Eesti Panga president: sularahavaba ühiskond oleks kui õudusunenägu

Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Eesti Panga president: sularahavaba ühiskond oleks kui õudusunenägu

Postitus Postitas mart » 26 Mai 2015, 17:13

http://arileht.delfi.ee/news/uudised/ee ... d=71563557
ärileht.ee 26. mai 2015 14:55

Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoni sõnul oleks temale isiklikult sularahavaba ühiskonna poole liikumine natuke kui õudusunenägu.

"See on kõige rohkem levinud Põhjamaades, ma arvan, et ühel või teisel põhjusel tahetakse liikuda niinimetatud sularahavaba ühiskonna suunas. Mulle on see pigem natuke nagu õudusunenägu. Ma arvan, et me ei ole selleks valmis ja ei ole selleks ka põhjust," rääkis Hansson riigikogu liikmete küsimustele vastates.

Hansson lisas, et ta ei näe vajadust ka vastandada kahte maksevahendit. "Tegelikult see elektrooniline raha on meid hästi teeninud, ta muudab meie elu palju paremaks paljudes valdkondades, ma ei tea, ostad bensiinijaamas või kus iganes kaardiga. Aga samal ajal on sularaha väga kasulik, väga vajalik, väga lugupeetud maksevahend," lisas ta.

"Kuidagi sundida, nagu me ütleksime, et meil on ühistransport ja meil on eraautod ja ütleksime, et ühe või teise peaks ära keelama – ma arvan, et see ei oleks mõttekas. Tegelikult sularaha on teatud tingimustes kõige mõistlikum viis tegutseda, tal on ka teatud omadus, et ta kindlasti annab vabadust," leidis Hansson.

Hanssoni sõnul ei kujuta hästi ette olukorda, kus ükspäev öeldakse,et alates homsest meil enam sularaha Eestis ei kehti, ja sul ei olegi võimalik sellist asja teha nagu oma raha välja võtta.

"Lõpetuseks ma arvan, et riigi talituspidevuse seisukohast on see ka minu meelest väga kasulik. Me hiljuti kogesime, paljud inimesed kogesid, kui süsteemi toimimine katkes mitmeks tunniks, tegelikult see, et sul on sularaha, mis ei haaku mingisuguse süsteemiga, kindlasti tähendab, et meil need kriisid ei muutu eksistentsiaalseks," märkis Hansson.

Seega on Hanssoni hinnangul sularaha säilimine oluline. "Ma ei näe, et pangad peaksid kuidagi propageerima või nende ülesanne ei ole mitte inimesi harida kuidagi teistmoodi käituma, vaid oma klientide vajadusi täita. Kui inimene ütleb, et ma tahaks sularahas arveldada ja mitte kaardiga, ma arvan, et tal peaks selline võimalus püsima."

===

sularaha kadumine paneb paugu mündikogumisele, nagu oleme arutanud, eurole üleminek tõi juurde "pöörajaid", aga käibemüntide kadumisega kaovad ära needsamad käibemüntide uurijad

meenutan, mis juhtus postmarkide ja telefonikaartidega, kui kirjade asemel saadeti e-posti, markide asemel löödi lihtsalt postipakile tempel või kadusid telefoniautomaadid - jooksvate markide kogumine on oluliselt langenud, 2005-kandis maksis marke täis album vähem, kui sama mahutavusega uus album.
telefonikaartide u 2002.a tipu järel, millal korraldati isegi Eestis vaid telefonikaartide kogujate kokkutulek ja 100e kaart oli tavaline, nüüd maksimumhinnaks ehk 10e, praegu on ostas üleval 44 telefonikaardioksjonit, kõige kallim 5e, seejuures pole osta kollektsioneerimises ka telefonikaartide jaotust

numismaatika on õnneks väärismetallide tõttu ka väärtuse säilitamise-investeerimisteema
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta