4-dollarise maali raami peidetud kiri müüdi 2,4 miljoniga

Margid jmt
Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

4-dollarise maali raami peidetud kiri müüdi 2,4 miljoniga

Postitus Postitas mart » 05 Juul 2015, 15:01

jätkan "liivaterast-mägi" sarja...

ka Eestis on huvitavaid, haruldasi ja väärtuslikke dokumente, aga muuseumid on vaesed ja pole kuulnud Eesti rikastest dokumendikogujatest

Mees maksis kirbuturul 4 dollarit üliväärtusliku dokumendi eest
ärileht.ee, 05. juuli 2015 13:55

Eile tähistati üle maailma Ameerika Ühendriikide iseseisvuspäeva. 240 aastat tagasi kirjutati alla iseseisvusdeklaratsioonile, mis kuulutas kogu maailmale, et USA on iseseisev riik ning ei ole Inglismaa osa. Toonane deklaratsioon pakub aga kõneainet aastasadu hiljemgi, kirjutab Celebrity Networth.

Kui deklaratsioon 1776. aasta 4. juulil allkirjad sai, siis viidi see paljundamiseks ühte kauplusesse, mida omas Iiri immigrant John Dunlap. Mehel paluti teha kümneid koopiaid, mida saaks üle riigi laiali saata. Suur osa neist on tänapäeval kas kadunud või hävinenud.

1949. aastal oli teada vaid 14st järele jäänud koopiast. 1975ks aastaks oli leitud veel seitse koopiat. 1989. aastal oli neid 24. Tolle sama aasta kuumal suvepäeval juhtus aga järgmine lugu.

Nimelt kõndis üks mees Adamstownis, Pennsylvanias asuval kirbuturul ringi. Ühel hetke peatus tema pilk ühel tavalisel, suhteliselt koledal maalil. Mehele meeldis rohkem raam, mille sees pilt oli.

Pärast hinna üle vaidlemist maksis mees 4 dollarit ja jalutas maaliga koju.

Seal võttis ta pildi välja, kuid kahjustas raami sedavõrd, et see muutus kasutuks. Kurb lugu, 4 dollarit täitsa raisku läinud. Või siiski.

Ta märkas, et koleda maali taha oli midagi peidetud. See oli suurema ümbriku suurune kokkuvolditud vana paber. Mehe hämmastuseks oli tegemist iseseisvusdeklaratsiooniga. Mõned kuud hiljem tuvastas üks ajaloolane, et tegu ei ole mitte koopiaga vaid originaaliga.

Aastal 1991. pandi see oksjonile ning eksperdid eeldasid, et see läheb kaubaks umbes 800 000 dollariga. Haamer lõi aga kolm korda hoopis 2,42 miljonilise summa juures. Täna teeks see 4,2 miljonit dollarit.

Ostjaks osutus kunstikollektsionäär ja investor Donald J. Scheer, kes müüs selle üheksa aastat hiljem edasi 8 miljoni dollariga.

Tänaseks on teada 25 Dunlapi poolt tehtud deklaratsiooni koopiast ja originaalist. Neist 23 on USA valitsuse käes ning kolm erakätes. Üks neist ongi see originaal, mis osteti kirbuturult 4 dollariga.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta