Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5047
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas muhfff »

aldok2 kirjutas: 18 Nov 2021, 19:29 See teema aga tõstatab huvitava mõtte, kes peaks siis olema need numismaatikute esindajad, kellega suhelda?
Ja sellega jõuab sujuvalt selle teemani - viewtopic.php?f=45&t=247 :D
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com
margusmaki
Kroon
Postitusi: 162
Liitunud: 28 Jaan 2021, 17:37

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas margusmaki »

Ei ole reklaam, isklik kogemus.
Näide.
Ebay-s mündiraamat otse kirjanikult ja tema autogrammiga.. kirjas et no shipping outside usa. Kirjanik ise müüb, kirjale vastab jah ei viitsi saata. Mugavus vist. Kirjutasin et äkki ikka, ei, mine...

Raamat maksab 40 usd ja free shippingin usa, Mujal, ebay, amazon raamat 60 usd + 60 usd shipping estoonia + import 20% e 148 usd... Njahh.. enivei küsisin pakkumist Shipzee.com käest. Kõik kokku koos saatmisega pakiautomaati kodu kõrval 60.25 usd.mott. Niipalu olen aru saanud et leedu biznis, leedukas usas tellib oma illinoisi aadressile ja saadab leetu ja seal eesti. Maksude optimimeerime? Ei ile süvenenud. Oleks enne teadnud siis mu oksjonimündid ikka oluliselt odavamalt käes.
mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 952
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Meenemündid lähevad käibemaksu alla

Postitus Postitas mvahtra »

Käibemaks on riiklikult kehtestatud maks, mida tasuvad isikud, kes on registreerinud ennast käibemaksukohustuslasena käibemaksukohustuse tekkimisel või vabatahtlikult. Käibemaksu tasumise kohustus tekib ka isikutel, kes on ekslikult lisanud oma arvetele käibemaksu.

Meenemüntide väljajätmine käibemaksuvabastuse alt
Euroopa Liidu käibemaksudirektiivi kohaselt on maksuvabad üksnes sellised mündid ja pangatähed, mida tavaliselt kasutatakse maksevahendina.

Maksuvabastust ei rakendata müntidele ja rahatähtedele, mis on küll need emiteerinud riigis seaduslikud maksevahendid, kuid mis ei ole mõeldud maksevahendina kasutamiseks ja mida tavaliselt ka maksevahendina ei kasutata (niinimetatud meenemüntidele ja investeeringumüntidele, mis maksustamise seisukohalt ei ole võrdsustatud maksevahendiga, millega tehtavaid tehinguid ei maksustata – vaid neid maksustatakse kui kaupa). Ka pärast 01.07.2022 jääb käibemaksuvabaks investeeringukuld käibemaksuseaduse § 2 lõike 10 tähenduses.

Euroopa Komisjon juhtis Eesti tähelepanu asjaolule, et Eesti käibemaksuseadus ei ole meenemüntide maksuvabastuse osas käibemaksudirektiiviga kooskõlas ja teavitas Eestit rikkumismenetluse algatamise võimalusest.

Seetõttu välistatakse alates 01.07.2022 käibemaksuvabastuse alt meenemüntide import, ühendusesisene soetamine ja siseriiklik võõrandamine ning makseteenustele kehtestatud maksuvabastuse alt tehingud meenemüntidega.

Mõiste “meenemünt” on sisustatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta määruse (EL) nr 651/2012 euromüntide emiteerimise kohta artiklis 5. Meenemünt vastab järgmistele kriteeriumidele:

mündi nimiväärtus erineb käibemüntide nimiväärtusest;
mündil esitatud kujutised ei tohi olla sarnased käibemüntide ühise külje kujutistega ning kui nende kujutised on sarnased käibemüntide mis tahes liikmesriiki tähistava küljega, saab nende üldist välimust endiselt lihtsalt eristada;
vähemalt kaks järgmisest kolmest omadusest – värvus, läbimõõt ja kaal – erinevad oluliselt käibemüntide vastavatest omadustest; olulise erinevusena käsitatakse seda, kui väärtused koos lubatavate hälvetega jäävad käibemüntide jaoks kehtestatud lubatud väärtuste vahemikust väljapoole;
neil ei ole tihedalt hammastatud serva või “Hispaania lille” kuju.
Vasta