2014, 11:07

Ütlen kohe ette ära, et investeerimisnõuandeid ma ei jaga.

Aga Lunaritel, nuggetitel, Maple leafidel jne on numismaatikaga üsna vähe ühist. Tegemist on enamjaolt siiski investeerimiskulla ja -hõbedaga, n-ö mündikujuliste metallikangidega.
Ja nende hind on otseses sõltuvuses metalli hinnast. Numismatilist väärtust on seal enamasti kuni mõne protsendi jagu.
Sa mainisid hõbeda buumi 2011. aastal. Oleks Sa sel ajal neid "münte" ostnus, oleks sa siiamaani miinuses. Ja mitte väikses... Mulle meenub kuskilt foorumist hiljuti loetud postitused, kus keegi üritas hõbedabuumi ajal ostetud "münte" 30 eurot untsist maha müüa. Samas turuhind oli 15 eurot.
Loo moraal? Metalli investeerides pole kasum garanteeritud. Võib jopata, kuid midagi kindlat pole.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

osoonikum
5 senti
Postitusi: 7
Liitunud: 27 Nov 2014, 04:11

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas osoonikum » 30 Nov 2014, 16:12

Eks see sinu toodus näide, kus keegi üritas buumi ajal ostetud müüa nn tavalise madalaseisu ajal, on selline asi, et peab ikka päris turakas olema, st ajaloolist hinda pole ilmselgelt inimene vaadanud. Selline asi pigem spekulantide teema, kes ostavad buumi keskpunktis v alguses suurema koguse ning üritavad tabada nn tippu, et siis see kõik ka maha müüa.

Eks mingil määral on sul õigus st päris selline numismaatika see pole, nagu tavaliste nn igapäevaste käibemüntide kogumine.

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas platinum » 30 Nov 2014, 18:50

Ma olen nende suhtes samal arvamusel mis muhfff. Nad pole haruldased ja ei saa ka kunagi olema, neid saab olema alati müügis ja kõigil on enamvähem sama säilivus ka, 67-70.
Kui nüüd vaadata hõbeda 30 aasta graafikut, siis midagi ilusat pole. Kes teab millal see langus üldse lõppeb. Eks nende pandade hind on ka tõusnud ja osad neid koguvad kui numismaatilisi münte aga pole süvenenud.
http://silverprice.org/silver-price-history.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Võtame ühe näite ajaloolisest mündist. A3 kroonimine 1883 MS62(kõigil mündikogujatel on loomulikult HA konto, tasuta 3,5M mündi hinnad)
2006 aasta 460$ ehk siis 2006 kursiga 1,32 = 350 EUR
http://coins.ha.com/itm/russia/world-co ... 97-14541.s" onclick="window.open(this.href);return false;
2014 aasta 1450.- EUR ja oksjon pole veel läbigi.

5 rubla 1902 MS66 2001 aasta 99$
http://coins.ha.com/itm/russia/world-co ... 122-2439.s" onclick="window.open(this.href);return false;

2014 aasta 335 EUR
http://coins.ee/5-rubla-1902-ar-ngc-ms65" onclick="window.open(this.href);return false;

Mis me siit õpime? Igaüks kogub mis tahab :D

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas mvahtra » 30 Nov 2014, 19:24

Tervist !

Mul oli tegelikult sama mõte mis "osoonikumil",samas tunnen ,et pole veel valmis "suurde mängu "astuma ja vanematesse müntidesse investeerima.Palju liikvel võltsinguid,lisaks mõjutab säilivus jne.Samas tahaks natuke numismaatika "õhku" nuusutada...
Mida arvavad targemad mõttest,et kui sooviks osta tänapäevaseid hõbemünte ,siis peaks ostama münte üliväikestest tiraazidest. Läti,Leedu,Ukraina,Kasastan,Valgevene,Usbekistan jne. osade hõbemüntide tiraazid jäävad alla 10 000 tk.Põhimõtteliselt peaksid selliste väikeste tiraazidega müntide hinnad ajapikku tõusma aga ,kas ka endiste SRÜ riikide kogujaid piisavalt on,et asi ennast ära tasuks?

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas mart » 30 Nov 2014, 19:28

mvahtra kirjutas:Mida arvavad targemad mõttest,et kui sooviks osta tänapäevaseid hõbemünte ,siis peaks ostama münte üliväikestest tiraazidest. Läti,Leedu,Ukraina,Kasastan,Valgevene,Usbekistan jne. osade hõbemüntide tiraazid jäävad alla 10 000 tk.Põhimõtteliselt peaksid selliste väikeste tiraazidega müntide hinnad ajapikku tõusma aga ,kas ka endiste SRÜ riikide kogujaid piisavalt on,et asi ennast ära tasuks?
lihtne küsimus: kellele ja mis vaevaga sa hakkad müüma ukraina, kasahhi, valgevene ja usbeki väiksetiraazhilisi münte?
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas muhfff » 30 Nov 2014, 19:37

Asi taandub tegelikult sellele, et miks te kogute? Kas hobi korras või investeeringuks?
Kui hobi korras, siis koguge seda mis meeldib. Isegi kui te üle maksate, on teil vähemalt rõõm mündi omamisest. Ja hobi ei peagi ära tasuma, enamasti makstakse hobidele kõvasti peale. Mündikogumine ja pokker on vist peaaegu ainsad hobid, millega võib hea õnne või laialdaste teadmiste korral "kasumisse" jääda. Aga see pole garanteeritud!
Kui investeeringuks, siis... noh, investeeringuga võib ka alt minna. Aga põhimõtteliselt tõusevad nende müntide hinnad, mille nõudlus on suurem kui pakkumine.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

osoonikum
5 senti
Postitusi: 7
Liitunud: 27 Nov 2014, 04:11

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas osoonikum » 30 Nov 2014, 20:21

platinum kirjutas:Ma olen nende suhtes samal arvamusel mis muhfff. Nad pole haruldased ja ei saa ka kunagi olema, neid saab olema alati müügis ja kõigil on enamvähem sama säilivus ka, 67-70.
Kui nüüd vaadata hõbeda 30 aasta graafikut, siis midagi ilusat pole. Kes teab millal see langus üldse lõppeb. Eks nende pandade hind on ka tõusnud ja osad neid koguvad kui numismaatilisi münte aga pole süvenenud.
http://silverprice.org/silver-price-history.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jah, nn numismaatiline nn seeria kogujate seas on see "numismaatiline" väärtus vähestel.

Hõbeda hinnast, siis kui sa nüüd graafikut vaatad, siis 30 aasta tagune untsi hind on umbes 3x madalam, kui seda täna, samas aastal 2011 tippajal oli untsi hind 3x kõrgem kui täna. Ja samuti on kuld olnud hinnakõikumistega. Ostes on oluline ilmselt ära tabada see nn madal keskmine v siis madalseis. Lihtne arvutus 30 aastat tagasi vs praegune hind näitab seda, et aastane tootlus tol ajal ostes ja tänasel päeval müües oleks ~4%, mida ei paku sulle mitte ükski oonias tegutsev rootsi pank ei täna ega aastate tagusest ajast. Jätame siinkohal välja buumi hinnad, mis tekivad ajalugu vaadates ikka ja jälle ja sellisel juhul on tootlus oluliselt suurem(näiteks 30 aastat tagune hind ja kui hind oleks täna nagu ta oli seda aastal 2011 buumi ajal, siis oleks tootlus ~8%). Lisaks sellele, mida on öelnud ka mitmed majaduseksperdid, siis majanduslanguste ajal on väärismetallide hinnad alati tõusnud. Minu arvates pikas perspetiivis peaks hõbedasse v kulda investeerimine olema riskivabam, kui seda paljud aktsiad ja fondid, küll jah, mida madalam risk, seda väiksem tõenäosus märkmisväärset kasumit teenida. Puhtalt metalli investeerides, jättes välja teatud seeriate nn "numismaatilise väärtuse", targalt ostes, ei tohiks väga suurelt põleda ja raha nn kindlustamine peaks olema nn lollikindlam. Ah jah, siinkohal tuli meelde selline asi, et näiteks mikide maal, mingi aeg ja vb ka tänini, ostsid vennad kokku meeletutes kogustes 1 sendiseid käibes olevaid vasest münte ja seda siis selle sama käibe nimiväärtuse hinnaga, samal ajal kui selle müündi enda metalli väärtus on suurem ning hinnad ilmselt kavavad veelgi :lol:

Seetõttu on ilmselt puhtalt metalli investeerides osta münte/plaate, mida müüaksegi sisuliselt maailmaturu hõbeda v kulla hinnaga. Vaadake kasvõi Kanada vahtralehe ja austraalia lunari 1oz hõbemündi müügihinna vahet. St nn puhtalt hõbeda v kulla väärtusele spekuleerides ilmselt suurem võimalus oma investeering tagasi teenida ja seda ka nominaalse tootlusega.

kabuhirm
10 senti
Postitusi: 10
Liitunud: 04 Nov 2012, 19:41

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas kabuhirm » 30 Nov 2014, 20:41

Muhfff ütles juba siin välja põhitõe: "põhimõtteliselt tõusevad nende müntide hinnad, mille nõudlus on suurem kui pakkumine".
Näiteks, kui enamus praeguseid tsaari-vene kogujad otsustaksid oma kogud maha müüa ja hakata portugali koguma, siis kindlasti tsaari-vene mündid odavneks ja portugali omad kallineks, kuna sellisele massile kes täna venemaad koguvad, lihtsalt ei jätkuks heas säilivuses portugali münte.

Ilmselt ei tee paha panna mingi osa vaba raha väärismetallidesse, eriti kui kogu maailm trükib paber- ja virtuaalsetraha massiliselt juurde ja kurdab, et meie suurim probleem on madal inflatsioon. Pandade ja muude ümmarguste asjakeste tulevikuhinna määrab ilmselt see, kas tekib "pandakogujate sekt" või mitte.

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Tänapäevased hõbemündid investeerimiseks...

Postitus Postitas platinum » 30 Nov 2014, 21:41

Vaatasin siis järgi tavidist 1OZ hõbeda hinna
Austraalia lunar
1 oz ost:13.60 Müük:43.80

Hahaaa, ei soovita kellelegi! Ma arvasin, et seis on umbes 40 ostame ja 44 müüme
Samas nt. Leedu meenemündid on head! Kunagi tundsin huvi aga vaadates hindasi, tiraaže ja kohest pangast lõppumüüki otsustasin ümber.

Vasta