Eesti müntide säilivused

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas aldok2 » 24 Mai 2017, 17:56

muhfff kirjutas:Ma pigem ütleks, et pea kõikide müntide hinnad on võrreldes euro tuleku ajaga hoopis langenud. Kallimaks on läinud ainult EW kvaliteet-mündid, tipusäilivused.
Kusjuures mul on tunne, et selle tippkvaliteedi hindamineku peamiseks põhjuseks on Mündifoorumi olemasolu, mis toidab karbihuviliste huvi (juba sellel teemal rääkimine on mõnes mõttes reklaam) ja ei lase neil unustada, et on võimalik mõne punkti võrra paremaid münte saada.
Kusjuures kas kuskil siin foorumis on olemas ka Eesti müntide tänapäeva müüghinnad kuna praegu osade eest küsitakse oluliselt rohkem kui raamatus kirjas?
Küsida võib muidugi kõike ja kui lähtuda antiigiäride (mitte oksjonite) keskmisest hinnatasemest, siis pole ka võimatu, et küsitakse veel rohkem kui mingis kataloogis kirjas. See, et küsitakse, ei tee sellest hinnast veel turuhinda. See fenomen pole muidugi kusagil võõras, ka nt MA-Shopis (https://www.ma-shops.com/), kus suuremalt jaolt on saksa kaupmeeste pakkumised, on keskmine hinnatase (s.t. mida küsitakse) vähemalt mind huvitavate müntide osas sageli kallim kui ise ostaks või kui vahel oksjonitelt näkkab. Aga mõnikord ripuvad seal samad mündid aastaid üleval, kas see on siis turuhind?? Mugavus maksab: kui ei viitsi ise head hinda otsida, siis tuleb juurde maksta, aga samas saad ka asja kiiresti vähese energiakuluga kätte. Kui muidugi ei otsi tippmünte, neid lihtsalt ei ole nii palju, et iga nurga peal pakutakse.
Tänapäeva müügihindu pole üldse mõtet mingist kataloogist otsida, pigem tasuks vaadata oksjonitulemusi ja korrutada need mingi koefitsendiga kui asja kiiresti saada tahetakse, nt +30% (=koefitsent 1,3), sest odava hinnaga pakkumisi tulebki kaua otsida.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas mart » 24 Mai 2017, 22:06

Kataloogide osas - Petrovi 1900. aasta tsaari-vene müntide kataloogis on iga lehe all kiri: "tsenõ ne obizatel'nõ" (mida panid peale minu veel mõned tähele), kataloog on orientiir, loodetavasti piisavalt värske ja pädevalt koostatud.

Hindade osas - ostetakse peamiselt mille - ikka HUVI pärast, kui on huvi, tuleb ka "rahakotist raha välja", moodsamalt krediitkaart kaardilugejasse ja muidugi ostab uus ostja meelsamini usaldusväärselt müüjalt.

MA-shopsis on müntide spetsialistid paremini tähistatud, näiteks üks müüja, kes on üleval paneelil logode järgi 2 Saksa mündikaupmeeste liidu liige:
VERBAND DER DEUTSCHEN MÜNZENHÄNDLER E.V.
Berufsverband des Deutschen Münzenfachhandels e.V.
Arvestades nende liitude tingimusi, saab sodi müüja peale teha kaebuse ja ta võidakse organisatsioonist välja visata, miks ka tegin karme märkusi Saksa 1926-markade leedu koopiate-"eitemüüja" - Lanz'i osas.

Kes arvab, et teab Saksamaa müüjaid, väike piltmõistatus, iga "tuttav nägu" annab 1 tärni (seejuures ei piisa vaid Numismatast või Künkeril kohalkäimisest).

Eks neid logosid on ebays ka, aga MA annab parema kindluse
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas aldok2 » 24 Mai 2017, 23:14

mart kirjutas: kataloog on orientiir, loodetavasti piisavalt värske ja pädevalt koostatud.
Just seepärast ma sageli kataloogihindu ei vaatagi, et kataloogihinnad ei pruugi peegeldada reaalset turuolukorda. Miks?
Esiteks regulaarselt (aastas kord, 2 korda vms) uuendatavad kataloogid. Isegi kui erilisi muutusi turul pole, siis tuleb uustrükk maha müüa. Kui koostaja uues väljaandes midagi ei muuda, siis kes seda ostaks? Seega on regulaarselt ilmuvate kataloogide koostajatel huvi hindu muuta enam kui reaalne turusituatsioon õigustaks. Kui tegu on ebaregulaarselt uuendatava kataloogiga, siis on see risk väiksem.
Teiseks, alati on kataloogis lihtsam muuta hindu ülespoole, siis saavad mündikaupmehed õigustada kataloogiusku kogujatele, miks ta nüüd sama asja eest rohkem raha tahab. Näe, kataloog ju näitab...Ja kõik on rahul, kaupmees saab oma kasumi ja ostja teadmise, et kui täna ei osta, siis on homme veel kallim, vähemalt näeb vanu katalooge vaadates, et hinnad kogu aeg tõusevad. Ka loob see näilise turvatunde paljudele kogujatele, kellele võib-olla meeldib, et nende kogu on "paberil" jälle kallimaks läinud, kataloog ju ütleb nii. Seega võib uute ja kõrgemate hindadega kataloogi ostmine olla kui enesekiitus või järjekordne mõnuaine doos, mille ees siis muidugi oldakse nõus raha välja käima. Seega on palju inimesi, kes võiksid soovida kõrgemaid kataloogihindu- koostajad, mündimüüjad ja vahel ka kogujad ise.
Kolmandaks on kataloogide väljaandjad sageli mündikaupmehed. Neil on kindlasti omad huvid mingeid münte müüa ja osta, seega võivad nad panna odavad hinnad neile müntidele, mida tahavad osta ja kallid neile, mida tahavad müüa. See loob soodsa pinnase olukorrale, kus on tagurpidi pööratud põhjus ja tagajärg: kataloogihinnad (=tagajärg) ei pruugi peegeldada adekvaatselt turul toimunud hinnamuutusi (=põhjus), vaid pigem proovitakse kataloogihindade (=põhjus) kaudu muuta reaalset turuhinda (=tagajärg). Kuivõrd see õnnestub, on iseasi, kuid igal juhul ei ole kataloogis siis turuhinnad.
Lõpuks on turuhinnad pidevad muutumises ja sõltuvad ka müümise ajast, kiirusest ja müügikohast (müügikanal, riik jne). Kõiki neid peensusi ei suuda ükski kataloogide koostaja parima tahtmise juures hallata, veel vähem kataloogi kirja panna.
Kui kataloogihinnad kaua oma elu elavad, siis irduvad nad nii palju turuhindadest, et isegi võhik saab aru. Siis on uueks reaalsuseks see, et hakatakse turuhinnana arvestama mingit protsenti kataloogihinnast, mis on üsna absurdne, kuid juba reaalsus nt filateelias.

Lõppjäreldus on, et katalooge tasub muidugi uurida, eriti kui endal mingit teadmist-kogemust ei ole, kuid neid saabki võtta vaid orientiirina, kus reaalne turuhind võib konkreetsel ajahetkel ja konkreetses kohas olla ka 50 või 150% kataloogihinnast või veel enam või vähem. Isegi suhtarvud ei pruugi samaks jääda. Ka oksjonihindu saab manipuleerida, kuid eriti tavalisemate müntide puhul, kus registreeritud müüke on palju, annavad need palju suurema kindluse kui suvaline kataloogihind.

Nõus võib olla sellega, et ostes MA shopist vms rahvusvaheliste numismaatikaorganisatsioonide liikmetelt või ka lihtsalt tuntud kaupmehelt, siis on vähem võimalusi saada endale võltsing. Ja võid ka vahel edaspidi asja tagasi saata kui osutub võltsinguks. Selle turvatunde eest võib teatud müntide puhul tõepoolest olla mõistlik suurema hinna maksmine. Kuid parima hinna garantiid nad muidugi ei anna, samuti peab ostja endalt küsima, kas tasub osta eluaegse ehtsusgarantiiga asju nt kahekordse hinnaga olukorras, kus asja ehtsuses niikuinii kahtlust pole.

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas Allan » 03 Aug 2017, 14:15

Ei taha uut teemat tegema hakata siis mõtlesin, et postitan selle küsimuse siia. Iga kord kui ma see aasta Audentesesse sattusin oli mul nii palju kohtumisi kokku lepitud, et lõpuks ei jõudnudki eriti ringi vaadata kohapeal. Laatadel olen käinud aga seal on valik üsna napp olnud. Osta.ee's liigub münte nii iga kuu ehk paar super säilivuses EW münti on seal olnud.

Ühesõnaga küsimus on, et kui palju liigub üldse EW XF+ säilivuses münti? (kui jätta välja need 1,2,10 sendised ja laulupeod ja 1 margased, mida paistab rohkem olevat) Kas kokkutulekul oleks lihtne nt xf+ säilivuses müntidest komplekt kohe kokku saada või läheb raskeks?
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas mvahtra » 03 Aug 2017, 15:42

Xf kvaliteedis pole probleemi paari kokkutulekuga rida täis saada.probleeme tekib 26 aasta 3 ja 5 margasega.samas on olnud alati kohal ka paar vanemat "peeru" ,kes müüvad täiskomplekti vist 700-750 euri.Ühel analoogsel müüjal tuvastas Kaupo Leedu 5 margase 26
Viimati muutis mvahtra, 03 Aug 2017, 16:04, muudetud 1 kord kokku.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas mart » 03 Aug 2017, 16:01

Enne võiks ka XF+ paika panna... muidu on nii, et lähed kitse laskma ja tuled rõõmsalt jänesega tagasi või hoopis näitad põdra pilti, et näe, jooksis eest ära...
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas muhfff » 03 Aug 2017, 16:19

Allan kirjutas:Ühesõnaga küsimus on, et kui palju liigub üldse EW XF+ säilivuses münti? (kui jätta välja need 1,2,10 sendised ja laulupeod ja 1 margased, mida paistab rohkem olevat) Kas kokkutulekul oleks lihtne nt xf+ säilivuses müntidest komplekt kohe kokku saada või läheb raskeks?
Mardi küsimus on õigustatud, mis on XF? Lähtume siis euroopalikust XFist, mis on karpi panduna umbes AU5x ja üles.
Jah, suhteliselt lihtne on leida "hõbedane kolmik" (1 kr 33, 2 kr 30 ja 2 kr 32); 1- ja 2-sendiseid ilmselt leiab ka suhteliselt kerge vaevaga.
Väga raske (ütleks isegi, et nullilähedane võimalus) on leida korralikke 3-, 5- ja 10-margaseid.

Siiski, enamjaolt pakutakse Audenteses müügiks F-VF säilivuses münte, "ära" puhastatud münte ja muud taolist. XF münte võib leida, enamlevinud müntidel võib-olla isegi AU-UNC münte, kuid mingeid paremaid asju UNC säilivuses ilmselt ei leia. Ja isegi kui leidub midagi sellist, siis neid otsijaid on seal teisigi : )
Samas, otsimine teebki asja huvitavaks. Kui saaks komplekti ühe korraga kokku osta, läheks ju igavaks...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas Allan » 03 Aug 2017, 16:58

Tõsi ta on. Eesti Panka minna ja kõik (Euro)mündid unc säilivuses endale kokku osta on tõesti igav!

Kuna ma ei ole teab, mis ekspert siis XF+ all pean silmas visuaalselt ilusat münti ilma suuremate kahjustusteta ehk siis jah midagi AU5x...

Aga selge, siis ma arvasin õigesti, et nii palju neid ikka ei liigu. Olen targem jälle ja ehk sügisel õnnestub ka ise üle vaadata mida kohapeal pakutakse!

muhfff kirjutas:
Allan kirjutas:Ühesõnaga küsimus on, et kui palju liigub üldse EW XF+ säilivuses münti? (kui jätta välja need 1,2,10 sendised ja laulupeod ja 1 margased, mida paistab rohkem olevat) Kas kokkutulekul oleks lihtne nt xf+ säilivuses müntidest komplekt kohe kokku saada või läheb raskeks?
Mardi küsimus on õigustatud, mis on XF? Lähtume siis euroopalikust XFist, mis on karpi panduna umbes AU5x ja üles.
Jah, suhteliselt lihtne on leida "hõbedane kolmik" (1 kr 33, 2 kr 30 ja 2 kr 32); 1- ja 2-sendiseid ilmselt leiab ka suhteliselt kerge vaevaga.
Väga raske (ütleks isegi, et nullilähedane võimalus) on leida korralikke 3-, 5- ja 10-margaseid.

Siiski, enamjaolt pakutakse Audenteses müügiks F-VF säilivuses münte, "ära" puhastatud münte ja muud taolist. XF münte võib leida, enamlevinud müntidel võib-olla isegi AU-UNC münte, kuid mingeid paremaid asju UNC säilivuses ilmselt ei leia. Ja isegi kui leidub midagi sellist, siis neid otsijaid on seal teisigi : )
Samas, otsimine teebki asja huvitavaks. Kui saaks komplekti ühe korraga kokku osta, läheks ju igavaks...
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas mart » 03 Aug 2017, 19:10

Eesti müntide otsimise ja ostmise osas ütlesin kord Haljakule, et Eesti komplekti ostab ilma 1926 10-seta päevaga, Haljak muigas ja ütles, et see peab "hiina päev" olema, kui päevaga saad kokku Eestis vermitud mündid (alates XIII sajandi brakteaatidest)
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas Allan » 03 Aug 2017, 20:37

Hah, mis asi on Hiina päev :D Suhteliselt tume maa minu jaoks, mis üldse siin territooriumil kehtis enne tsaari aega. Kas selle konta on mõni analoogne raamat nagu Kaupo oma olemas?
mart kirjutas:Eesti müntide otsimise ja ostmise osas ütlesin kord Haljakule, et Eesti komplekti ostab ilma 1926 10-seta päevaga, Haljak muigas ja ütles, et see peab "hiina päev" olema, kui päevaga saad kokku Eestis vermitud mündid (alates XIII sajandi brakteaatidest)
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Vasta