Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas muhfff » 17 Okt 2020, 19:09

Äkki tõstab see postitus mu motivatsiooni asjaga tegeleda...
Igatahes, osad on ilmselt juba kuulnud, et nokitsen vaikselt järgmise münditeose kallal. Tegelikult võiks isegi öelda, et lõpusirge juba õnneks paistab, kuid n-ö tulemuse vormistamine kipub venima.

Mille taga siis asi seisab?

Suurim probleem hetkel on esikaas. Kuna ma seekord kellelegi midagi maksta ei taha, siis pean leidma oma sügavates hingesoppides selle loova kunstnikuhinge, kes selle valmis teeks (sest vaevalt et keegi seda mulle tasuta teha tahab). Ärge oma ootusi liiga kõrgeks kruvige, aga midagi ma välja mõtlen.

Puudu on hetkel ka hinnad (seekord teen "õige" kataloogi, kus hinnad on kohe müntide juures), aga need tuleb lisada võimalikult viimasel hetkel enne publitseerimist (sest hinnad on tavaliselt kataloogides aegunud juba enne, kui trükivärv kuivab).

Mõnes kohas pean kujundust, eelkõige lehtede sisuasetust modifitseerima. Selleks, et münte loogiliselt jagada, on mõnes kohas jäänud pool lehte tühjaks ja selline valge ala häirib natuke. Kui ma muud tarka välja ei mõtle, siis panen sinna ilmselt mingit reklaami (näiteks, et ostan münte ja külastage mündifoorumit).

Mõne pildiga ei ole samuti rahul. Ma tegin kataloogi jaoks peaaegu kõik pildid uuesti ja see tõi kaasa hoopis teistsuguse probleemi - näiteks 1926 3-margase pilt on NGC jalgadega. Taaskord, võib-olla pisiasi, aga mind häirib.
Vana pilti väga kasutada ei tahaks, sest esiteks polnud pildistatav münt kõige parem ja teiseks, järjekordne probleem (see on õnneks suht ebaoluline) - 800% suurendades muutuvad vanad pildid kergelt uduseks. Osa pilte on siiki kataloogis n-ö vanadest varudest.

Teine piltidega seotud probleem on... puuduvad pildid. See puudutab kodurahade osa. Mul endal kahjuks kõiki kodurahasid olemas pole, seega oleks vaja teiste kogude münte pildistada. Koroona keeras selle koha pealt igatahes paljud mu plaanid pekki. Mu introvertne iseloom ei aita ka sugugi kaasa.
Õnneks nelja puudu mündi pildid sain täna tehtud (ja ühe mündi pildi sain paremaks), aga kõvasti on veel puudu.

PDF failid ajasid ka vanduma. Või peaks süüdistama Wordi? Igatahes, kui fail seivida PDF failina, siis failisisesed lingid töötavad nagu kulda! Aga piltide kvaliteet on kehv. Teisalt, kui fail printida PDF faili, siis on pildid perfektsed! 800% suurendades veel teravad. Aga ükski link ei tööta. Kui keegi oskab soovitada mõnda PDF creatorit, mis saab mõlema osaga hakkama, siis andke teada (kuigi see pole kriitiline info).

Raamatute trükkimisest. Seekord võtsin selge eesmärgi, et prioriteet on pigem e-raamat, mitte paberist raamat (lihtsam vajadusel uuendada ja parandada, lihtsam uusi versioone luua). Mis muidugi ei välista, et ma ei võiks vähemalt alguses ka mingit kogust "päris" raamatuid tellida. Ja sujuvalt jõuame järgmiste probleemideni - mul pole õrna aimugi, millisele paberile see peaks olema prinditud, mis formaadis trükikoda mu faile tahab (ilmselt PDF, aga siiski), palju see kõik maksma läheb jne. Eelmine kord tegeles selle kõigega mu kujundaja, aga nagu ma juba mainisin, seekord ei taha ma kellelgi midagi maksta. Seega pean selle ise välja mõtlema. Ühe trükikoja vihje juba sain, äkki nad ise oskavad ka nõustada.
Aga kui üldse paberraamatuid tellida, siis järgmine küsimus on muidugi, et kui palju? Õigemini, kui vähe? Kui ma neid tellin, siis igatahes enam-vähem täpselt nii palju, kui tundub et huvilisi on ning pigem vähem, kui rohkem.
Ja muidugi e-raamatu levitamisel võib olla veel selliseid probleeme, mida ma isegi ette ei kujuta (kui kellelgi on kogemust, kuulan huviga).

Ehk siis staatus väga lühidalt

Prio 1 (blocker & show stopper):
- esikaas
- õigekirjakontroll
- hinnainfo

Prio 2 (saab hakkama):
- 3 marka 1926 pilt on kehv
- trükkimine? kuidas kurat?

Prio 3 (tore kui oleks):
- puuduolevad kodurahade pildid
- osade 800% suurusena ähmaste piltide väljavahetamine

Prio xxx (kauge tulevik)
- eraldi peatükk vigarahade kohta
- eraldi peatükk eksiilmüntide jaoks (Pätsud-Laidonerid jmt)
- eraldi peatükk mündirullide kohta
- eraldi peatükk uuemate kodurahade kohta
- võib-olla midagi veel. olen alati valmis ideid ära kuulama

Nii et kui te oskate nõu ja jõuga aidata, siis olen alati valmis kuulama.
Kui teil on pildistamisväärseid münte (eelkõige 3 marka 1926 ja kõikvõimalikud münt-kodurahad, aga ka proovirahad ja tulevikule mõeldes eksiilmündid või vigarahad), siis andke palun teada.
Ütlen kohe ära, et honorare ma ei maksa. Pildid tahaksin teha ise, sest esiteks on sel juhul piltide kvaliteet ühtasem ja teiseks pole tulevikus mingit autoriõiguste jura. Pildistatava objekti omanik saab koopiad piltidest ka endale, isegi siis kui need raamatusse ei jõua (erinevatel põhjustel olen erinevatele inimestele pilte teinud, senimaani on vist kvaliteediga rahule jäädud). Kõik abistajad saavad ka raamatus ära tänatud.
Teine asi, pikalt ei taha võõraid münte enda käes hoida. Ideaalne oleks variant, et saan mündid hommikul enda kätte ja õhtul tagastan või siis et õhtul saan kätte ja järgmine päev tagastan. Kokkuleppel saan/saab ka teisiti kokku leppida, näiteks teha koduvisiite vms (kel janu, sel jalad eksole, tuleb paindlik olla).

PS! Iga koha pealt kokkuhoidmise põhjus pole mitte ihnus või ahnus, vaid ma tahan kulud võimalikult madalad hoida. Kuna mu plaan on olnud algusest peale e-raamat, siis nende puhul on äärmiselt kõrge piraatluse oht. Seega, ma tahan esiteks hoida e-raamatu hinna nii madala, et keegi isegi ei viitsiks piraatkoopiaid teha ja teiseks, isegi kui tehakse, siis pole ma vähemalt tuhandetega miinuses. Oma aega ma niikuinii ei arvesta, võtan seda rohkem kui hobi. Paberkataloogi hind, kui see tuleb, saab muidugi sõltuma trükikuludest.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Käib töö ja vile koos

Postitus Postitas Andvari » 17 Okt 2020, 20:59

Tere.
Kirjastuse kohapealt võid kontakteeruda ühe väikse Türi kirjastusega http://saara.ee/
Mina broneerin juba ühe paberkataloogi :) vanakooli mees ikkagi. Peaaegu kõik mu kobedad mündid on holderites, pildistamiseks tooreid ilusaid ei ole.
Äkki tasuks teha algul vaid paberkandjal ja hiljem alles e-kataloog välja anda? Piraatluse osas ei teagi. Kui keeruline on e-kataloogi siduda ära ostja arvutiga? Nagu ostaks mingit programmi mitte pdf dokumenti.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Käib töö ja vile koos

Postitus Postitas muhfff » 17 Okt 2020, 21:18

Andvari kirjutas:
17 Okt 2020, 20:59
Mina broneerin juba ühe paberkataloogi
Selge! Panen siis kirja, et vähemalt ühele paberkataloogile on huviline! :D
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

roostalu
Topeltkroon
Postitusi: 229
Liitunud: 02 Dets 2011, 13:38

Re: Käib töö ja vile koos

Postitus Postitas roostalu » 17 Okt 2020, 22:24

kui vaja kobedate Ew müntide pilte ilma holderita siis ikka leiab 8-)

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Käib töö ja vile koos

Postitus Postitas muhfff » 18 Okt 2020, 00:13

roostalu kirjutas:
17 Okt 2020, 22:24
kui vaja kobedate Ew müntide pilte ilma holderita siis ikka leiab
Suurepärane! Ma helistan Sulle homme või ülehomme.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Käib töö ja vile koos

Postitus Postitas muhfff » 25 Okt 2020, 17:55

Et motivatsioon ikka kõrgel püsiks, siis väike ülevaade, mis ma nädala jooksul kasulikku olen korda saatnud.

Suurema osa valgetest laikudest suutsin sisuasetuse muudatuste ja/või lisapiltidega ära katta. Üks häiriv koht veel on, aga eks mõtleb sinna ka midagi välja.

Jooksvalt olen parandanud siin-seal ka kirjavigu, kui olen märganud.
Alustasin ka hinnainfo sisestamisega ja kohati on see üllatavalt raske. Aga noh, hinnainfo on nii-ehk-naa aegunud juba enne, kui trükivärv kuivab, nii et selle pärast ei tasu ilmselt ülemäära muretseda. Peaasi et suurusjärgud õiged on.

Rõõm on nentida, et suurim probleem, milleks on esikaan, on saanud lahenduse. Nädal aega mõttetööd ja tunnike nokitsemist.
esikaas75.png
Professionaalid võib-olla kutsuvad seda amatöörlikuks, kuid ise olen küll rahul. Minu meelest ei tulnud sugugi kõige kehvem välja. Samas igasugune konstruktiivne kriitika on teretulnud. Praegu saab veel muuta!

Kaanega seoses kerkis esile kohe järgmine probleem (miks see mind enam ei üllata?) - paberraamatu jaoks on vaja teha eraldi kaanefail koos tagakaanega ja seejuures on oluline raamatu paksus (näiteks millimeetrites)

Seega, järgmine suurem teema on trükikoja või trükikodadega suhtlemine. Mul on vaja välja uurida, millisele paberile trükkida, milline on kaanematerjal, kui paks see raamat tuleb, mis saab olema orienteeruv hind jne jne.

PS! Mõned inimesed on juba avaldanud huvi füüsilise raamatu vastu. Ma arvan, et kui ma saan teada orienteeruva hinna (ja see pole sada eurot tükist), siis enne trükkiminekut ma korraldan foorumis küsitluse, et kes on paberraamatu huvilised.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Käib töö ja vile koos

Postitus Postitas aldok2 » 25 Okt 2020, 19:06

Mind häirib pealkiri ESTONIAN COINS. Sellise pretensioonika pealkirja puhul ootaks sisuna kõiki Eestis või eestlaste nimel tehtud münte, samas kui sisu järgi algavad mündid ilmselt 1922. a markadega. EV mündid kujutavad Eesti numismaatikas ainult viimast peatükki. "Coins of the Republic of Estonia" on sel juhul õige pealkiri. Kui aga on plaanis sisse võtta ka tsaariaegsed kodurahad, siis on seda veidram, kui jäetaks välja nt Tallinna mündid.
Praegune pealkiri oleks ok, kui koostaja arvaks, et eestlased tekkisid koos Eesti Vabariigiga ca 1918. või 1920. aastal ja enne seda olime venelased, rootslased, poolakad, mittesakslased, taanlased. Kuid seda ilmselt ei olnud mõeldud.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Käib töö ja vile koos

Postitus Postitas muhfff » 25 Okt 2020, 20:00

aldok2 kirjutas:
25 Okt 2020, 19:06
Mind häirib pealkiri ESTONIAN COINS. Sellise pretensioonika pealkirja puhul ootaks sisuna kõiki Eestis või eestlaste nimel tehtud münte, samas kui sisu järgi algavad mündid ilmselt 1922. a markadega. EV mündid kujutavad Eesti numismaatikas ainult viimast peatükki. "Coins of the Republic of Estonia" on sel juhul õige pealkiri. Kui aga on plaanis sisse võtta ka tsaariaegsed kodurahad, siis on seda veidram, kui jäetaks välja nt Tallinna mündid.
Hea märkus!
Pole ise ka 100% rahul, aga pole samas suutnud ka sobivamat asendust leida. Täpsust taga ajav pealkiri oleks mu meelest veel hullem - "Coins and monetary reform medals of the Republic of Estonia and Estonian tokens". Liiga pikk ja lohisev.
Kompromissi tegemisel lähtusin loogikast, et Haljak nimetas oma raamatud "Livonian coins", kuigi Liivimaa kattis seal ära nii kesk- ja varauusaegse Eestimaa, Liivimaa kui ka Kuramaa. Seega, ma võin sellest loogikast lähtudes sealt n-ö edasi minna ainult Eestimaaga.

Aga kui kellelgi on täpsem pealkirja variant välja pakkuda, või muid ideid, kuidas selline probleem lahendada, siis kuulan hea meelega.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Käib töö ja vile koos

Postitus Postitas aldok2 » 25 Okt 2020, 20:21

muhfff kirjutas:
25 Okt 2020, 20:00
Kompromissi tegemisel lähtusin loogikast, et Haljak nimetas oma raamatud "Livonian coins", kuigi Liivimaa kattis seal ära nii kesk- ja varauusaegse Eestimaa, Liivimaa kui ka Kuramaa. Seega, ma võin sellest loogikast lähtudes sealt n-ö edasi minna ainult Eestimaaga.
Kui seesama selgitus plaanitava kataloogi eessõnasse kirja saaks, siis oleks asi juba oluliselt selgem :)

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Käib töö ja vile koos

Postitus Postitas muhfff » 25 Okt 2020, 20:38

aldok2 kirjutas:
25 Okt 2020, 20:21
Kui seesama selgitus plaanitava kataloogi eessõnasse kirja saaks, siis oleks asi juba oluliselt selgem
Jah, see selgitus tuleb ka sinna : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta