Saksamaa kaval rahaplaan

Vasta
mart
Kümnekroonine
Postitusi: 2434
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Saksamaa kaval rahaplaan

Postitus Postitas mart » 27 Mär 2016, 09:49

Miljardid maa all: Saksamaal oli külma sõja ajal kaval plaan
27. märts 2016 09:00, Romet Kreek, majandustoimetuse reporter, ärileht.ee
BBk_II.jpg

Saksamaa keskpank Bundesbank oli külma sõja ajal valmis vajadusel kiiresti teostama rahareformi. Salajane raha oli trükitud ja ootas oma aega, millal raha käibele võetaks. Rahareformi ajendiks oleks olnud sõda, hüperinflatsioon või massiline valeraha levik idablokist, kirjutab F.A.Z.

Sõja ajal kardeti tuumalööke, mistõttu Bundesbank ei jätnud midagi saatuse hooleks. 100 kilomeetri kaugusel Frankfurdist Moselis asus 30 meetri sügavusel maa all tuumasõjaks loodud Bundesbanki punker, kus seisis valmistrükitud paralleelvaluuta BBk II. Raha oli trükitud 15 miljardi marga väärtuses. Saksamaa valitsus pidi igal juhul jääma maksejõuliseks. Katastroofi korral oleks pidanud väike Bundesbanki töötajate tiim asuma punkrist rahareformi tegema.

Tuumasõja puhul oleks jätkunud 175 inimesele 14 päevaks kõike vajalikku sõja üle elamiseks. Iga kolme kuu tagant käis kompleksis Bundesbanki kontroll, et veenduda kõige valmisolekus. Kohalikud inimesed ei aimanud midagi uue raha pakkidest, mis seal maa all oma päeva ootasid. Seal elanud inimesed arvasid, et tegemist on tavalise tsiviilkaitsepunkriga. 1994. aastal müüs Bundesbank „kinnisvara“ maha. Nüüd on punkrist saanud muuseum.
===

"BBk II" otsides selgub, et selliseid markasid oli isegi 2: Lääne-Saksamaa (trükiti 1960) ja eraldi asuva Lääne-Berliini jaoks (trükiti 1963) ning Bundesbanki järgi kokku 2 korda rohkem, kui 15 miljardi eest: u 25 + u 4 miljardit.
Rahade pildid on wikis koos ülejäänud peale-II ilmasõja Saksa Liitvabariigi rahadega.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta