Lühendid

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Alissandra
Sent
Postitusi: 1
Liitunud: 11 Mär 2018, 13:44

Lühendid

Postitus Postitas Alissandra » 11 Mär 2018, 14:07

Tere!

Olen täiesti võhik igasuguste numistmaatika teemade koha pealt. Kuna uurisin internetist müntide kohta, mida ise oman, tekkis küsimusi, et mida tähendavad mitmesugused lühendid kataloogides: nt VG8, F12, VF20, XF40
Näha on need sellel leheküljel: https://books.google.ee/books?id=-mGYCA ... &q&f=false

Kasutaja avatar
platinum
Viiekroonine
Postitusi: 573
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Lühendid

Postitus Postitas platinum » 11 Mär 2018, 15:28

Säilivust.
VG very good
F fine
VF very fine
XF/EF extremely fine
MS mint state

mart
Kümnekroonine
Postitusi: 2304
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Lühendid

Postitus Postitas mart » 11 Mär 2018, 21:05

Gunnar Hajakul eesti keeles:
PF: Poleertempel - eritempliga valmistatud mündid, mati reljeefse osa ja poleeritud mündiväljaga. Vähemadki täkked, kriimud ja hõõrdumisjäljed alandavad selle mündi väärtuse kohe kolmandasse säilivusse.

MS: Rahapajasäilivus (Rs) - käibemüntide kõrgeim säilivusaste. Reljeefi teravus ja mündipildi puhtus peavad olema kõrgeimal tasemel. Sellele astmele täielikult vastavaks loetakse ainult 100-200 esimest uue templipaariga vermitud münti.

XF: Eriti ilus (Ei) - mündil on puhastamisjäljed lubamatud. Vermimiselt tuleku jäljed on soovitatavad. Lubatud on üksikud vaevumärgatavad kriimud, täkked servadel ja hõõrdumisjäljed, mis võivad tekkida transportimisel.

VF: Väga hea (Vh) - vähekäibinud müntide säilivusaste, mis esineb enamikul kogutavatel müntidel. Lubatud on vähesed kulumisjäljed. Kuid kõik peenemadki mündipildi detailid peavad olema nähtavad.

F: Ilus (I) - mündil on märgatavad kulumisjäljed, mõningad peenemad mündipildi detailid on halvasti nähtavad. Selgesti nähtavad peavad olema kõik mündikirjad.

VG: Hea (H) - tugevad kulumisjäljed, peened mündipildi detailid on kadunud, esineb kriime ja täkkeid. Peenemate mündikirjade lugemisega raskusi.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta