Müntide hindamine NGC-s

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
hennotes
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 29 Mai 2019, 21:23

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas hennotes » 04 Juun 2019, 17:54

Huviga loen seda teemat ja paar küsimust targematele: Olen hoogu võtnud, et paberrahasid saata hindamisele ja nüüd tekkis isu ka mõni münt kaasa panna. Kuna tuleb esimene saatmine, siis ootaks nõuandeid kuidas oleks kõige mõistlikum/säästlikum saata. Selles arutelus olen 100-nda leheküljeni jõudnud, võibolla tuleb edasi mõni soovitus, aga kuna alustati mitu aastat tagasi, ehk on vahepeal midagi muutunud.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas mart » 04 Juun 2019, 19:54

hennotes kirjutas:
04 Juun 2019, 17:54
Huviga loen seda teemat ja paar küsimust targematele: Olen hoogu võtnud, et paberrahasid saata hindamisele ja nüüd tekkis isu ka mõni münt kaasa panna. Kuna tuleb esimene saatmine, siis ootaks nõuandeid kuidas oleks kõige mõistlikum/säästlikum saata. Selles arutelus olen 100-nda leheküljeni jõudnud, võibolla tuleb edasi mõni soovitus, aga kuna alustati mitu aastat tagasi, ehk on vahepeal midagi muutunud.
mida sa saavutada tahad - oma kogutud kraami ilmtingimata ise saata "karpi/kilesse" või seda teha rahaliselt kõige mõistlikumalt?
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

hennotes
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 29 Mai 2019, 21:23

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas hennotes » 04 Juun 2019, 20:16

Loomulikult sooviks kulutada võimalikult vähe, sellepärast uuringi, et kui keeruline see on, kui ise teha. Minul liiguvad paberid, aga nagu ma aru olen saanud, lähevad mõlemad samasse kohta. Mõne mündi võiks ka karpi panna, aga nende jaoks oleks mul veits abi vaja enne saatmist- mida on mõtet üldse pakkuda karbistamiseks. Paberrahade teemat ma valdan, nende hindamine lihtne, aga müntide säilivuse hindamine on minu jaoks täielik kosmos.

Üritasin mõned pildid teha, aga minu fotokas keeldub lähedamale zuumimast.

1926 margad:
https://www.dropbox.com/sh/qmse0nyoow6v ... uyOOa?dl=0
1974 kuld & hõbe:
https://www.dropbox.com/sh/04yaqeqez00i ... aEu8a?dl=0
Läti, Leedu:
https://www.dropbox.com/sh/8r66ofieyjoe ... aeWqa?dl=0
Kroonid:
https://www.dropbox.com/sh/yw22bi2ss4ci ... iEXsa?dl=0

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas muhfff » 04 Juun 2019, 21:55

Piltide järgi pole võimalik lõplikku hinnangut anda, aga näiteks 3-margast mina kindlasti ei saadaks. Ülejäänud müntide puhul tasuks kindlasti luubiga pinnad üle käia, et kas on puhastusjälgi. Lisaks võib olla mõne mündi puhul mõistlik puhastusteenus juurde võtta.
Ma ise otse midagi saatnud pole, seega kõiki nüansse ma ei tea, aga müntide saatmisel on lehetasu, sama ajastu ja hinnaklassi mündid lähevad samale lehele. Lehetasu on fikseeritud suurus, seega on mõistlik saata palju münte korraga. Puhastusteenusesse minevad mündid lähevad eraldi lehele.
Ja saata on mõistlik neid münte, mis pärast karbistamist maksavad rohkem kui münt + karbistamine.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1625
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Andvari » 05 Juun 2019, 04:28

Tere. Kui soov saata, siis peaksid näitama münte mõnele kes on varem saatnud. Piltide järgi on väga keeruline öelda kas münti on puhastatud ( nühitud - hairlines ) või mitte. Sellist münti ei soovita mina saata, sest numismaatikute mõistes on need rikutud mündid. Kui tahad lihtsalt enda jaoks neid karpi panna ja säilivusest/hindest karbil on ükskõik, siis muidugi võib igasuguseid münte saata. Siin kehtivad muidugi erandid - haruldased mündid nagu näiteks 5 margane 1926.a. Nõustun Kaupoga, et mündid peaks üle vaatama ka puhastamise osas, samas ei soovita ma NCS-is puhastada mitte hõbedast münte. Aga hõbemünte on ka ise väga lihtne puhastada. Saatmisest: tavaliselt saadetakse mündid kas Raini või Viljari kaudu. Raini kaudu saatmine on kõige odavam rahalises mõttes kuna puudub kindlustus. Samas on Viljari kaudu saatmised olnud väga kiired. Kui Raini kaudu läheb ca 1,5-2,5 kuud, siis Viljari kaudu ca 3 nädalat-1 kuu. Minule on teada ka paar foorumlast kes saadavad münte ise. Ise saatmise kohta saaksid täpsemat infot otse neilt endilt - saadan sulle vastava info privaatsõnumina. Aga nüüd sinu müntidest nii palju, kui piltide järgi öelda julgen. 5 margasel tundub isegi templiläiget olema, samas tahaks see münt puhastust. Võimalik, et saaks madala MS hinde. 3 margane on VF säilivuses. 1 margasel on väga ilus templiläige, aga tahaks ka paar täppi maha saada - kui puhtaks saad, siis miks mitte MS65. 10 Litu tundub nühitud ( hairlines ). 5 latised on ka kobedad/templiläikes, aga tahaks oma silmaga täpsemalt vaadata. TÜ-l tunduvad ülikooli üleval madalamal pinnal puhastus jäljed. Mingid imelikud plekid on ka vapi poolel, mis ei pruugi maha tulla. Laulupidu ma arvan, et MS62-64 - templiläikest oleneb, aga sellest ei saa hästi aru piltide järgi.
Pätsi "plämadest" ei arva ma midagi. Minu jaoks ei ole need mündid. PCGS karpides olen ma neid näinud ja ma isegi ei tea kas NGC neid karbistab.
Kui oled Tallinnast, siis soovitan kas näiteks Kaupole, Mardile, Viljarile või Allanile oma mündid ette näidata. Veel parem, kui mitmele - saad objektiivse hinnangu mida tasub mida mitte saata ja ka hinnangu prognoosi.

viitas
Viiekroonine
Postitusi: 557
Liitunud: 11 Aug 2015, 13:05

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas viitas » 05 Juun 2019, 07:09

Hommik

Isesaatmisel võib ka tolliga probleeme tekkida. Kättesaamisel.

raivo

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas muhfff » 05 Juun 2019, 10:09

Andvari kirjutas:
05 Juun 2019, 04:28
Pätsi "plämadest" ei arva ma midagi. Minu jaoks ei ole need mündid. PCGS karpides olen ma neid näinud ja ma isegi ei tea kas NGC neid karbistab.
Karbistab. Väheamalt osasid neist. Isegi populatsioonides on sees
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1625
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Andvari » 05 Juun 2019, 11:40

viitas kirjutas:
05 Juun 2019, 07:09
Hommik

Isesaatmisel võib ka tolliga probleeme tekkida. Kättesaamisel.

raivo
Kindlalt ei tea, kuid üks isesaatja väitis mulle, et kui enne saatmist oma mündid kõik ilusti ära deklareerid tollis, siis ei ole tagasi saamisel mingeid probleeme. Küll oli olnud see protsess esimesel korral väga keeruline/vaevaline. Ah jaa unustasin ,Raivo võiks ka ju su mündid üle vaadata. Ta ka , kui mälu mind ei peta Tallinna kandist.

viitas
Viiekroonine
Postitusi: 557
Liitunud: 11 Aug 2015, 13:05

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas viitas » 07 Juun 2019, 08:28

Hommik
Mis arvate, millise MSi saab.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

viitas
Viiekroonine
Postitusi: 557
Liitunud: 11 Aug 2015, 13:05

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas viitas » 07 Juun 2019, 08:40

Kuidas seda prognoosite. Rohelise võtan ära, jume teen peale.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Vasta