Müntide hindamine NGC-s

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas mart » 08 Aug 2020, 22:02

nimekaim, müntidega toimuvad enam-vähem samad asjad, minuteada madalamas säilivuses müntide tagastamine on võimalik vaid kirjalikul pakkumisel ja ka siis peab olema täiendav põhjus, mitte ainult - "mulle ei näi see AU" või "NGC pani AU asemel XF40":
* selge agressiivne puhastamine, mida polnud kirjelduses
* "restaureerimine" / töötlus (ülegraveerimine, tähtede mahalihvimine), mida polnud pildi järgi võimalik tuvastada
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

arkin
10 senti
Postitusi: 14
Liitunud: 07 Dets 2016, 19:03

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas arkin » 09 Aug 2020, 18:01

Mardil on õigus.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas muhfff » 09 Aug 2020, 20:01

Alati tasub meeles pidada, et on olemas mitu erinevat hindamisskaalat. Euroopa hindamisskaala on tunduvalt konservatiivsem, kui Sheldoni skaala. AU säilivus võib olla Sheldoni skaalal vabalt MS63, Euroopa XF võib olla AU58 jne. Lisaks ei ole alati ka näiteks PCGS ja NGS samad hindenumbrid samaväärsed.
Lisaks on klient tunduvalt rõõmsam ja ostab teine kordki, kui ta saab parema mündi, kui ta lootis.

Tagastamisega on minu teada niimoodi, et sõltuvalt oksjonimajast võib olla ka "no questions asked". See tagastamine on USAs eriti populaarne.
Aga probleemivaba peaks (!) enamasti olema lisaks Mardi poolt mainitutele ka võltsingute tagastamine ja valesti kirjeldatud mündid (Proof vs business strike).
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Andvari » 10 Aug 2020, 20:36

Tere.
Siin see vaieldav PL. Igaüks saab ise otsustada kas see siis on või ei. Igatahes puhast hinnet ma ei lootnud. Liiga palju on nr. 1 ümber aluspinnal kribu-krabu.
https://www.ngccoin.com/certlookup/5775623-045/61/

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas mart » 10 Aug 2020, 22:13

Andvari kirjutas:
10 Aug 2020, 20:36
Siin see vaieldav PL. ...
mul on ka peaaegu sarnane, aga Viljar ei soovitanud saata, et neid jagub
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas aldok2 » 11 Aug 2020, 11:28

Münt tundub olevat jubedalt kriimustatud, MS mündi kohta muidugi. Ilmselt juba vermimise käigus. Aga minu teada neid rullist kusagilt ei jagatudki, seega peab olema õnnelik sellegi üle. Läige on minu meelest tõepoolest teine kui klassikalisel business strikel'l, nii et visuaalselt võiks PL-ks pidada küll.
Mul pole hetkel võrdlusmaterjali käepärast, kuid mälu järgi olidki 1995. a kroonised veidi teise läikega kui eelmised, kuigi tavaliselt mitte nii sügavaga. Juveel, kus neid tehti, ei olnud algusest peale nii-öelda "päris rahapaja", vaid pigem märkide ja ehete pealt müntidele ümberõppinu. Ehk nad katsetasid nii ja teistpidi ja see eksemplar on sellise katsetuse tulemus.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas muhfff » 11 Aug 2020, 14:19

aldok2 kirjutas:
11 Aug 2020, 11:28
Aga minu teada neid rullist kusagilt ei jagatudki
1995 oli juba rullis, mul õnnestus eelmine aasta osta poolik rull. Sain sealt kaks MS67 ja ilmselt saaks veel mõned MS66-67 kui viitsiks neid saata.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas aldok2 » 11 Aug 2020, 14:55

muhfff kirjutas:
11 Aug 2020, 14:19
aldok2 kirjutas:
11 Aug 2020, 11:28
Aga minu teada neid rullist kusagilt ei jagatudki
1995 oli juba rullis, mul õnnestus eelmine aasta osta poolik rull. Sain sealt kaks MS67 ja ilmselt saaks veel mõned MS66-67 kui viitsiks neid saata.
Mõtlesin eelkõige seda, et neid ei saanud pangast rullidena osta, sest EP muuseumi ega muud sarnast väljastuspunkti lihtsalt polnud veel loodud. Poodidesse saadeti mündid muidugi rullidena, kuid siis ei saanud tellida soovi järgi 1993 või 1995. a omi, käibimata või käibes olnuid münte, vaid said selle, mida parasjagu pangal anda oli (münte jagati rahakäibeks, mitte kollektsionääridele). Tutvuste korral võis poodidest/kommertspankadest UNC rulle muidugi hea õnne korral leida. Samas oli aastal 1995 50 krooni (vist oli rullis 50 münti) oluliselt suurem raha kui on täna 3,2 eurot (rääkimata 1993. aastast, kui tavaline kuupalk võis olla 500 krooni), nii et neid rulle vaevalt väga palju üldse säilitati. Kuna pangast oli edaspidi võimalik saada rullides 1992.a 50 sendist ja mõlemat 5 kroonist, siis ilmselt pakendati rullidesse ka kõiki ülejäänuid nominaale ja aastakäike. Samas minu mäletamist mööda ei saanudki EP muuseumist osta teisi 1991-96 väljaantud nominaale (ilmselt juba otsas enne muuseumi loomist), seega peaksid need olema rullina palju haruldasemad kui ülejäänud ja hilisemad nominaalid.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Andvari » 11 Aug 2020, 21:16

aldok2 kirjutas:
11 Aug 2020, 11:28
Läige on minu meelest tõepoolest teine kui klassikalisel business strikel'l, nii et visuaalselt võiks PL-ks pidada
Asi ei ole niivõrd läikes vaid mattides ja mittemattides pindades. Vapp matt, aluspind mitte. Numbrid tähed matid, aluspind mitte. Tüüpiline proof, prooflike müntidele.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas muhfff » 11 Aug 2020, 21:25

aldok2 kirjutas:
11 Aug 2020, 14:55
Mõtlesin eelkõige seda, et neid ei saanud pangast rullidena osta
Seda küll! Panga muuseum avati vist 1998, enne EV80 müntide tulekut. Nende ostujärjekorras seismist ma isegi ähmaselt mäletan.
Andvari kirjutas:
11 Aug 2020, 21:16
Asi ei ole niivõrd läikes vaid mattides ja mittemattides pindades
See matid-mittematid pinnad on CAMEO efekt. Prooflike võib olla ka ilma selleta, prooflike peaks olema puhas peegeldumise näitaja. Terasest 20-sendised on päris paljud saanud lihtsalt prooflike'i (või deep prooflike'i) ja seal pole mattidest pindadest jälgegi.

Pildi järgi muidugi raske öelda, aga võib-olla saatuslikuks sai just see tagapõhjapindadel olev säbru, mis peegeldumise ära rikkus.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta