Praak-erimid. Koguda või mitte?

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Praak-erimid. Koguda või mitte?

Postitus Postitas muhfff » 11 Veebr 2017, 15:06

aldok2 kirjutas:Kogu EW või EV valdkond on ju tegelikult nii tilluke, kui siit veel mingi periood põhjalikumalt välja jätta, mis siis üldse üle jääb (suurusjärgus 100 münti, polegi nagu midagi)...
Käibemüntide põhitüüpe on (eurosid arvestamata) 65, kui meenemündid ka juurde arvestada siis 92.
aldok2 kirjutas:Kui aga soetada igasuguseid "pikki" EW münte, siis vähemalt minu loogika järgi tuleks tunda huvi ka "pikkade" 1991- müntide vastu.
Olen nõus. Samas läheb raskeks n-ö joone tõmbamine, et mis on veel piisavalt suur viga. Ma ei tea, kas Sa oled lugenud mu 7 aasta tagust mõtisklust erimite teemal, aga soovitan lugeda, sest mu arvamus pole sel teemal väga palju muutunud. http://mynt.spikriladu.net/index.php?lang=et&fid=1000.

EW müntidega on üldiselt lihtne - "suuri" vigu on 3 või 4 (kindlasti 3 "pikka" ja lisaks 3 marka 1926 puuduva K'ga, aga seda olen näinud ainult pildi pealt ja ei saa 100% kinnitada, et tegemist on tõesti praagiga). Aga kui "filateeliasse" laskuda, siis ainuüksi Toompea erinevaid mõrasid on paarkümmend tükki (Mart oskab kindlasti täpsemalt öelda, ta on neid rohkem uurinud); lisaks peaaegu kõigil mark-müntidel on kuskil mõra.

EV müntidega läheb raskemaks. Vermingukvaliteet on ilmselgelt madalam ja lisaks on toodang massilisem. Seetõttu on praaki, eriti "mikropraaki" ka lademetes. Ma kunagi krooniajal proovisin neid enda jaoks ka ära kataloogida, kuid lõpuks andsin alla.
Kui ainult "suurt" praaki vaadata, siis enam-vähem lihtne on 180 kraadi pöördes müntidega - pööre kas on või ei ole, väga binaarne (ääremärkusena, Juveelis tehtud müntide puhul ei pruugi see tegelikult praak olla, ilmselt tehti neid tahtlikult 180 kraadi pöördes; olen kuulnud jutte, et kui kokkutulekud veel Telliskivis olid, oli võimalik selliseid münte "tellida"). Soome 10-pennise litrile löödud 10-sendise saab ilmselt kah süstemaatiliseks veaks lugeda, sest neid on vähemalt kaks. Päris tavalised leiud on ca 30 kraadi pöördes 10-sendised 2002 ja natuke rohkem pöördes 1-kroonised 2003.
Kõikvõimalike templimõradega aga läheb raskeks - kuhu tõmmata piir, et viga on "piisavalt" suur ja üheselt määratav? Ilmselt see "pikkade E-dega" 1-kroonine 2001 on piisavalt suure veaga. "Paksu 1-ga" 20-sendine 1999 ilmselt ka. Aga läbikriipsutatud 97-ga 10-sendine 1997?
mart kirjutas:1993.a 1-krooniste osas tahaks siiski näha suuremat valimit, vähemalt kolme ja neid kõiki kõrvuti võrrelda, kuna minu kogemusi mööda on asi rohkem kehvades toorikutes - nõrkades vermingulöökides, mistõttu mündi reljeef ei vermunud välja.
Ma saan Sulle kahte münti näidata - üks on ilmselgelt käibinud ja teine MS63. Nõrga verminguga mu meelest tegu pole (sellistest saan näidata 2006. aasta 20-sendiseid), pigem ikka "greased die".
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Praak-erimid. Koguda või mitte?

Postitus Postitas Andvari » 11 Veebr 2017, 17:44

Mulle tundub, et just selliseid "suuri" praake-erimeid EV müntidel lihtsalt ei tunta-teata. Sellepärast neid ei osata üldse tahta ja koguda. Mina ise võtaks oma kogusse küll selliseid "suuri" praake-erimeid nagu see pikk E 1 kroonisel, aga paraku ei ole selliseid just tihti liikvel. Näiteks olen võtnud ka EV möödalööke. Samuti ei liigu selliseid just tihti ja möödalöögid on siiski minimaalsed. Tegelikult EV müntide praake on ka väga kalleid. NN. mirror brockage. Mul endal on 2 sellist. Üks valge 20 sendine millel vaid 20 sendise kujutised mõlemal pool ja üks kollane 20 sendine millel vaid vapp mõlemal pool. Viimase ostsin näiteks 220.- euroga.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Praak-erimid. Koguda või mitte?

Postitus Postitas aldok2 » 23 Apr 2017, 19:42

Leidsin juba mõni aeg tagasi rahakotist templidefektiga 2 sendise 2012. Hm, kuidas seda nüüd siis nimetada, et talle suur nõudlus tekitada? Ahhaa, käes! Näiteks võiks see olla mõõgaga tärn, sest kella 15 juures on ühel tärnil vasakpoolsetel nurkadel (st käel ja jalal) mingi lisavidin, mis meenutab mingit tokki, mõõka jne. Lisaks on sellest "mõõgast" veidi ülespoole mingi udukogu, mille on tekitanud teine templidefekt ja mis "pikendab" seda ringi, mille sees on Eesti kaart. Kogu lugu on Eesti kaardist paremal, st idasuunas. Seega selge pilt, tärn sümboliseerib tubli Eesti piirivalvurit või Kalevipoega, kes mõõk käes tõrjub ida poolt tulevat pahalaste pilve, kusjuures on juba toimunud ebaseaduslik piiriületus eurotärnidega piiritletud piirkonda.

Või siis on tegu lihtsalt sisemise ringiga akvaariumiga, mille sees ujub õndsalt kogu Eesti. Kuid pahalane mõõgaga on teinud selle katki ja juba on hakanud vesi sealt välja voolama? Võimalusi leiab ilmselt veel. Puht visuaalselt on siin defekti enam kui "pikas ühes". Ühesõnaga, kiirustage seltsimehed unetud ja vaadake oma rahakotid üle. Võin panna selle ka oksjonile, kuid arvestage, et alghind algab 100 eurost. Ja muidugi vihje kataloogide koostajatele, siit tuleb ajalooline päev, kus tõsiusklikud EV kogujad saavad oma kogusse veel ühe uue mündi panna :)
Clipboard01.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Praak-erimid. Koguda või mitte?

Postitus Postitas muhfff » 23 Apr 2017, 19:56

aldok2 kirjutas:Puht visuaalselt on siin defekti enam kui "pikas ühes". Ühesõnaga, kiirustage seltsimehed unetud ja vaadake oma rahakotid üle. Võin panna selle ka oksjonile, kuid arvestage, et alghind algab 100 eurost.
Analoogia põhjal, kui pikal ühel on umbes kolmekordne "tavamündi" hind ja pikal V-l on samuti umbes kolmekordne tavamündi hind, siis peaks oksjon alagma kuuest sendist : ) Pikka E-d aluseks võttes võid küsida ka rohkem, näiteks euro.

Aga sellised leiud võid muidu postitada vastavasse teemasse - http://mynt.spikriladu.net/phpBB3/viewt ... p?f=40&t=6
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Praak-erimid. Koguda või mitte?

Postitus Postitas aldok2 » 23 Apr 2017, 21:21

Panin siis pildi ka teise teemasse. Tegelikult ei olegi mul selle müümiseks erilist huvi. Kui aga oleks siis kindlasti ei oleks nõus analoogia põhjal 6 sendiga müüma. Selline analoogia on täiesti meelevaldne ja ma ei näe ühtegi loogilist põhjendust, miks sellised praagid või erimid just kolmekordset nominaali hinda maksma peaksid. Aga see ei pruugi ka tähendada, et õige hind on kõrgem :) Kui huvilisi on palju ja münte vähe, siis ei ole mündi nominaalil turuhinna määramise seisukohast sisuliselt mingit tähtsust, kui vastupidi, siis võib turuhind ka võrduda nominaaliga. Võimalikud on ka muidugi mingid vahepealsed kombinatsioonid.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Praak-erimid. Koguda või mitte?

Postitus Postitas muhfff » 23 Apr 2017, 21:31

aldok2 kirjutas:Kui huvilisi on palju ja münte vähe, siis ei ole mündi nominaalil turuhinna määramise seisukohast sisuliselt mingit tähtsust, kui vastupidi, siis võib turuhind ka võrduda nominaaliga
Tõsi ta on, tegelik hind tekiks nõudluse ja pakkumise käigus. Ma olen suht kindel, et kui kellelgi õnnestuks analoogne münt 100 euroga osta.ee's maha müüa, siis oleks osta.ee järgmistel päevadel sarnastest müntidest üle ujutatud. Ja nendest minivigadest saaks terve paksu raamatu kirjutada : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Praak-erimid. Koguda või mitte?

Postitus Postitas aldok2 » 23 Apr 2017, 23:43

Nüüd tuleks veel välja selgitada, kas see viga on korduv ja palju neid on. Kui väga palju pole, siis võiks kaaluda vägevat turunduskampaaniat koos kõlavate nimedega, miks just see praak nii oluline on. Ilmselgelt on igasugused "pikad" mündid millegipärast populaarsed, kuigi sisuliselt ei ole nad karvavõrdki erilisemad kui minu väljatoodud praak. Vähemalt minu arvates. Puudu on ainult selle mainimine kataloogis ja veidi turundust. Siis taipavad kogujad just selle turundustöö tõttu, et pole loogiline jahtida ainult "pikki" münte, mille tulemuseks võib olla, et uued praagid lähevad samuti hinda. Või siis lähevad ka "pikad" praagid moest, sest inimestele jõuab kohale, kui palju samatüübilisi praake veel veel olemas on ja unikaalsus kaob :)

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Praak-erimid. Koguda või mitte?

Postitus Postitas muhfff » 24 Apr 2017, 08:36

aldok2 kirjutas:Nüüd tuleks veel välja selgitada, kas see viga on korduv ja palju neid on.
USAs on terve seltskond kogujaid, kelle elu eesmärgiks on selliste pisivigade otsimine. Nad vahetavad pangast rullide kaupa omale münte ja siis sorteerivad neid, otsides pisivigu ja "haruldasemaid" aastakäike. USAs on see ilmselt huvitavam, kui Eestis, sest ainsad rullid mida Eestis pangast saab on uued rullid. USAs saab ka inimeste endi poolt kokku pandud rulle ja seetõttu on lootus leida ka vanemaid münte.
aldok2 kirjutas:Ilmselgelt on igasugused "pikad" mündid millegipärast populaarsed, kuigi sisuliselt ei ole nad karvavõrdki erilisemad kui minu väljatoodud praak.
Kui nüüd juuksekarva pooleks ajada, siis Sinu praak on die crack (templimõra) ja "pikad" on cudid (ma isegi ei tea head eestikeelset vastet sellele). Tõsi küll, cud on üks templimõra eriversioone.
aldok2 kirjutas:Puudu on ainult selle mainimine kataloogis ja veidi turundust.
Kas Sa tead, et "pikad" olid populaarsed ammu enne kataloogidesse jõudmist? : )
aldok2 kirjutas:Siis taipavad kogujad just selle turundustöö tõttu, et pole loogiline jahtida ainult "pikki" münte, mille tulemuseks võib olla, et uued praagid lähevad samuti hinda.
Tõenäoliselt jah, kuid Eesti turul on ilmselt probleemiks turu väiksus. Turundus ilmselt ei tasu ära.
Samas USAst on väga hea näide tuua. Härrased Van Allen ja Mallis otsustasid ära kataloogida Morgan ja Peace dollarite templid ja templi arengustaadiumid (sealhulgas templimõrad). Ja praegu on Morgan-dollarite VAM numbrite järgi kogumine väga populaarne. VAM number pannakse isegi NGC/PCGS karpidele. Lisaks tegelevad kogujad igapäevaselt uute erimite otsimisega.
Eestis soovitaks ma küll alustada näiteks Toompea 2-kroonistest või Laulupeo 1-kroonistest, mitte 2-eurosendistest. Mõlemad on populaarsed mündid ja mõlema puhul on teada väga palju erinevaid templimõrasid. Ja neid juba kogutakse!
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta