rubla inflatsiooni vari, 4st kuupalgast 25 aastaga tunnipalk

Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

rubla inflatsiooni vari, 4st kuupalgast 25 aastaga tunnipalk

Postitus Postitas mart » 02 Juul 2015, 22:12

kui tõin välja võimaluse, et 5st dollarist võis saada 130 miljonit, siis üks mees pani poja pulmakindlustuseks 1990.a panka pea 4 kuupalka, mis kahanes 25 aastaga umbes hetke bruto-tunnipalgaks (6,37e)

keskmiselt 21 päeva kuus, 8 tundi päevas: 21*8=168 tundi korda 4 kuupalka=672, kuna maksud teevad 1010 eurost u 810 eurot, siis 672st 25% maha võttes tekib keskmise palga suhes 25 aastaga 500-kordne suhteline langus!

selle taga on osalt rubla inflatsioon (millest pääsesime tänu 1992 jaaniks tulnud kroonile), teisalt pidev palgatõus, konverteerimised:
800 rubla => 80 krooni => pisut üle 5 euro, mille intressid kasvatasid pea 7 euroni

keskmine palk krooniajast wikis:
1992 - 549 krooni=35 eurot
2015 - 1010 eurot
===
23 aastaga 29 korda!

samas, kui 1990 oli keskmine palk 200 rubla=20 krooni, siis vaid kolme (1990-91-92) karmi inflatsiooniaasta sees tõusis palk üle 25 korra!

Nõukogude ajal kindlustuse ostnud mees sai üllatava rahasumma
2. juuli 2015 16:30

Nõukogude ajal pulmakindlustuse sõlminud mees läks poja kindlustuseks 25 aastat hoiustatud raha välja võtma, kuid sai pangakontole ootamatu rahasumma.

Toonane üliõpilane Illimar Maasing astus 15. mail 1990. aastal sisse NSVL Riikliku Kindlustuse Peavalitsuse uksest, et kindlustada rahaliselt oma aastavanuse poja tulevik. Selleks sõlmis ta 1000-rublase väljamaksesummaga pulmakindlustuse. Pulmakindlustus tähendas, et kui ta laps saab täisealiseks ja abiellub, makstakse talle välja aastatega intresse kogunud kindlustussumma. Kui laps ei abiellu, makstakse talle summa välja 25-aastaseks saamisel.

Maasing tegi tol ajal pea nelja kuupalga suuruse sissemakse – 804 rubla ja 90 kopikat. Eelmisel aastal jõudis Maasingu poeg vajalikku ikka ning isa soovis pojale kogutud raha välja võtta.

NSVL Riikliku Kindlustuse õigusjärglane on Swedbank Life Insurance SE. Kuna poeg ei tohtinud raha ise välja võtta, läks Maasing sellele Swedbanki kontorisse järele. Isa tabas aga suur üllatus: «Eile laekus minu kontole 25 aastat intresse kogunud varandus: kuus eurot ja 97 senti.»

Sõlmitud poliisi garanteeritud intressimäär oli kuni esimese väljamakseni kaks protsenti aastas. Intressi arvestus lõppes 2009. aastal, kui ta poeg sai 18-aastaseks. Elu on aga vahepeal läinud nii palju kallimaks, et tänaste hindade juures on välja makstud rahasumma Maasingu sõnul suisa kurioosne.

Ta märkis, et 1990. aastal oli arvestuslik keskmine palk 213 rubla, mis on ümberarvutatult umbes 1,4 eurot. Praegu on keskmine kuupalk 1010 eurot. Maasing loetles, et kindlustuseks makstud raha eest oleks ta tol ajal võinud osta kuus pesumasinat ja külmkappi või kolmandiku korterist.

Rahast mehel aga kahju ei ole. «Nalja teeb natuke see, et kindlustad oma järeltulijad enda arvates suurte summadega ära. Mina pidin tol hetkel üliõpilasena rabelema mitmel rindel, et leida nelja kuu keskmine palk,» kirjeldas Maasing. «Kui ma heast tahtest selle summa tulevikuks lukku lõin, siis nüüd on elu nii nagu on – see ei ole mitte mingi raha enam. Lausa naeruväärne.»

Mida tegi Maasing väljamakstud seitsme euroga? «Selle ma kandsin täna oma poja pangaarvele koos kaaskirjaga, et elu on nüüd selline, et ta sai suure summa võrra rikkamaks. Palju õnne! Kasutagu seda raha mõistlikult.»

Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask möönis, et rubla ajal kogutud säästud kaotasid oluliselt oma ostujõudu ja väärtust üheksakümnendate aastate alguses ühelt ühiskonnakorralduselt teisele üle minnes ning tolle aja kõrge inflatsiooni tõttu. Elukindlustuslepingute konverteerimispõhimõtted olid samad nagu muudel säästudel.

Siilivask ütles, et valdav osa omal ajal rublades sõlmitud lepingutest on praeguseks lõppenud. Paljudel juhtudel on kliendid oma lepinguid ka uuendanud ja tingimusi ajakohastanud, lisas ta.

Maasingu sõnul tasub mõelda sellele, mis saab pensionifondidest järgmise 25 aasta pärast: «Me ei tea, kas praegused pensionifondid on selleks ajaks samamoodi 500 või 800 korda devalveerunud,» tõdes ta.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: rubla inflatsiooni vari, 4st kuupalgast 25 aastaga tunnipalk

Postitus Postitas muhfff » 02 Juul 2015, 22:27

See lugu toob kohe silme ette (kohustusliku) teise pensionisamba... Palju sellest aastate jooksul sisse makstud rahast lõpuks järgi jääb?
Peab vist rohkem müntidele panustama...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: rubla inflatsiooni vari, 4st kuupalgast 25 aastaga tunnipalk

Postitus Postitas Andvari » 03 Juul 2015, 00:25

See lugu meenutab kangesti minu endaga juhtunut.
Võib-olla olen ma seda juba siin portaalis kirjutanud, aga nagu NSVL-is öeldi kordamine on tarkuse ema.
Juba väga noorena, sain iga kuu endale taskuraha 20 rubla. Olin kole kooner, kui midagi vaja osta oli, siis läksin ikka ema käest raha küsima.
Kogusin ja kogusin, kui sain 100 täis vahetasin tutika 100 rublase vastu. Mingi aja pärast oli mul juba 1000 rubla koos - kõik pangasäilivsues 100 rublased, need meeldisid mulle, ilusad suured kollased. See oli tol ajal praktiliselt mu ema aastapalk. Ema ja vanaema hakkasid muretsema, et kodus laua sahtlis selline raha seisab. Tekkis jutt, et viime ikka Hoiukassasse. Seal tiksub protsent ka ja on raha kindlas kohas. Aasta võis olla kuskil 1987. Noh noor nagu ma olin, tol ajal 11a. vana ei osanud midagi selle jutu peale kosta - et eks siis viime. Seisis see raha kindlalt ja turvaliselt Hoiukassas. Saabus aasta 1992 ja sellega koos ka rahareform. Minu 1000 rublast sai 100 krooni. Raha vaja ei olnud ja seisis see ikka edasi seal Hoiukassas kuni saabus moment, kui oli raha vaja. Hoiukassast oli vahepeal saanud Hoiupank. Aasta võis olla siis umbes 1998 ( aga võin eksida ). Läksin Hoiupanka ja viskasin oma Hoiukassa arveraamatu letile nõudega, et sooviks natuke raha välja võtta. Teller kergitas kulme ja küsis, et kas teil Hoiupanga pangakaarti ei ole? Vastasin, et ei ole jah. Siis selgus, et Hoiukassa arveraamatud tuli juba mitu aastat tagasi ümber vahetada Hoiupanga kaartide vastu. Kahjuks keegi mind ei olnud sellest informeerinud, et seda tegema peaksin. Sellepärast, et mul pangakaarti ei olnud võeti kontolt maha 35 krooni. Lõpuks küsis teller palju ma soovin välja võtta. Olin asjade sellisest käigust suht löödud ja käratasin, et kõik mis arvel järel. Lõpuks sain kätte sain 87 krooni ja mõnikümmend senti. Kusjuures kroon ei olnud enam ammugi see, mis ta oli 1992-1993 aastal. See on olnud minu elu kõige sitem investeering - aastapalgast jäi järgi mõne päeva palk. Ei jõua ennast ära kiruda, et miks ma Tsaari münte selle 1000 rubla eest ei ostnud. Nii et mõelge enne hoolega, kui oma raha kuhugi panka viite!

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: rubla inflatsiooni vari, 4st kuupalgast 25 aastaga tunnipalk

Postitus Postitas mart » 03 Juul 2015, 11:31

kui oleks ostnud N II rublasid 20 rbl/tk=50 tk, praegu ütleme N II rubla 15e/tk*50=750e, mis on praegu 2 kuu minimaalpalk, 1/6

väärtuse säilitamise osas loetakse praegustes oludes üle kümnete aastate palkade-kauba suhtes ka 50% väärtuse allesjäämist väga heaks tulemuseks, 1/6, 17% on täiesti rahuldav tulemus, eriti arvestades mainitud 1990-92 hullu inflatsiooni ja edasist vältimatut palgatõusu

omaette teema on veel "kollaste sajaste" 22.01.1991 "Pavlovi reform" (vene keeles), millega tunnistati "spekulandirahad" - 1961.a 100- ja 50-rublased kehtetuteks, neid sai vaid piiratud ajal piiratud koguses vahetada, erijuhtumina meremehed-pärimised jms, kuigi 1961 100sed "säilitasid" oma rublaväärtuse 1992.a kroonivahetusel ja maksavad kroonile-eurole üleminekut arvestades keskmises säilivuses ikka vähemalt 64 eurosenti
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: rubla inflatsiooni vari, 4st kuupalgast 25 aastaga tunnipalk

Postitus Postitas mart » 07 Okt 2015, 12:20

Tervitused Tavidi meeskonnale, kellel läks selle uudise täheldamiseks ja oma kaudse müügiargumendina ülespanemiseks 3 kuud!
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: rubla inflatsiooni vari, 4st kuupalgast 25 aastaga tunnipalk

Postitus Postitas muhfff » 07 Okt 2015, 19:09

Kiired poisid, pole midagi öelda...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta