Sõnaraamat

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Sõnaraamat

Postitus Postitas muhfff » 10 Aug 2011, 10:35

Intelligentse vestluse aluseks on terminitest ühte moodi aru saamine. Seega, proovime siis terminid paika panna.

Käibemündid - mündid, mis on vermitud kasutamiseks igapäevases rahakäibes. Jaguneb "tavalisteks" käibemüntideks e tavakäibemüntideks ja käibepühendusmüntideks.

Tavalised käibemündid e tavakäibemündid e tavamündid - ilma erikujunduseta, n-ö tavakujundusega käibemündid
Näiteks: 1 kuni 50 eurosendiste tavavermingud, Toompeaga 2-kroonised, Nikolai 50-kopikalised, Eesti 1-kroonised 1993 ja 1995, Läti lehmaga 2-latised

Ebakäibemündid/pseudokäibemündid (võib soovitada paremat terminit) - tavakäibemüntide käibeks mitte mõeldud erivermingud (proof, prooflike) ja aastakäigud
Näiteks: 1 kuni 50 eurosendised PROOF kvaliteedis, Nikolai 50-kopikalised PROOF kvaliteedis, Eesti 1-kroonised 1992, Eesti 2016. aasta euromündid, mida levitati ainult mündikomplektides

Pühendusmündid - mündid, mis on pühendatud mingile sündumusele, isikule, juubelile, millegi mälestuseks jne, ja mis pole mõeldud kasutamises igapäevakäibes.
Näiteks: erinevad Eesti väärismetallidest mündid alates 1992, Eesti 1 kroon 1999, Grace Kelly 2-eurosed

Käibepühendusmündid või pühenduskäibemündid - pühendusmündid, mis on mõeldud kasutamiseks igapäevakäibes.
Näiteks: Eesti 1 kroon 1933, Eesti 2 krooni 1932, Eesti 5-kroonised 1993 ja 1994, erikujundusega 2-eurosed (välja arvatud juhul, kui neid levitati ainult mündikaartides või muul ainult kollektsionääridele mõeldud viisil), Romanovite 1-rublased


Die clash error ehk maakeeli "matriitside kokkupõrke viga" tekib siis, kui mingil põhjusel jääb vermimismasinas mündilitter "ette söötmata" ja münditemplid löövad omavahel kokku. Selle tulemusel võib tekkida olukord, kus järgmistel müntidel on reversil või aversil näha peegelpildis mündi teise külje elemente.

Erim (variety) - münt, mille müntimistemplil olev "miski" muudab selle erinevaks teiste matriitsidega löödud müntidest. Seejuures jagatakse erimid kaheks - münditempli disainilisest muudatusest põhjustatud erinevused ja süstemaatilistest vigadest tekkinud erimid.

Koopia (copy, replica) - originaaleseme imitatsioon. Ideaaljuhul on koopia originaalmündist peaaegu eristamatu.

Võltsing (counterfeit, fake, forgery) - pettuse eesmärgil valmistatud koopia. Eelkõige on võltsingud mündi käibimise ajal mündist valmistatud koopiad, mis valmistati eesmärgiga kasutada neid ehtsate rahade asemel ostutehingutes. Juriidiliselt on siiski võltsinguks ka ehtsa mündi pähe müüdud mis tahes ajastu münt (näiteks tsaari kuldrubla või 1926. a 10-margane).
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Scann
Kroon
Postitusi: 126
Liitunud: 16 Mai 2011, 17:09
Asukoht: Tallinn

Re: Sõnaraamat

Postitus Postitas Scann » 10 Aug 2011, 11:30

Kuna sinu enda kodulehel on juba seletatud paar asja, siis ei hakka uuesti kirjutama, vaid kasutan võimalust ja kopeerin. :D

Mis on die clash? Die clash error ehk maakeeli "matriitside kokkupõrke viga" tekib siis, kui mingil põhjusel jääb vermimismasinas mündilitter "ette söötmata" ja münditemplid löövad omavahel kokku.
Selle tulemusel võib tekkida olukord, kus järgmistel müntidel on reversil või aversil näha peegelpildis mündi teise külje elemente.
http://mynt.spikriladu.net/index.php?lang=et&fid=1001

Mis on erim? Inglisekeelne veebikirjandus defineerib erimid (ehk variandid, inglise keeles variety) kui mündid, mille müntimistemplil olev "miski" muudab need erinevaks teiste matriitsidega löödud müntidest. Seejuures jagatakse erimid kaheks - münditempli disainilisest muudatusest põhjustatud erinevused ja süstemaatilistest vigadest tekkinud erimid.
http://mynt.spikriladu.net/index.php?lang=et&fid=1000

Müntide säilivusastmete tabel: http://oi56.tinypic.com/245lrw6.jpg

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Sõnaraamat

Postitus Postitas muhfff » 10 Aug 2011, 15:15

Jah tõesti, need paar mõistet ma kunagi defineerisin ära.

Tõstsin need definitsioonid ka teiste juurde. Üldiselt hakkabki nii olema, et kui lisanduvad uued mõisted koos selgitustega, lisan need esimesse postitusse. Siis on kõik mõisted ühes kohas koos, tähestiku järjekorras.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas aldok2 » 28 Mai 2021, 09:28

Huviline007 kirjutas:
27 Mai 2021, 21:43
2) 1993 5 krooni - Koorti Kits - Metskits - Hirv - vms. Ma ei tea kuidas või miks 1993ndal aastal nii kena meene-käibemünt meile sattus!!?? Nr2 kuivõrd on sümbioos! Käibe ja meenemünt!
Tänapäeval on definitsioonid sassi aetud, nii et ma pole ka ise enam kindel, milliseid sõnu kasutada, et suhtluspartner aru saaks, mida öelda tahan. Kuid kitsemündi väljalaskmise ajal mingit sümbioosi ei olnud: meenemünt oli (reeglina) väärismetallist käibeks mitte mõeldud suveniir (NL ajal nimetati ka suveniirmüntideks, nt 1980.a olümpiamängude väärismetallist mündid), kuid siiski mündiõigust omava institutsiooni (riik) poolt välja antud. Vastandina reaalses rahakäibes käibivaid erikujundusega münte nimetati mälestusmüntideks, kuhu siis ka kitsemünt liigitus.
Kuid lisaks üritasid igasugused erategijad oma toodangule paremat imidžit luua (Kuiki medalid, Mündiäri toodang jms) ja nimetasid omatehtud/tellitud medaleid meenemüntideks ja see liigitus on kahjuks nii levinud, et isegi mõned kogujad on seda aktsepteerinud.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas mart » 28 Mai 2021, 09:35

aldok2 kirjutas:
28 Mai 2021, 09:28
Kuid lisaks üritasid igasugused erategijad oma toodangule paremat imidžit luua (Kuiki medalid, Mündiäri toodang jms) ja nimetasid omatehtud/tellitud medaleid meenemüntideks ja see liigitus on kahjuks nii levinud, et isegi mõned kogujad on seda aktsepteerinud.
"tavalise koguja" terminitega on nagu "keskmise valijaga", kellega 5 minutit rääkimine on parim argument demokraatia vastu, valeviide Winston Churchill'ile, aga ilmselt mõnelt sama riigi ülburilt

kusjuures paistab, et eesti pank enam ei kasuta terminit mälestusmünt, nüüd on:
1. meenemündid - MITTE käibesse
2. PÜHENDUSmündid

seejuures ühe lingi nimes on mälestusmündid: "....eestipank.ee/sularaha/kinnitatud-meene-ja-malestusmuntide-kava", aga sisus on pühendusmündid, et ei tekiks ebakõla pigem surmaga seotud "mälestamisega", kui tehakse ka muude sündmuste puhul
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas aldok2 » 28 Mai 2021, 12:20

