Eesti müntide säilivused

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
mart
Kümnekroonine
Postitusi: 2366
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas mart » 03 Aug 2017, 21:18

Haljak andis neid "algusest peale" välja, vali sobiv: alates mainitud XIII sajandist (13. sajandist, 1265? aastast).
Nendega on ta kinnitanud end ajalukku Eesti kõigi aegade esinumismaatikuna, mitte keegi pole neid nii palju veel välja andnud ja ilmselt peale teda ei anna ka
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Allan
Kroon
Postitusi: 164
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas Allan » 12 Sept 2017, 23:11

Tänan soovituse eest. Hakkasin uut postitust tegema aga märkasin, et olen siia juba varem kirjutanud samal teemal. Googles on kindlasti kõik olemas aga äkki keegi on juba sama asja uurinud. Kõiki Haljaku raamatuid praegu osta pole plaanis. Vaatan, et tema raamat lõpeb ära 18 sajandiga. Kas alates sellest ajast hakkas siin kehtima tsaari rubla?
Ehk internetiavarustes on ka mõni ülevaatlik artikkel selle kohta, mis rahad on kehtinud siin territooriumil viimase 500 aasta jooksul. Müntide pildid, valitsejad ja aastad, mis aastast aastani kehtis? Kuna Eurod, sendid ja EW on koos siis mõtlen mida veel võiks koguda. :roll:
Otsin Pikka 1'e karbis või karbita MS64 säilivuses.

mart
Kümnekroonine
Postitusi: 2366
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas mart » 13 Sept 2017, 09:02

Allan kirjutas:Vaatan, et tema raamat lõpeb ära 18 sajandiga. Kas alates sellest ajast hakkas siin kehtima tsaari rubla?
{laiutab käsi}

{laiutab käsi}

. o ( vähemalt see ajalooõpetaja sõi minu maksurahade eest kõhu täis... )
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Topeltkroon
Postitusi: 400
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas aldok2 » 13 Sept 2017, 11:15

Vana-Liivimaa ja selle järglasriikide ja -moodustiste formaadis kohalikke rahasid tõepoolest pärast Põhjasõda enam ei tehtud, va Kuramaal, mille roll Eesti 18. saj rahakäibes oli üsna olematu. Kuramaa on Hajakul juba kaetud. Muude 18. saj ja hiljem käibinud müntide kohta poleks Haljakul enam võimalik Liivimaa müntide formaadis kirjutada. Teema on väga lai. Üldiselt tasub ära unustada mõte, et oli mingi konkreetse kuupäevaga rahareform, pärast mida kaotasid kõik varasemad rahad kehtivuse ja vanad rahad vahetati korraga välja uute vastu. Vene mündid ei olnud Eestis kaugeltki ainuvalitsevaks isegi 19. sajandi I poolel, rääkimata siis 18. sajandist, vaid käibivate rahade osas oli paras segapuder, mis veel lisaks erines ka piirkonniti.

Eestis aegade jooksul käibinud (va ehk Eesti Vabariigi) müntide kogujad peavad aga kohe alguses ära unustama kogu terviklikkuse tagaajamise, mis ei ole juba seetõttu võimalik, et iga üksiku mündi (-tüübi, aastakäigu, -erimi) puhul ei saa üheselt öelda, kas see käibis meil või mitte.

Kirjandusest on eestikeelse lugeja jaoks 18.saj käibinud müntide puhul ilmselt kõige paremaks kokkuvõtteks Leimuse artikkel, mille leiab ka Googlest märksõnaga "rahad Liivimaa kubermangus". Varasemate perioodide kohta on Leimus jt samuti üht-teist kirjutanud. Ka seal on pilt väga kirju. Nt tema raamatukeses "Numismaatika" on üht-teist kirja pandud. Haljaku raamatutest ei saa aga kohalike müntide huvi korral kuidagi mööda minna ja samaväärsel detailsuse astmel infot netist otsida oleks naiivne.

Kõikide siin käibinud rahade loetelu koos piltide ja käibimise aastatega ei ole olemas ja seda ilmselt ei tulegi, teema on liiga lai.

Allan
Kroon
Postitusi: 164
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas Allan » 13 Sept 2017, 16:52

Väga asjalik vastus. Tõesti, olen nõus, et kõiki rahasid on väga keeruline koos piltidega kokku panna, mis reaalselt siin kehtisid, kuna võim pidevalt vahetus. Viimase sajandiga on lihtne. Enamus teavad, et siin kehtis tsaari raha kuni 1917, margad, kroonid, rublad ja jälle kroonid. Aga kui teema kitsamaks viia ning keskenduda ainult üle eelmisele sajandile 1800-1900. Mis rahad sel perioodil Eesti territooriumil kehtisid. Mainisid, et sajandi algul oli ka muu valuuta kasutusel. Selle kohta võiks internetis mõni artikkel juba olemas olla kuna tegemist ei ole nii kauge minevikuga?
Otsin Pikka 1'e karbis või karbita MS64 säilivuses.

aldok2
Topeltkroon
Postitusi: 400
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas aldok2 » 13 Sept 2017, 17:39

Allan kirjutas:Väga asjalik vastus. Tõesti, olen nõus, et kõiki rahasid on väga keeruline koos piltidega kokku panna, mis reaalselt siin kehtisid, kuna võim pidevalt vahetus. Viimase sajandiga on lihtne. Enamus teavad, et siin kehtis tsaari raha kuni 1917, margad, kroonid, rublad ja jälle kroonid. Aga kui teema kitsamaks viia ning keskenduda ainult üle eelmisele sajandile 1800-1900. Mis rahad sel perioodil Eesti territooriumil kehtisid. Mainisid, et sajandi algul oli ka muu valuuta kasutusel. Selle kohta võiks internetis mõni artikkel juba olemas olla kuna tegemist ei ole nii kauge minevikuga?
Mul ei ole teada ühtegi just konkreetselt Eesti territooriumil perioodi 1800-1900 käibimise kohta käivat vähegi põhjalikumat eestikeelselt materjali. Tegelikult ka teistes keeltes mitte :) Selles Leimuse artiklis mainitakse tabelites tegelikult ka 19. sajandit. Üldiselt mingit revolutsiooni 1800. aastal ja edaspidi ei toimunud, lihtsalt välismaised mündid kadusid järk-järgult käibelt ja järele jäi ainult Vene raha. Üldiselt Eesti suuremaks erinevuseks Riia linna ümbrusega oli see, et meil oli Vene raha osakaal suurem, muidu võib Liivimaa kohta kirjutatu üldistada enam-vähem kogu Eesti alale (aga seda materjali pole ka palju ja see pole eesti keeles). Suurel määral võib 18. saj info lihtsalt 19. sajandi algusesse üle kanda. Leimuse numismaatika aluste raamatukest võib ka vaadata, kuid seda perioodi seal peaaegu ei käsitleta, pigem võiks seda vaadata üldharivas mõttes ja ka varasemate perioodide kohta.

Vene keeles on avaldatud igasuguseid kursitabeleid 19. saj alguse Liivimaa kohta.

Vasta