Euromüntide väärtus

Esialgu ühine koht kõigile maailma müntidele. Hiljem võib-olla jagab laiali (Venemaa eraldi jne)
Vasta
agosoots
Sent
Postitusi: 3
Liitunud: 30 Dets 2012, 18:08

Euromüntide väärtus

Postitus Postitas agosoots » 30 Dets 2012, 19:07

Tere,
hakkasin koguma erinevaid euromünte. Tahtsin küsida kas euromüntidel peab ka olema sertifikaat, et neil mingi väärtus oleks?
Hetkel olen erinevad mündid poest tagasi saanud, mõned Okidokist ka ostnud. Hakkan vaikselt aru saama, et käibel olnud mündid on nimiväärtusega. Kas üldse on mõtet poest tagasi saadud münte albumisse panna?
Kas keegi oskab soovitada, kus kohast oleks võimalik erinevate maade euromünte soodsamalt osta?
Kõik soovitused on teretulnud.

Tervitusega,

Algaja numismaatik

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Euromüntide väärtus

Postitus Postitas mart » 30 Dets 2012, 19:36

esmalt peaksid mõtlema, on sul:
1. müntide "ümberpööramise hobi", mida olen viimasel ajal palju tähele pannud, sh minu ema korjab "erinevate piltidega" euromünte
2. on sul kindel lemmikriik/riigid-lemmikteema/d (käibemündid-juubelimündid)
3. soovid teha pikemaajalist investeeringut
mõelda tuleks ka rahalistele võimalustele, on võimalusi:
1. münte käibest saades ja samasuguste "ümberpöörajatega" vahetades
2. osta rullist võetud käibemünte
3. osta pakendatud ja sertifitseeritud münte, seejuures on algajal võimalus asjatult raha kulutada, pakendusfirmadele kasumit tuues

rahalistele võimalustele peaks mõtlema seetõttu, et võib tekkida olukord, kus pead rahavajadusel kogu müüma, käibest kogutud müntidega on kõige lihtsam, värvitud müntide eest ei pruugi hiljem ka kümnendikku saada

kui soovid tõsisemalt koguda, võiks alustada mündikataloogi ostust, näiteks selline, võib juhtuda, et ka "ümberpööramine" saab uue mõtte, kui saad aru, et mõned tavalisena tunduvad sendid võivad väikse verminguarvu tõttu isegi "rahakotisäilivuses" olla haruldasemad vatikani rahadest
Viimati muutis mart, 30 Dets 2012, 19:38, muudetud 1 kord kokku.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Euromüntide väärtus

Postitus Postitas muhfff » 30 Dets 2012, 19:38

agosoots kirjutas:Kas üldse on mõtet poest tagasi saadud münte albumisse panna?
Oleneb, mis eesmärgil münte koguda. Kui eesmärk on lihtsalt hobi korras münte koguda, siis poest saadud müntide albumisse panek on suht mõistlik tegevus. Kui mingi hetk peaks kogumise huvi ära kaduma, siis saab mündid uuesti ringlusesse lasta.
Samas, kui eesmärgiks on kunagi müntidega ka kasumisse jääda (n-ö investeerimise eesmärgil müntide kogumine), siis oleks mõistlik keskenduda ainult rahapaja säilivuses müntidele. Erandi võib teha muidugi väga haruldastele müntidele (näiteks Monaco vms).
agosoots kirjutas:Tahtsin küsida kas euromüntidel peab ka olema sertifikaat, et neil mingi väärtus oleks?
Väärtus on siiski mündil, mitte sertifikaadil (erandina võib-olla keskpankade poolt emiteeritud komplektid).
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Euromüntide väärtus

Postitus Postitas mart » 30 Dets 2012, 21:27

muhfff kirjutas:Erandi võib teha muidugi väga haruldastele müntidele (näiteks Monaco vms).
monaco mündid minuteada reaalkäibesse ei jõuagi - kõik pakendatakse või müüakse rullidena kallimalt, erandina, kui pole valesti meelde jäänud, sealse mingi muuseumi külastajad saavad endale valida ühe monaco euromündi, mis võib hiljem sattuda käibesse nagu ka erinevatel põhjustel stardipakettide ja pakendatud mündid, aga "organiseeritud müntide" suhtes on neid kindlasti vähem.
arvudest monaco müntide "hinnavaatlus"

reaalsesse käibesse ei pruugi enam jõuda ilmselt ka san marino mündid (mida kinnitab hinnavaatlus), rääkimata vatikani müntidest, samas nägin vatikani säästuvarianti, pakendatud 50 sendist 5 euro kanti.
eurokogujad, parandage julgesti, jagan oma tähelepanekuid, mitte fakte rahapadade-pankade kodulehtedelt

samas püüavad kõik teenida ja üle 100e maksvate komplektide kõrvale tehakse kasvõi 1, 2, 5-sendistega odavamaid komplekte, et ka algajad jõuaks osta vähemliikuvamate euroriikide münte

nagu investeerimisel, ei maksaks väheliikuvamate euromüntidega mõelda, et tegu on "kindla panusega": täna ostad mingi hinnaga ja mõne aja pärast müüd kindlalt kallimalt, näiteks monaco 2e pulma ja grimaldi hind on viimasel ajal kõvasti langenud, alguses müüdi neid 100 euroga, praegu meil aga... ning tuleks arvestada ka eesti turuga - kallimate müntide kiirel müügil ei pruugi head hinda saada
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

linc
Kroon
Postitusi: 123
Liitunud: 21 Jaan 2012, 21:15

Re: Euromüntide väärtus

Postitus Postitas linc » 30 Dets 2012, 21:46

agosoots kirjutas:Tere,
hakkasin koguma erinevaid euromünte. Tahtsin küsida kas euromüntidel peab ka olema sertifikaat, et neil mingi väärtus oleks?
Hetkel olen erinevad mündid poest tagasi saanud, mõned Okidokist ka ostnud. Hakkan vaikselt aru saama, et käibel olnud mündid on nimiväärtusega. Kas üldse on mõtet poest tagasi saadud münte albumisse panna?
Kas keegi oskab soovitada, kus kohast oleks võimalik erinevate maade euromünte soodsamalt osta?
Kõik soovitused on teretulnud.

Tervitusega,

Algaja numismaatik
Minumeelest on albumisse mõtet panna ükskõik mida, seni kuni selle omamine ja albumis hoidmine sulle rõõmu ja/või rahulolu valmistab. :)
Käibel olnud soome 2004 aasta 2€ mälestusmünt on ilmselt väärt umbes 20-25€ ja ringlemta 35-40€. Tavaliselt euromündid ringlenuna palju üle oma nominaali väärt ei ole ja need, mis oleks ka ringelnuna nominaalist oluliselt kallimad, üldiselt ei ole ringluses. Ma ise kogun ringlemata münte, seega need, mis poest kätte satuvad, ka poes või pangas mündiautomaadis lõpetavad, kuid ma kahe euroste taha ikka vaatan ja mingeid "eksootilisemaid" mälestusmünte mulle ei ole kätte sattunud, kuid seda tasub täitsa jälgida.

Erilisemaid euromünte, mida poest väga ei leia ja ehk meil osta.ee-s või mujal müüakse liialt kallilt, saab ka vahetada postikuluga. Kui inglise keel probleemi ei valmista, siis otsi internetist "myeurohobby" või "euroswapper/euroswapping".

agosoots
Sent
Postitusi: 3
Liitunud: 30 Dets 2012, 18:08

Re: Euromüntide väärtus

Postitus Postitas agosoots » 30 Dets 2012, 23:53

Suur tänu Teile soovituste eest!
Minu silmaring laienes palju. Ma olen otsustanud, et proovin investeerida, aga samas jääks ka meeldivaks hobiks.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Euromüntide väärtus

Postitus Postitas mart » 31 Dets 2012, 00:58

investeerimise osas meenutan 2010/2011-vahetuse euro tuleku paanikat, kui paljud "investeerisid" "eesti müntidesse", teinekord aru saamata, mida osteti ja juhtus klassikaline - "kui taksojuhid midagi ostavad, tuleb seda müüa!" ja ise müüsin 4 1926 5-margast ning ei kahetse, ka praegu saaks samas säilivuses mündid osta u 100e/tk odavamalt.
paljud pea ees "investeerijad", kes soovivad nüüd "kasumit võtta", on hädas, värskeim näide

seetõttu soovitan kogumist võtta hobi ja ajaviitena ning planeerida kulutusi ka elamise suhtes

on ka lollikinde võimalus eurodega investeerida, aga see eeldab suuremaid summasid
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Euromüntide väärtus

Postitus Postitas muhfff » 31 Dets 2012, 01:18

mart kirjutas:monaco mündid minuteada reaalkäibesse ei jõuagi - kõik pakendatakse või müüakse rullidena kallimalt, erandina, kui pole valesti meelde jäänud, sealse mingi muuseumi külastajad saavad endale valida ühe monaco euromündi
Põhimõtteliselt olen nõus, kuid kui ma ei eksi, siis Euroopa Keskpank nõudis, et need mikroriigid ka münte käibesse laseks, mitte ei müüks neid ainult pakendatult ja kallimalt. Aga ma rõhutan , et ma pole euromüntide ekspert ja võin eksida. On muidugi ka võimalik, et paberi peal on need mündid käibesse lastud aga reaalsuses lahkuvad ainult rullidena ja kallimalt.

Aga olen sellega nõus, et euromüntide kogumist peaks vaatama eelkõige kui meeldivat hobi.
Kaasaegsete müntidega on see probleem, et väheste eranditega on see massikaup.Aastas vermitakse miljoneid ühesuguseid münte (USA sente lausa miljardeid) ja pannakse kõrvale sadades tuhandetes. See määrab ka müntide tulevase hinna, mis ei saa olla väga kõrge...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Euromüntide väärtus

Postitus Postitas Andvari » 31 Dets 2012, 14:10

Nagu Mart kirjutas peaksid selgusele jõudma mida sa konkreetselt koguda tahad.
Mina hakkasin ka alles hiljuti eurosid koguma. Juubelimünte ei võta üldse ja teisi võtan ainult neid millede kogutiraaz [ kõik sugu voldikud, eri säilivusastmed (BU, Proof )] on max 100000 tk.
Näiteks 2012a. Belgia 2 centi väidetavalt tehtud kokku 33850 tk. Millest ametlikes mündivoldikutes 20000 + nn. erilistes või mälestusmündivoldikutes 12000 + Proof säilivuses 1850.
Euromünte olen ostnud OSTAST ja välismaa netilehtedelt. Kusjuures on mõned müüjad Ostas kellelt saab odavamalt, kui välismaalt otse.
Lihtsalt peab teadma kuskohast osta ja kui palju ostad on hind odavam.
Hea näide: mul tuttav kes ei tea müntidest mitte midagi käis hiljuti Vaticanis ja mõtles, et teeb ÄRI: ostab münte ja ostiski 2012 aasta komplekti hinnaga 55 EUR. Väidetavalt väljalaske hind antud komplektil 30 Eur ja meil hind juba min. 39 eur osta kohe.
Viimati muutis Andvari, 31 Dets 2012, 18:01, muudetud 1 kord kokku.

linc
Kroon
Postitusi: 123
Liitunud: 21 Jaan 2012, 21:15

Re: Euromüntide väärtus

Postitus Postitas linc » 31 Dets 2012, 17:43

Ma midagi uut otseselt ei ütle, korrutan või täiendan varem öeltut oma vaatenurgast...

Investeerimise mõistes, tuleb saada igasugu komplektidele ja väärtuslikumale kraamile ligi ilma vahendajateta. Tavaliselt on see kraam juba ostetud ära enne, kui seda nii öelda putkast ostma minna saab.

Lisan juurde, et osta.ee-s olen ma mitmed korrad saanud niimodi soodsalt soovitud kraami, et olen võidetud oksjonile lisaks küsinud, et kas sel müüjal on veel mind huvitavaid asju.

Kui ma korjasin kokku 2012 aasta 2€ ühiselt välja antud mälestusmünte(kuna eesti andis ühena neist selle välja), siis sain suure posu kätte ühelt müüjalt, kes küsimise peale tegi pakkumise ja sain kõik mündid, peale selle, mille oksjonilt ostsin, alla 3€ hinnaga ringlemata kujul. See, mis ostsin oksjonilt oli väiksema tiraaziga ja läks 3,2€ mulle maksma. Osta kohe hinnad olid neil enamasti veidi alla neljast eurost kuni üheksa euroni. Samas, kuna kaup tuli postiga, siis ma olin juba jälginud ja teadsin, et tõneäoliselt on tal palju münte, mis mind huvitab olemas ning teadsin, et need müüdi suhteliselt mõistliku hinnaga tavaliselt ning tegin pakkumisi oksjonil just seda silmas pidades, et postikulu ei olekski vaid selle ühe mündi saamiseks. Sain ka mündid see juures odavamalt, kui "leti pealt" oleks saanud.
Põhimõtteliselt olen nõus, kuid kui ma ei eksi, siis Euroopa Keskpank nõudis, et need mikroriigid ka münte käibesse laseks, mitte ei müüks neid ainult pakendatult ja kallimalt. Aga ma rõhutan , et ma pole euromüntide ekspert ja võin eksida. On muidugi ka võimalik, et paberi peal on need mündid käibesse lastud aga reaalsuses lahkuvad ainult rullidena ja kallimalt.
Rullidena müüki panek ongi de jure ringlusesse laskmine. De facto ringlusesse laskmist ei toimu. Selles osas toimub päris tihe skeemitamine. Näiteks rullidesse pannakse vähem huvitavad mündid ja pakenditesse pannakse need, mida saab kallimalt maha müüa. Samas kohustuslik ringlusesse laskmise protsent on kenasti täidetud. Seda, kas need rullid müüakse nominaali hinnaga või kallimalt, ma ei teagi täpselt. Teoreetiliselt ei tohiks kallimalt müüa, muidu ei oleks see nii öelda ringlusesse andmine.

Kokkuvõtteks:
*) Selleks, et raha teenida, peab ka omal algkapitali korralikult olema ning peab teadma, et mida ja kust osta ning mis on olnud algallikast müümise hind.
*) Neid, kes tõsisemalt tegelevad euro müntide müügiga, ei ole palju ja osta.ee-s tihemalt surfates saab üpris kiiresti selgeks, kes need on, kes müüvad mõistlikuma hinnaga.

Vasta