Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
margusmaki
Kroon
Postitusi: 162
Liitunud: 28 Jaan 2021, 17:37

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas margusmaki » 26 Nov 2022, 15:17

muhfff kirjutas:
25 Nov 2022, 15:40
Ma ei tea, kas te jagate mu entusiasmi, kuid selleaastane raamat on igatahes valmis.

Ikka jagame ja tellitud, SAFE reklaamiriba nüüd 30 :)

NB! Müügil trükisoe Kaupo Laane "Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad. 2022, 3. väljalase"! Saadaval veel 30 eksemplari!

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas Andvari » 29 Dets 2022, 13:21

Hommik.
Sain aega põgusalt raamatut sirvida.Pettumus oli suur kuna ei leidnud viidet zubini erimile. See fraas on viimasel ajal läinud massidesse.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas muhfff » 29 Dets 2022, 17:44

Andvari kirjutas:
29 Dets 2022, 13:21
Pettumus oli suur kuna ei leidnud viidet zubini erimile. See fraas on viimasel ajal läinud massidesse.
Kusjuures ma mõtlesin seekord pikalt, kas liigutada pikk 1, pikk V ja pikk E põhiosast välja või mitte (ja lisada nad kuskile vigamüntide juurde).
Ilmselgelt tekitavad need templimõrad väga suurt segadust, et mis peaks sees olema ja mis ei peaks olema. Neid tempimõeasid on ju mustmiljon, alati jääb küsimus, et miks üks on kuskil ära mainitud ja teine pole. Samas kõiki sisse panna ka ei saa, sest raamat läheks liiga paksuks ja samas huvi pakuvad need mõnele üksikule.

Nii et selguse mõttes võib-olla on tõesti mõistlik need välja võtta ja mujale liigutada.
Hea tagasiside, nüüd on peaaegu aasta, et selle üle mõelda.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas Allan » 29 Dets 2022, 21:39

Minu arvates ei ole midagi siin valesti kui Pikk E, Pikk 1, Pikk V ja miks mitte ka Pikk Tammeleht (zubini erim) lisada vigamüntide alla. NGCst on nad juba läbi läinud, nii Pikk E kui Pikk 1 on Mint Errori kirja karbile saanud ja minul on nad olemas.

Ega peale Pika Tammelehe ühtegi muud tõsist Die Chipi ei ole ju. Pikk S võib-olla ka veel ühe sendisel. Teised kõik sellised mikroerrorid, mida peab luubiga taga otsima. Olen ka ise märganud, et väga palju on ostast viimasel ajal läbi käinud zubini erim/zubini tammeleht.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Kasutaja avatar
Astra
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 21 Veebr 2020, 15:14

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas Astra » 01 Jaan 2023, 17:30

Head Uut Aastat kõigile numismaatikahuvilistele ning ühtlasi kobedat mündiõnne 2023-l :D :D :D !!!

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas muhfff » 01 Jaan 2023, 19:47

Head mündirikast uut aastat ka minu poolt! : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 362
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas fengarm » 23 Veebr 2023, 16:29

Allan kirjutas:
29 Dets 2022, 21:39
Ega peale Pika Tammelehe ühtegi muud tõsist Die Chipi ei ole ju. Pikk S võib-olla ka veel ühe sendisel. Teised kõik sellised mikroerrorid, mida peab luubiga taga otsima.
Suurematest templikildudest on veel ühesendise katusega 1. Aga ma ei usu, et niisuguste vigade üksikasjalikult kataloogi põhiosasse liigutamine oleks väga mõistlik tegu, sest siis on hiljem väga raske pidama saada. Uusi avastamata templivigu leidub lihtsalt nii palju. Vaatasin hiljuti paarkümmend suvalist EW münti üle ja leidsin kaks mõra, millest varem juttu pole olnud. Panen mingi aeg foorumisse.

Kui erimitega kataloogis n-ö detailseks minna, siis kõige rohkem tahaks seda näha üldhariva nurga alt, kuidas Eesti müntide näitel on erinevad veatüübid mõjusa selgitava pildiga illustreeritud ja nende tekkimise mehhanism lahti seletatud. Seejuures saab eraldi ära mainida haruldasemad, millel on tõesti kõrgem turuhind. Teine asi oleks muidugi, kui keegi tahabki teha vigaerimite kataloogi, aga siis saaks hea uurimistööga küll igast mündist kümme lehekülge. :)

Kui tuua konkreetne näide taolistest erimite tulva alustada võivatest müntidest, siis Kaupo 2020. a kataloogis on selliseks mündiks #60.1 ehk puuduva aastaarvu numbriga kroonine. Kõige tõenäolisemalt on mingi sodi kujutise ajutiselt ära täitnud (või matriits kergelt viltu olnud) ja potentsiaalselt on selliseid erinevaid vigu sadu. Kui võrdluseks vaadata 1920ndate nõuka kopikaid, siis on kerge liialdusega öeldes pigem keeruline leida münti, kus poleks midagi puudu. :D Siin pilt ühelt osta oksjonilt näiteks.
Screenshot 2023-02-23 151803.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Kogun vanemaid Eesti aladel käibinud münte ning Rootsi kuld- ja hõbemünte.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas muhfff » 23 Veebr 2023, 19:49

fengarm kirjutas:
23 Veebr 2023, 16:29
Kui tuua konkreetne näide taolistest erimite tulva alustada võivatest müntidest, siis Kaupo 2020. a kataloogis on selliseks mündiks #60.1 ehk puuduva aastaarvu numbriga kroonine. Kõige tõenäolisemalt on mingi sodi kujutise ajutiselt ära täitnud (või matriits kergelt viltu olnud) ja potentsiaalselt on selliseid erinevaid vigu sadu
Sadu õnneks pole, aga 2021. aasta raamatus tuli juba juurde #60.2, kus on ka teine number puudu (ainul 99 on alles).
Selles suhtes on Sul õigus, et "arenevate vigade" puhul on väga raske piiri tõmmata, et kuskohast üks erim läheb teiseks üle. Ja et seega on neid väga raske, kui mitte võimatu ära kataloogida.
Aga kui nendest 1-kroonistest rääkida, siis need alluvad mu meelest peamistele vigaerimi tingimustele - need on selgelt nähtavad ja selgelt defineeritavad. Aga krt seda teab, võib-olla varsti leiab keegi ülejäänud 98 vahevarianti ka ja vigaerim polegi enam üheselt defineeritav ja neid ongi sada : )
fengarm kirjutas:
23 Veebr 2023, 16:29
Kui erimitega kataloogis n-ö detailseks minna, siis kõige rohkem tahaks seda näha üldhariva nurga alt, kuidas Eesti müntide näitel on erinevad veatüübid mõjusa selgitava pildiga illustreeritud ja nende tekkimise mehhanism lahti seletatud.
Selle ma lisasin alates 2021... Peatükk erinevate vigaerimite kohta, lühikirjeldus kuidas need tekivad ja mõned pildinäited. Kohati võib-olla vajaks natuke täiendamist ja ümbersõnastamist, aga olemas ta on...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 362
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas fengarm » 23 Veebr 2023, 21:05

muhfff kirjutas:
23 Veebr 2023, 19:49
Aga kui nendest 1-kroonistest rääkida, siis need alluvad mu meelest peamistele vigaerimi tingimustele - need on selgelt nähtavad ja selgelt defineeritavad. Aga krt seda teab, võib-olla varsti leiab keegi ülejäänud 98 vahevarianti ka ja vigaerim polegi enam üheselt defineeritav ja neid ongi sada : )
Puuduva kolme vahevariante peaks Su enda koguski olema, millalgi jagasid pilte. Ma ei tea, kas just 98. :D
muhfff kirjutas:
23 Veebr 2023, 19:49
Selle ma lisasin alates 2021... Peatükk erinevate vigaerimite kohta, lühikirjeldus kuidas need tekivad ja mõned pildinäited. Kohati võib-olla vajaks natuke täiendamist ja ümbersõnastamist, aga olemas ta on...
Seda ei teadnudki, peab siis ikka uue kataloogi hankima. Mul värskeim 2020.
Kogun vanemaid Eesti aladel käibinud münte ning Rootsi kuld- ja hõbemünte.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas muhfff » 01 Nov 2023, 13:45

Suur sügis on käes ja on aeg üllitada raamatu neljas versioon. Novembri lõpus annan tellimuse sisse ja detsembri alguses peaks valmis olema.

Mingeid revolutsioonilisi uuendusi pole, aga kõik uued asjad on juurde lisatud ja vigamüntide peatükki panin ka üht-teist juurde.

Trükiarvu veel ei tea. N-ö enda tarbeks tellin kindlasti mingi osa, aga ülejäänud osa suurus sõltub ettetellimisest. Ettetellimine on avatud safe-album.ee's.
https://safe-album.ee/et/toode/eesti-mu ... rahad-2023

Kui on küsimusi, siis laske tulla : )
RaamatuEsikaas2023.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta