Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas muhfff » 06 Jaan 2022, 20:49

Andvari kirjutas:
06 Jaan 2022, 20:11
EV vaskede hinnad võiks värvuse järgi välja tuua.
Ma mõtlesin isegi selle peale, aga loobusin. Ma kardan, et see ajab pildi liiga kirjuks. Kõik kogujad kahjuks pole kursis NGC/PCGS maailmaga ja eraldi hinade välja toomine põhjustaks ilmselt suurt segadust. Aga ma mõtlen natuke selle peale, äkki saab ääremärkuse korras kuidagi mainida, et erinevas värviskaalas müntidel on erinevad hinnad.
Andvari kirjutas:
06 Jaan 2022, 20:11
1 krooniseid 1995 on teada proof säilivuses. Samuti on olemas vähemalt 1 kitse 5 kroonise proof.
Enne ei usu, kui ise näen :D
Proof mündid on tehtud spets-templitega, seega need mündid peaksid olema silmnähtavalt erinevad. Kui keegi mulle selliseid näitab, siis ma panen need kataloogi.
Andvari kirjutas:
06 Jaan 2022, 20:11
Värvideta Jaan Tõnissonil võiks hinna ka panna. Ostas vähemalt kaks korda läbi käinud.
Jah, aga kahjuks juba tükk aega tagasi. Tolleagne hind oli vist umbes 500, tänane hind on samas täiesti määramatu. Eelmise aasta kataloogis oli hind sees, aga ütlen ausalt, ei ei oska tänast hinda öelda, liiga haruldane münt selle jaoks.
Andvari kirjutas:
06 Jaan 2022, 20:11
TÜ 1932 templimõrasid võiks mainida.
Milliseid mõrasid Sa täpsemalt mõtled? Ja miks just neid peaks mainima? Ses mõttes et... Toompea 2-kroonistel on vähemalt 20 erinevat mõra, Laulupeo ühekroonistel kah vähemalt üks kuulus mõra üle legendi. Et kui Ülikooli mõrasid mainida, siis peaks ka teisi mõrasid mainima ja siis on juba küsimus, kuhu piir tõmmata.

Aga muidu vigamüntide osa on vajab kõige rohkem lisatööd Seda osa kavatsen kindlasti täiendada järgmises versioonis. Näiteks laminatsioonid peaks sisse panema (häid pilte oleks vaja), osaliselt vasetatud litrile löödud mündid tahan lisada; kui peaks mingeid uusi vigaerimeid "pinnale ujuma", siis need kindlasti (võite julgelt teada anda, kui teil midagi leidub. Isegi siis võite teada anda, kui kindlad pole); võib-olla mõningad pildid võiks paremate näidete vastu välja vahetada jne jne. Tööd jätkub!

Aga muidu tänan tagasiside eest! : )
Teised võiks eeskuju võtta ja kah oma ettepanekuid teha või kurtmisi kurta :)
Ses suhtes, ma ei luba, et ma need ideed ellu viin, aga ma vähemalt proovin siis põhjendada, miks ma seda ei tee. Samas võivad sellistest ideedest sündida hoopis uued ja paremad ideed :)
Ja andke palun kindlasti teada, kui te kogus midagi huvitavat leidub. Ma ei luba, et te mündid kataloogi sisse lähevad (sest kümmet sarnast münti pole mõtet sinna panna), kuid teil võib olla vabalt ka ennenägematuid vigamünte (või suisa vigaerimeid) või siis on teie mündid tunduvalt fotogeenilisemad, kui kataloogis olevad eksemplarid. Kunagi ei või teada!

PS! Ma loodan nädalavahetusel PDF versiooni ka valmis genereerida ja Gumroad'is kättesaadavaks teha, kui keegi peaks sellist versiooni eelistama.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas Andvari » 06 Jaan 2022, 21:23

Tere. Ma kirjutasin enne valesti mitte proof vaid prooflike on olemas 1995.a. 1 kroonised. Aga kitse 5 ne on siiski proof ( NGC ).
Hetkel NGC-s mingi hooldus aga 1 kroonise sert. 5781683-017 ms 67 PL.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas muhfff » 06 Jaan 2022, 22:32

Andvari kirjutas:
06 Jaan 2022, 21:23
Aga kitse 5 ne on siiski proof ( NGC ).
Tänan täpsustamast! Oleks huvitav näha seda münti. Ma kahtlustan, et siin on NGC liiga "usin" olnud ja prooflike mündi Proofina hinnanud. Ei oleks esimene kord, kui nad seda teevad.

Aga kui prooflike'idest rääkida, siis on olemas kaks erinevat prooflike'i.
Ühel juhul on tegemist müntidega, mis valmistati tahtlikult prooflike'idena. Enamasti tähendab see mündi vermimisel, et tempel (enamasti tavaline tempel, mõnikord võib-olla on natuke paremini töödeldud, kuid pole peegliks lihvitud) lööb tavapärase ühe löögi asemel kaks korda. Saadav tulemus on sisuliselt superkvaliteetne "käibeverming". Aga oluline on asja juures see, et mündid on tahtlikult sedamoodi vermitud. Kui mõni näide tuua, siis Kerese 2-eurosed näiteks on sellised prooflike'id (versus "tavalised" käibeks vermitud mündid).
Teine prooflike versioon on "juhuslikud" prooflike'id. Kui kokku satuvad uued templid ja väga kena litter, siis võivad esimesed vermitud mündid olla samuti prooflike'id (enne kui tempel ära kulub). Seejuures on oluline, et neid vermitakse ühe löögiga, need prooflike mündid lihtsalt "juhtuvad". Põhimõtteliselt võib seda "juhtuda" kõigi müntidega. Siia kategooriasse lähevad näiteks 1995. a 1-kroonised mündid.

Kui NGC-st rääkida, siis esimese kategooria müntidel peaks olema hinne kujul PL 6x (näiteks PL 67); teisel juhul MS 6x PL (MS 67 PL). Ehk siis esimesel juhul on münt valmistatud prooflike vermingus, teisel juhul tavavermingus ja lihtsalt joppas, et tekkis prooflike. (NGC järjepidevus seda loogikat järgida on muidugi täiesti teine küsimus).

Aga tulles nüüd mu raamatu juurde. "Tahtlikud" prooflike'id panin sisse (ehk siis PL vs MS mündid), "juhuslikud" prooflike'id jätsin välja (MS v MS PL). Ehk siis kuna 1-kroonised ametlikult prooflike vermingus ei valmistatud, siis ma neid ka eraldi müntidena kataloogi ei pannud.

Samas hea point, tuleks ilmselt taaskord ääremärkuse korras mainida, et tavavermingute prooflike'id võivad olla väärt mõnevõrra rohkem.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas mvahtra » 07 Jaan 2022, 08:29

Kas NGC on ka mingi värvidetta Tõnissoni errorina karpi pannud?

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas Andvari » 07 Jaan 2022, 11:13

mvahtra kirjutas:
07 Jaan 2022, 08:29
Kas NGC on ka mingi värvidetta Tõnissoni errorina karpi pannud?
Ma ei mäleta errorina vist mitte. Kriksil on üks selline ngc karbis, aga ms lihtsalt. Mina saatsin mitte errorina ja sain vist märke proof stained, mille müüsin ostas maha. Äkki on kriksi mündi pilt isegi siin foorumis kuskil? Krt. vanadus annab tunda, sittagi ei mäleta 🙂

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas mvahtra » 07 Jaan 2022, 12:49

JUhul kui NGC pole ühtegi värvidetta errorit eraldi karbistanud, siis kas on mõtet seda kataloogis kajastada? Ega praegu kuskil ju ametlikku tõendust pole ,et münt on tulnud rahapajast praagina välja(keegi ostis sellise otse EP muusemist või sai Omnivast). Juhul kui ta on algselt läbi käinud läbi mitmete omanike jääb alati võimalus ,et keegi on värvid keemiliselt mingi happe/lahusega eemaldanud.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas muhfff » 07 Jaan 2022, 13:23

mvahtra kirjutas:
07 Jaan 2022, 12:49
JUhul kui NGC pole ühtegi värvidetta errorit eraldi karbistanud, siis kas on mõtet seda kataloogis kajastada? Ega praegu kuskil ju ametlikku tõendust pole ,et münt on tulnud rahapajast praagina välja(keegi ostis sellise otse EP muusemist või sai Omnivast).
Ma tean näiteks sellist lugu (ise kõrval ei olnud, seega ei julge lubada, et see ka tõele vastab), et keegi oli EP muuseumis münti ostnud ja münt vaadati enne üleandmist üle, osutus värvituks ja tehing selle mündiga jäi ära. Anti "tavaline" värviline.
Kahjuks pole ühtegi "rapet münti" näppu sattunud mille peal katsetada, et kas värvid tuleks münti kahjustamata maha või mitte. Hannese mündil (mis oli ka NGC karbis) olid igatahes plekid peal ja selle puhul ma kahtlustaks, et võis olla "töödeldud" mündiga.
Teised mündid, mida näinud olen, on olnud korraliku pinnaga. Ja kuna selliseid münte on mitu ning taustalegendid on olnud usutavad, siis otsustasin sisse panna. Kui keegi suudab veenvalt ära tõestada, et tegemist on "osavate näppude ringi " toodanguga, siis viskan tulevikus selle mündi kataloogist välja.

Aga kui NGC karbistamisest rääkida, siis neid ei saa päris lõpliku tõe kuulutajatena võtta. Nad on aja jooksul igast huvitavaid asju karbi peale kirja pannud (näiteks 1 sent 1939 paks ja õhuke versioon), mis ei kannata erilist kriitikat. Samas nad pole karbistanud ilmselgelt erinevaid münte (2006. a 20-sendised suurte ja väikeste aastaarvudega).

Boonuspilt kah, NGC karp, puhas hinne. Ei oska hetkel veel midagi sellest arvata, seega kataloogi ei pane.
2004_10K_kahvatu.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas mvahtra » 07 Jaan 2022, 14:28

Ma olen suht skeptiline nende ilma värvita müntide suhtes.Kvaliteedikontroll peaks olema kõva ,kuna pole minu teada läbi lipsanud muid erroreid a la "Struck throught". Suure tõenäousega lipsaks kvaliteedikontrollist kergemini läbi pigem mingi nihkes pildiga või muu taoline väiksem viga,ilma värvita vigamünti on tunduvalt kergem avastada. NGC pole tõesti alati kõige teravam aga kindlasti on neil selliseid juhtumeid olnud külladaselt ja kogemustepagas suur. Ma olen nende "poliitikast" aru saanud nii,et kui nad vähegi kahtlevad ,kas viga on "kunstlikult " tehtud või mitte siis nad pigem errorit ei anna.
Siit ka Foorumlasele üleskutse,kui keegi on isiklikult ja otse saanud EP muusemipoest või Omnivast vigamündi andke teada !

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas mart » 08 Jaan 2022, 02:23

muhfff kirjutas:
07 Jaan 2022, 13:23
Aga kui NGC karbistamisest rääkida, siis neid ei saa päris lõpliku tõe kuulutajatena võtta. Nad on aja jooksul igast huvitavaid asju karbi peale kirja pannud (näiteks 1 sent 1939 paks ja õhuke versioon), mis ei kannata erilist kriitikat. Samas nad pole karbistanud ilmselgelt erinevaid münte (2006. a 20-sendised suurte ja väikeste aastaarvudega).
ngc lähtub kataloogidest, krausesse tuli 1939 sendi platbarzdise "tähelepanek" vist üle harrise, 2006 20-sendise erimitest saab neile samuti rääkida alles peale kataloogi jõudmist ja su enda kuldses on mõlemal sama pilt
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Raamat Eesti mündid, rahareformi medalid ja müntkodurahad

Postitus Postitas muhfff » 08 Jaan 2022, 09:58

mart kirjutas:
08 Jaan 2022, 02:23
ngc lähtub kataloogidest, krausesse tuli 1939 sendi platbarzdise "tähelepanek" vist üle harrise, 2006 20-sendise erimitest saab neile samuti rääkida alles peale kataloogi jõudmist ja su enda kuldses on mõlemal sama pilt
Ok, 1 sent 1939 polnud võib-olla kõige parem näide.
Võtamse siis teise näite, 1 kroon 1995. Ma isegi viimasel saatmisel sain ühe mündi 1995 ja teise 1995 M, kuigi need mündid on kõik valmistatud M-iga, ma pole ühtegi ilma näinud.
Ehk siis mu mõte on selles, et kuigi NGC teeb müntide karbistamisel tänuväärset tööd ja neil on lai kogemustepagas, pole ka nemad ilmeksimatud. Nende jaoks on Eesti lihtsalt üks mitmesajast riigist. Eesti müntide koha pealt ei saa võtta NGC-d kui lõpliku instantsi tõde, Eesti müntide eksperdid on siiki põhiliselt Eestis.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta