Praak-erimid. Koguda või mitte?

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Praak-erimid. Koguda või mitte?

Postitus Postitas aldok2 » 10 Veebr 2017, 13:08

Edit by muhfff - teema poolitatud
Marvin kirjutas: Lisaks - kuna see värd-erimlus ajab marru ei ole ma sellest mündist põhimõtteliselt ise huvitatud. Minu jaoks on tegu lihtsalt Toompea mündiga mida üks oksjonimaja hakkas "erimina" reklaamima oma kasumi eesmärgil. Tegu ei ole erimiga vaid praagiga. Mina praaki ei kogu.
Braavo! Ometi keegi ütles välja, mida ma ka ise ammu olen mõelnud. Inimesed ei peaks pimesi usaldama, mis kataloogi kirja on pandud. Mul ei ole ka midagi selle vastu, kui inimesed praaki koguvad, kuid see kogumine kipub olema valikuline. Nt pärast 1991 krooni- ja eriti sendimüntide hulgas on sarnast praaki üsna sageli, kuid millegipärast puudub sellel kraamil praktiliselt turg. Küll aga minnakse arust ära mingite "pikkade" tähtede ja numbrite pärast EW kroonimüntide osas. Ilmselt seepärast, et need on kataloogis kirjas, kuid uuemad mitte:)

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: 2 krooni pikk E 1930

Postitus Postitas mvahtra » 10 Veebr 2017, 14:38

Marvin kirjutas: Lisaks - kuna see värd-erimlus ajab marru ei ole ma sellest mündist põhimõtteliselt ise huvitatud. Minu jaoks on tegu lihtsalt Toompea mündiga mida üks oksjonimaja hakkas "erimina" reklaamima oma kasumi eesmärgil. Tegu ei ole erimiga vaid praagiga. Mina praaki ei kogu.
Ehee,kui NGC hakkaks EW müntide slabidele erimi nime välja kirjutama ja nende eest ka punkte andma ,küll siis koguksid :D

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: 2 krooni pikk E 1930

Postitus Postitas muhfff » 10 Veebr 2017, 18:28

Marvin kirjutas:Tegu ei ole erimiga vaid praagiga.
Jah ja ei. Kindlasti on tegemist praagiga, kuid samas on tegemist ka praak-erimiga. Kui viga on süstemaatiline ja üheselt defineeritav, siis saab selle lugeda erimiks (aga palun mitte segi ajada disainilise erimiga, nagu näiteks 1- või 5-margased 1922).

Ja muidugi on praak-erimeid tunduvalt rohkem, kui ainult "pikad", samas enamasti peab neid luubi abil otsima. Ja kohati läheb raskeks üheselt defineerimine (näiteks Laulupeo krooni pärjamõra esineb sajas eri staadiumis).
Enda kataloogi panin ainult "suured" praak-erimid, ehk siis sellised, mida on lihtne ka palja silmaga tuvastada. Ja ega neid väga rohkem polegi, kui need "pikad" ja templipöördega mündid.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: 2 krooni pikk E 1930

Postitus Postitas aldok2 » 10 Veebr 2017, 19:28

Kas keegi on uurinud neid EW "pikkade" kroonide templeid? "Pikk" erim tekib tavalise templi kahjustumise tõttu ja otse loomulikult on kõik sellise templiga löödud mündid siis samasuguse defektiga, teisiti ei saakski olla. Kuid kui kõik ühe mündi erimid on sama templiga löödud, siis kas see annaks põhjuse seda praaki süstemaatiliseks kutsuda? Minu arvates mitte. Kui aga täpselt samasugune defekt esineb paljudel templitel, siis on lugu teine.

Otse loomulikult on selline praak suhteliselt kergesti eristatav, EW kroonid on ühed atraktiivsemad EV mündid üldse ja kataloogi on need üles võetud. Seepäerast pole eriti üllatav, et need mündid paljudele huvi pakuvad. Kuid kui selliste "erimite" kogujad ei kogu täpselt samasuguseid ühe templidefekti (kui sama viga ei esine rohkematel templitel) tõttu tekkinud teisi ja samamoodi suhteliselt kergesti eristuvaid uuemate müntide praake või erimeid ja kataloogide koostajad neid oma kataloogidesse sisse ei võta, siis on tegu lihtsalt järjekindlusetusega.

Ma olen üsna kindel, et sarnase raskusastmega erimeid võib leida ka 1991- müntide hulgas. Ma kunagi ise otsisin neid ja leidsin igasugust jama. Tõsi küll, reeglina mitte nii silmatorkavaid, kuid pakun, et nii kümmekond saaks kamba peale kokku küll.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: 2 krooni pikk E 1930

Postitus Postitas muhfff » 10 Veebr 2017, 20:01

aldok2 kirjutas:Kas keegi on uurinud neid EW "pikkade" kroonide templeid?
Otseselt uurinud ei ole, kuid pikka E-d peaks olema kaks erinevat templit. Teiste "pikkade" kohta ma ei tea. Ilmselt oleks vaja suurem kogus müõnte korraga ette võtta ja üle vaadata. Siis saaks teada.
Aga ma pole siiski seda meelt, et sama viga peab ilmtingimata olema mitmel templil.
aldok2 kirjutas:Ma olen üsna kindel, et sarnase raskusastmega erimeid võib leida ka 1991- müntide hulgas.
Jah, meenub kohe 1993.a 1-kroonine, millel on aastaarvust 1 puudu. Ilmselt on tempel mingit sodi täis läinud.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: 2 krooni pikk E 1930

Postitus Postitas mart » 10 Veebr 2017, 20:24

muhfff kirjutas:
aldok2 kirjutas:Ma olen üsna kindel, et sarnase raskusastmega erimeid võib leida ka 1991- müntide hulgas.
Jah, meenub kohe 1993.a 1-kroonine, millel on aastaarvust 1 puudu. Ilmselt on tempel mingit sodi täis läinud.
1991- müntidel pole siiski näinud pikk 1 - pikk V - pikk E- tüüpi MATRIITSImurdumisi, pigem toompeade-laulupidude pärjamõrade kanti.
Seejuures 1997.a "lisasabakarvaga" "valgel" 20-sendisel pole minu jaoks selge, kas tegu on graveerimise / patriitsilöögi vea, matriitsi murdumise või praoga.

1993.a 1-krooniste osas tahaks siiski näha suuremat valimit, vähemalt kolme ja neid kõiki kõrvuti võrrelda, kuna minu kogemusi mööda on asi rohkem kehvades toorikutes - nõrkades vermingulöökides, mistõttu mündi reljeef ei vermunud välja.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: 2 krooni pikk E 1930

Postitus Postitas aldok2 » 10 Veebr 2017, 23:30

Lihtsalt näiteks, mida mõtlesin, pildid siitsamast foorumist (vt fotosid): 1 kr 2001 pikk E. Ja nüüd küsimuste-vastuste sessioon.

1. Kas tegu on korduva praagiga selles mõttes, et sellise defektiga münt ei ole unikaalne? Peaaegu kindel.
2. Kas on sama selgelt eristatav ilma luubita kui 2kr 1930 pikk E? Kindlasti, sisuliselt analoogne praak pika E-ga (isegi suurem praak, sest mõlemad E-d sõnas EESTI on pikad), boonuseks veel selgelt eristuv defektne servarant teisel pool.
3. Kas on haruldane? Keegi ei tea, aga kui keegi pole just tervet pangarulli kõrvale saanud panna, siis vähemalt sellises säilivuses pakun, et kindlasti, ehk isegi haruldasem kui 2kr pikk E.
4. Kas kataloogis on sees? Pole kataloogi käepärast, kuid kahtlen selles.
5. Kas (maksujõulist) huvi on Eesti Vabariigi mündihuviliste hulgas? Ei tea, kuid pakun, et eriti mitte. Kas keegi 10 euri pakub? Võimalik. Aga 100? Vaevalt. Huviliste arv on ka kindlasti väiksem kui 2kr 1930 pika E puhul.
6. Kas see kõik on loogiline? Minu meelest kohe üldse ei ole. Kui 2kr 1930 pika E omamine on "tõsisemate" Eesti Vabariigi müntide kogujate (ei ütle meelega Eesti müntide kogujate, sest nt Tallinnas 16. sajandil tehtud münt on samamoodi Eesti münt, kuigi mitte EV oma) jaoks pea kohustuslik, kuid 2kr 1930 pikast E-st isegi veel selgemalt eristuv 1kr 2001 pikk E mitte, siia kusagil on loogikaviga. See tähendab, kas "pikad" 1930. aastate kroonid on ülehinnatud, või siis uuemad praagid alahinnatud, st kataloogist peaks vanad praagid välja viskama või siis ka uued lisama.
1kr 2001 pikk E A.jpg
1kr 2001 pikk E B.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: 2 krooni pikk E 1930

Postitus Postitas muhfff » 11 Veebr 2017, 10:58

mart kirjutas:Seejuures 1997.a "lisasabakarvaga" "valgel" 20-sendisel pole minu jaoks selge, kas tegu on graveerimise / patriitsilöögi vea, matriitsi murdumise või praoga.
Kuna 1999 mündid on kõik "lisasabakarvaga", siis ma pigem arvan, et see lisasabakarv on sinna meelega pandud. Lisaks on see minu meelest juhusliku mõra kohta liiga "hea" kujuga.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: 2 krooni pikk E 1930

Postitus Postitas muhfff » 11 Veebr 2017, 11:27

Väike ettehoiatus kah - ma liigutan lähiajal praakide/erimite arutelu postitused eraldi teemasse. See arutelu on seda kindlasti väärt.
aldok2 kirjutas:Ja nüüd küsimuste-vastuste sessioon.
Jah, olen nõus, see 1-kroonine on praakerim.
Samas ma ei näe põhjust, miks need peaksid 100 eurot maksma? Hinna paneb paika siiski nõudlus ja pakkumine. Uuema Eesti münte ei aeta nii fanaatiliselt taga, kui EW aegseid münte, mõned ei kogu üldse uuema Eesti münte. See kajastub ilmselgelt ka hinnas.
Kui lähtuda "pikkadest", siis pikk V on "tavamündiga" võrreldes umbes 5 kordse hinnaga, pikk 1 samuti umbes 5 kordse hinnaga ja pikk E umbes 25-kordse hinnaga (väga laias laastus).
2001. aasta 1-kroonise eest saab "eriti päikselisel päeval" kuni ühe euro, enamasti tunduvalt vähem, kui üldse ostja leidub. 5-kordne hind oleks umbes 5 eurot. Mis, nagu Sa isegi mainisid, on täitsa võimalik. Kas selline hind on üle- või alahindamine, jäägu igaühe enda otsustada.

Aga kahtlemata on praakerimite puhul tegu mitte iseseisvate münditüüpidega, vaid põhitüübi alamtüüpidega. Täiuslikus EW kogus peaks olema kindlasti erinevad 1922. aasta 1- ja 5-margased (sest need on disainilised erimid), samas "pikad" praakerimid on aga "tavamüntide" alamtüübid. Minu kataloogis kajastub see ka numeratsioonis - 1- ja 5-margastel on mõlemal oma number, "pikkadel" on põhinumbri laiendid.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: 2 krooni pikk E 1930

Postitus Postitas aldok2 » 11 Veebr 2017, 12:19

muhfff kirjutas: Jah, olen nõus, see 1-kroonine on praakerim.
Samas ma ei näe põhjust, miks need peaksid 100 eurot maksma? Hinna paneb paika siiski nõudlus ja pakkumine. Uuema Eesti münte ei aeta nii fanaatiliselt taga, kui EW aegseid münte, mõned ei kogu üldse uuema Eesti münte. See kajastub ilmselgelt ka hinnas.
Loomulikult paneb hinna paika nõudlus ja pakkumine ja asjaolu, et uuema Eesti münte ei aeta nii fanaatiliselt taga kui EW omi. Kuid ma siiski arvan, et nii kogujad kui ka kataloogide koostajad pole oma tegevuses alati järjekindlad ja selle järjekindlusetuse tulemuseks ongi see, et selliste 1991+ praakide eest 100+ eurot ei maksta, kuigi mõned neist oma harulduse kohta ehk seda vääriksid. Nõudlus on lihtsalt jaburalt madal, kuid ega pakkumist ka eriti ei ole (või on asi selles, et keegi ei viitsi neid madala nõudluse tõttu üldse kellelegi näidatagi). Lähtuksin sellest, et Eesti Vabariigi münte on isegi tänaseks välja antud tegelikult väga vähe, st kui koguja selle valdkonna vastu huvi tunneb, siis võiks juba kõikide vastu huvi tunda (va ehk proovid ja käibele mittetulnud jms erandid, ka mittekäibinud meenemündid võib väga väikese rahakoti korral muidugi võtmata jätta). Kuid igal juhul peaksid kogusse minema reaalselt käibel olnud mündid. Kui aga soetada igasuguseid "pikki" EW münte, siis vähemalt minu loogika järgi tuleks tunda huvi ka "pikkade" 1991- müntide vastu. Või siis mitte kummagi perioodi praagi vastu. Muidugi on psühholoogiliselt 1kr 2001 praagi eest raskem välja käia sellist summat kui 2 kr 1930 eest, selleks oli 1kr liiga odav münt. Kuid kes tegelikult teab, kui haruldane see on? Kõik need vanade EW erimite hinna ja harulduse suhtarvud võrreldes tavamündiga ei pruugi üldse kehtida (või ei peaks tingimata kehtima) uuemate praakide puhul. Keegi pole ju eriti uurinudki, kui palju neid praake siis säilinud on. Kuid see tundubki mulle ebaloogiline- kui juba tunda praakide vastu huvi, siis tuleks seda teha kogu valdkonnas, mitte vaid ühe piiratud perioodi omas. Kogu EW või EV valdkond on ju tegelikult nii tilluke, kui siit veel mingi periood põhjalikumalt välja jätta, mis siis üldse üle jääb (suurusjärgus 100 münti, polegi nagu midagi)...

Vasta