Suurem asjade ümbernimetamine toimuski pärast eurode kasutuselevõttu. Nüüd on Eesti Pank on terminist "mälestusmünt" tõesti loobunud, manisin seda ka siin: viewtopic.php?f=7&t=2407&p=17861#p17861
Eesti Panga pühendusmündid on praegu sama tähendusega kui mälestusmündid pärast euro kasutuselevõttu (st käibeks tehtud erikujundusega mündid). Kahjuks selline ümbernimetamine lahendas ainult "mälestamise" probleemi, kuid tekitas kohe teise juurde, sest ka meenemündid on ju millegile pühendatud...

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas Huviline007 » 29 Mai 2021, 03:04

aldok2 - tänan tagasiside eest! alati on teie arvamust põnev lugeda ja see on alati sisuline!
.... aga kits 1993!!! Siin :)
Nagu te isegi mainite, siis:
... meenemünt oli (reeglina) väärismetallist käibeks mitte mõeldud suveniir ...
... reeglina - s.t. tähendab vist , et on ka erandeid?
... meenemünt ehk kits PL , mis tehti eraldi kvaliteedinõude partiina, pakendati eraldi mälestuskarpidesse, mis telliti eraldi käibemüntidest ja jagati eraldi (mitte ei müüdud ega lastud käibesse) - seda münti mainib nii Krause kataloog kui ka Kaupo Laan oma kataloogis - ei olnud mõeldud käibesse. Kuigi kujundus oli tavakäibemündiga sama! Seda münti kingiti ametnikele!
... see oli ametlikult Eesti Panga poolt tellitud ning ametlikku raha (müntide) statistikasse loetud raha (Kuiki medalid ja Mündiäri pole võrreldavad)!
Suhtluspartner sooviks käesolevaga aru saada : mälestusmünt tehti nii, et ta mälestas midagi : mida võiks mälestada Koorti Kits? Auväärset nõukogude aegset kunstnik skulptor Koorti? Ametlikus versioonis seda kusagil kirjas ei ole ju?
Minu, kui algaja jaoks on kits ikkagi meenemünt (mille kohta oskan tuua seletust ja eri kihistusi välja) mitte mälestusmünt (polnud kellegi aastapäev ju?) :)
NL aegset aega palun ära näiteks too - see on eraldi teema - n.n. "juubeli" ja või "mälestus" müntide alla kits ei mahuks kuidagi. Paremal juhul oleks PL Kitse versioon "Probnõje monetõ" või "Raznovidnost" või ... (münt mis on selgelt käibel ja sama kujundusega kuid sel on erand, sama kujundusega münt, mis on karbis, mis pole käibesse mõeldudl! Kvaliteedilt erinev .... ja mitte juhuslikult vaid teadlikult ... !).
Kõige paremaks näiteks on 2011 aasta EV eur müntide paralleel (tavamündid + PF mündid) - mälestusmündid või???. Mida või keda nad mälestavad???
Kriitika on teretulnud! Alati võin eksida!
Jonnipunn olen vist? :) Põletage tuleriidal! :)

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas muhfff » 29 Mai 2021, 07:50

Huviline007 kirjutas:
29 Mai 2021, 03:04
Suhtluspartner sooviks käesolevaga aru saada : mälestusmünt tehti nii, et ta mälestas midagi : mida võiks mälestada Koorti Kits? Auväärset nõukogude aegset kunstnik skulptor Koorti? Ametlikus versioonis seda kusagil kirjas ei ole ju?
Metskitsega 5-kroonine tehti Eesti Vabariigi 75. sünnipäevaks. See on isegi mündi peal kirjas : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas mart » 29 Mai 2021, 07:58

koorti kits on omal moel 90ndate sümbol, kahju, et 5-kroonist ei tehtud pronksist, millega oleks metalliärikatele korduvalt varastatud kuju münt olnud veel sümbolistlikum
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hääletus: kaunimad eesti meenemündid

Postitus Postitas aldok2 » 29 Mai 2021, 12:29

Huviline007 kirjutas:
29 Mai 2021, 03:04
... meenemünt oli (reeglina) väärismetallist käibeks mitte mõeldud suveniir ...
... reeglina - s.t. tähendab vist , et on ka erandeid?
... meenemünt ehk kits PL , mis tehti eraldi kvaliteedinõude partiina, pakendati eraldi mälestuskarpidesse, mis telliti eraldi käibemüntidest ja jagati eraldi (mitte ei müüdud ega lastud käibesse) - seda münti mainib nii Krause kataloog kui ka Kaupo Laan oma kataloogis - ei olnud mõeldud käibesse. Kuigi kujundus oli tavakäibemündiga sama! Seda münti kingiti ametnikele!
No just need PL kitsed võib selleks erandiks lugeda. Põhimõtteliselt käibeks ei tehtud, kuid samast mündist oli olemas ka tavasäilivuses käibemünt. Seepärast on see minu meelest piiripealne asi ja seda PL münti (kuid ainult PL münti) võib liigitada mõlema kategooria alla, kuigi juuksekarva lõhki ajades pigem tõesti meenemüntide hulka kuuluvaks. Kuid müntide põhimass on ju siiski tavasäilivuses ja mõeldud käibeks. See tähendab, et kui rääkida lihtsalt 1993 kitsemündist, siis tuleks vaikimisi eeldada, et räägitakse käibeks mõeldud mälestusmündist/juubelimündist, PL kitse olemasolu ei ole paljudele üldse teadagi. Kui tahetakse rääkida 1993 PL kitsest, siis peaks eraldi välja tooma, et räägitakse sellest ja mitte käibemündist. Minu kommentaarid käisidki tavasäilivuses kitsemündi kohta, sest jäi mulje (tundub, et vist ekslikult), et jutt käis ainult sellest.
Huviline007 kirjutas:
29 Mai 2021, 03:04
NL aegset aega palun ära näiteks too - see on eraldi teema - n.n. "juubeli" ja või "mälestus" müntide alla kits ei mahuks kuidagi.
Miks mitte? Kus on argumendid? Nii juubeli- kui ka mälestusmündid oli enne eurot ja eriti NL ajal lihtsalt enam-vähem sünonüümid ja üldnimetused erikujundusega müntide kohta, ei maksa sõnaosadele "juubel-" või "mälestus-" liialt klammerduda, oluline on definitsioon sõna taga, mitte sõna ise. Keeles on üldse palju ebaloogilisust ja ümbernurga juttu, nt kui peolauda soolast toitu viiakse, siis mõeldakse tegelikult mittemagusat, mitte tingimata soolast toitu, poest loomaliha küsides eeldatakse, et saadakse veiseliha, mitte suvalise looma (ka kass ja rott on loomad :)) liha jne. Kuid kunagises diskussioonis (ei mäleta enam, ehk olin ise algataja) saigi tähelepanu juhitud sellele, et münditerminites ja ka nende taga olevates definitsioonides valitseb segadus ja võiks seda süsteemi kohendada. Kui kõigepealt tuleb paika panna definitsioonid ja alles siis hakata neile vastavat sõna otsima, mitte olemasolevate sõnade tähendusest definitsioone tuletama. Kui hakata termineid "mälestus/juubelimünt" sõnasõnalt võtma, siis tõesti ei ole kõik erikujundusega mündid välja lastud mingi juubeli puhul või ka mälestamiseks ja tuleks otsida mingi parem sõna, mis sama asja paremini kokku võtab. Kuid kategooriana on need mündid alati olemas olnud ja neile tuleb lihtsalt leida mingid sobivad nimetused, näiteks pühendusmünt :). Vajadusel võin välja otsida viited varasemale diskussioonile, ei hakka siis uuesti kõike kordama.

Vasta