Hõbeda puhastamine

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas Allan » 29 Sept 2017, 18:17

Tervist!

Tekkis mõte küsida jälle targemate arvamust. Siin on 3 laulupidu. Puhastamata paatinaga, puhastatud ning originaal templiläikes. Hakkasin mõtlema, et millega saab hõbeda nii puhtaks. Ilmselt see keskmine münt on samuti olnud üleni paatina-mustuse kihiga kaetud. Nagu ma ise aru olen saanud siis peale puhastamist templiläiget sealt enam välja ei võlu ja sellepärast see keskmisel mündil puudu ongi. Samas kes ütleb, kuidas münt nii puhtaks saadi? (mündi peal mikrokriimusid/juuskriimusid ei ole)

https://www.upload.ee/image/7506661/DSC02807.JPG
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas mvahtra » 29 Sept 2017, 19:13

Tervist !

Mitte mingisuguse puhastamisega ei saa mündilt eemaldada juuskriimusid,ilma münti rikkumatta.Pildilt ei saa eriti aru,kuid juhul kui mündil puudub templiläige ja mündi pind on tuhm/elutu aga mündi põhi on ilus ,viitab see sellele ,et münti on puhastatud mingi pastaga.Loomulikult on oskamatu puhastamisega münt lootusetult rikutud. Mõningad hõbedapuhastusvahendid (foorumis on sellest ka juttu olnud) ei kahjusta õigel kasutamisel templiläiget,kuid viivad paatina.Näiteks viimases coinsi oksjonil oli 2 krooni 1930 MS65 ,mille paatina oli MINU meelet inetu ja ei andnud mündile juurde mingit lisaväärtust(loe.ilu).Samas on olnud juhuseid(ma nimesid ei hakka nimetama ;) ),kui mündi puhastmisel/paatina eemaldamisel on eemaldatud paatina alt tulnud välja korrosooniauk vms.. "Paatina" võib olla ka samas ebaõigetes hoiutingimustest põhjustatud keemiline reakstoon...

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas Allan » 29 Sept 2017, 21:54

Juuskriimud ja näpujäljed on tõesti õudusunenägu ja nendest lahti ei saa. See Ms65 Toompea oli eriti kole. Ma poleks üle 30€ sellise eest maknud. Ma ei tea, kes see kaiks on aga eelmine kord oli ka nii, et ta võitis pooled EW oksjonid seal ära minu meelest...

Aga näiteks see vasakpoolne Laulupidu, mis temaga üldse teha? Minu arvates on see paatina kole kuna see ei ole õige paatina kiht, mis tekib mündile siis kui teda on albumis hoitud. Antud münt vedeles kuskil sahtlis viimased 30-40a. Kas võiks panna õunaäädikasse või msshine.ru hõbedapastasse või kuskile mujale või pigem mitte?
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas mvahtra » 29 Sept 2017, 22:10

Ehee,kaiks on ka Rakvere mees ,kellele hirmsast meeldivad mündid...

mis on Su lõppeesmärk selle vasakpoolse mündiga?Mina paneks selle vasakpoolse kõigepealt atsetooni sisse.Atsetoon peaks üleliigse orgaanika ja PVC maha võtma,samas jätab kõik muu vajaliku alles...

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas Allan » 29 Sept 2017, 22:18

Müüki lähevad mõlemad. Ainult UNC templiläikega mündi jätan endale. Selle keskmise ostsin enda kogusse siis kui ma veel templiläiget vaadata ei osanud.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas Andvari » 30 Sept 2017, 05:34

Tere. Alles sa kirjutasid, et ei leia ilusaid EW münte. Nende piltide järgi on keskmine ja parempoolne küll kobedad.
Vasakpoolne on käibel olnud münt ( vaata lõvide nägusid ). Mina olen kasutanud hõbedapuhastus lahust, mis jätab ilusti templi läike alles ja toob seda isegi rohkem esile - loomulikult vaid siis, kui seda mündil üldse alles on. Samas eemaldab see paatina mündilt. Eriti ettevaatlik tasub olla, kui mündil on oksiidi ( rohelisi täppe ). Nende alt võib olla pind juba niivõrd kahjustatud, et puhastus võtab küll selle rohelise maha, kuid järgi jääb auk. Samuti ei tea kunagi, mis paatina alt peale puhastust välja tuleb ( loe juuspeeneid kriime/hairlinse ). Profid ( NGC ) pidid ka paatina alt mündi templiläike ära nägema ja hindama. Enda kogemused selles osas on pigem sellised, et mida suuremas ( % mündi pinnast ) templiläikes münt on seda kõrgema hinde karbile saab. Kunagi küsisin siin foorumis, et kas templiläiget on võimalik tekitada münti kahjustamata? Keegi ei osanud sellele vastata. Mul endal on üks kogemus, kus mündile tekkis peale keemiaga töötlemist templiläige. Õigemini ma unustasin mündi kaheks nädalaks keemiasse. Enne puhastamist ei osanud ma seda eales arvata. See münt sai hiljem NGC-s karbile ms63.

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas Allan » 31 Okt 2017, 00:27

Laulupidu on ju minu arvates kõige enamlevinud heas säilivuses EW münt mille leidmine just eriti raskust ei valmista. Seega on minu arvates naljakas, et selle eest küsitakse 120€ aga templiläikes 50 sendist, 10 margast ja Viikingit ajasin pool aastat taga.

Selle kõige viletsama Laulupeo panin alguses atsetooni, mis tegi natuke paremaks aga mitte väga. Peale seda panin 5 min 10% soolhappesse ja tulemus oli palju etem. Kes näha tahab siis münt nägi hiljem välja selline: https://www.upload.ee/image/7613168/DSC03188.JPG ja https://www.upload.ee/image/7613198/DSC03187.JPG Holderis Laulupidu on küll UNC aga ega sellist pole mõtet ju kapslisse panna kuna tempel on kadunud ja ma ei kujuta, mis märge siis karbile pannakse? Valesti puhastatud?



Kes soovib avalikult või privaatselt head nõu andma millega kõige paremini ja turvaliselt selline roheline oksüdatsioon Toompea pealt maha saada? (Kui keegi ei taha tasuta head nõu jagada siis ehk saan millegiga motiveerida :lol: )
https://www.upload.ee/image/7613139/DSC03268.JPG
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas mart » 31 Okt 2017, 10:32

Allan, sulle ei jäänud meelde, mida ma rääkisin ja mida oli võimalik veelkord vaadata "environmental damage" kohta? võtad rohelise "maha" - karbimündi jaoks "surm", numbriline MS skaala järgi välistatud

ma ei usu, et mõni tõsine karbistaja prooviks neid karpi panna, seega kui tahad katsetada, pole enam vahet, teed seda nõudepesuvahendi, hambapasta või liivaga
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas mart » 31 Okt 2017, 10:38

Laulupidude osas - kui odavaim VF-XF on viimastel kokkutulekutel ja coins.ee oksjonil u 90e (või keegi mäletab peale suve hinda 80 või isegi 70?), miks on madala UNCi eest 120e palju küsitud?
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Hõbeda puhastamine

Postitus Postitas mvahtra » 31 Okt 2017, 11:18

Allan kirjutas:Laulupidu on ju minu arvates kõige enamlevinud heas säilivuses EW münt mille leidmine just eriti raskust ei valmista. Seega on minu arvates naljakas, et selle eest küsitakse 120€ aga templiläikes 50 sendist, 10 margast ja Viikingit ajasin pool aastat taga.
Ka templiläikega 50 sendise ja Viikingi saamine pole probleem,pigem on raskusi ilusate margamüntidega.

PS.Proovi oksiidi vastu õunaäädikat ...

Vasta