Šveitsi taalrid

Esialgu ühine koht kõigile maailma müntidele. Hiljem võib-olla jagab laiali (Venemaa eraldi jne)
Vasta
mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Šveitsi taalrid

Postitus Postitas mvahtra » 06 Jaan 2016, 00:13

Tervist !

Kas keegi targematest oskab kommenteerid "shooting thaler"- i teemat ?

http://www.ebay.com/itm/1863-Switzerlan ... SwpdpVeKPX

-siin e-bays üks näide

Krauses on nad unusal coins kataloogis "medallic coinage"
Netis tuhnides lugesin välja ,et algselt olid nad mõeldud riiklike laskevõistluste mälestusmüntideks(medaliks),samas olid nad hõbedast,sama suurusega ja 5 fangise nominaaliga -täpselt samasugused kui sellel aja käibel olevad mündid.Kehtisid laskevõistlusel ametliku maksevahendina ja osa läks peale laskevõistlusi ka ametlikusse raharinglusesse.
Seega-kuna mälestusmündi(medali) väljaandjaks oli Šveitsi riik,mündi kaal -hõbedasisaldus ja nominaal sama ,mis tollel ajal ringluses olevatel müntidel-muutus mälestusmünt(medal) ametlikuks maksevahendiks?
Juhul ,kui mündil(medalil) poleks olnud nominaali-poleks saanud sellist situatsiooni tekkida?

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Šveitsi taalrid

Postitus Postitas mart » 06 Jaan 2016, 01:02

Peale u 2005.a hakati Krauses rangemalt arvestama "väljaandmist" ehk maksevahendina kasutuselevõttu.
Kust Sa lugesid välja, et "mälestusmündi(medali) väljaandjaks oli Šveitsi riik", Krausest ja wikipediast seda välja ei tulnud?
Riiklik või kantoni rahapaja võis vermida, teine asi, kas need tunnistati ka seadusega ametlikuks maksevahendiks, mis peaks olema Krause standard coins'i "punane joon".
http://www.numiswiss.com/page04.htm
"These coins are issued as legal tender during the respective shooting festivals, and thus bear a monetary denomination." - nagu kirjutasid: ette nähtud laskevõistluste ajal maksevahendina kasutamiseks, mistõttu neil oli nimiväärtus; samamoodi võib näiteks ka mingi laada korraldaja piletile omistada täiendava makseväärtuse ja just makse-vahetusväärtus on see, mis teeb metallitükist raha/koduraha ja eristab medalist-(mittemakse)zhetoonist.

Kuldmüntidega on investeerimiskulla ja riikidevaheliste tehingute tõttu pisut teisiti, aga hõbedatüki teeb rahaks ametliku maksevahendi staatus.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Šveitsi taalrid

Postitus Postitas mvahtra » 06 Jaan 2016, 22:05

Tänan Mart kaasa mõtlemast !

Sain natuke selgust teemasse- eelpoolnimetatud taalrid olid välja antud Šveitsi kantonite poolt ,vermitud legaalselt ja seepärast ka nominaaliga.Ametlikud maksevahendid.1865 astus Šveits Ladina Müntide Ühendusse ?(Latin Monetary Union -LMU),mis 19 sajandil proovis Euroopas luua ühtset rahasüsteemi. LMU kontseptsiooni ja standardite järgi sobisid ainult taalrid ,mis olid välja antud 1855-1885 ,kuna need olid sarnased teistele Šveitsi hõbemüntidele nii kaalu ,läbimõõdu ja nominaali poolest.("Shooting"taalreid valmistati erinevatel aegadel ka teistes metallidest).
Kuna ametlikuks maksevahendiks pole neid kuulutatud,sellest ka Krause "punane joon"

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Šveitsi taalrid

Postitus Postitas mart » 07 Jaan 2016, 09:24

Maksevahendid mitte niivõrd "sarnased teistele Šveitsi hõbemüntidele", vaid vastasid LMU standardile - hõbemündi üks ühik 4,5g puhast hõbedat täiendava proovimööndusega väiksematele vahetusühikutele (5-ühikuline 25g 900', väiksemad ühik 5g, aga 835').
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta