Pangad ei viitsi enam eriti valuutat vahetada

Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Pangad ei viitsi enam eriti valuutat vahetada

Postitus Postitas mart » 30 Juul 2015, 10:14

Tallinnas ei pruugi probleemist aru saada, aga väikelinnades pole eurotsoonist väljapoole sõites vastava valuuta ostmine sugugi lihtne.
Enda euro-eelsete kogemuste järgi tuleb asja võtta rahulikult, üha rohkem saab maksta kaardiga, muidugi usaldusväärsetes kohtades, mitte nurgatagustes õllekates ning võib proovida otsida kohalikku Tavidit.
Kõige viimased kohad on lennujaamades vahetamine! Iseasi kui vahetada mõnikümmend eurot, kui kursivahe pole väga hull (alla 10%) ja pole tehingutasu.

Artiklist jäi silma uudissõna: saendanud, mida 2013 õigekeelsussõnaraamat ei tea.

Pangad on tõmmanud Eestis valuutavahetust koomale. Milliseid valuutasid saab vahetada?
30. juuli 2015 09:58, ärileht.ee

Paarkümmend aastat tagasi oli valuutavahetus (sealhulgas sularaha vahetus) pankade leivanumber. Aja pikku on see muutunud rohkem pankadele kuluartikliks, mida on püütud kärpida. Valuutatehingute kasumeid on saendanud teenustasudest ja laenuintressidest saadud kasumid.

Mida peaks mõtlema turist, kes satub mõnda Eesti väikelinna, kus ühegi panga kontor ei ole nädalavahetusel avatud? Või mida peaks mõtlema väikese koha elanik, kes plaanib välisreisi, kuid ei saa koha peal raha vahetada?

Vanasti oli pankade sularahavahetuse tabloodel pikk valuutade nimekiri. Tänasel päeval on see jäänud õige lühikeseks. Oma rolli mängib siin rahvusvaluutade asendumine euroga, kuid mitte ainult. Valuutade nimekiri, mida pangas saab vahetada, on erinev. USA dollari, Rootsi krooni ja Vene rublaga peaks enamus pankasid hakkama saama.

Pangad on tõmmanud kõvasti koomale valuutasid, mille sularaha nad kundedelt ostavad-müüvad. Eesti suurimas pangas Swedbankis saab sularahana vahetada 8 valuutat. Nendeks on Tšehhi kroon, Taani kroon, Suurbritannia naelsterling, Norra kroon, Poola zlott, Vene rubla, Rootsi kroon ja USA dollar.

Universaalpank SEB pakub võimalust vahetada sularaha vormis ainult nelja valuutat – Norra krooni, Vene rubla, Rootsi krooni ja USA dollarit.

Tasub tähele panna, et kui vanasti teenisid pangad sularaha ostu- ja müügihinna vahest, siis tänapäeval on seda nii mõneski pangas väheks jäänud. Nii SEB ja Swedbank küsivad valuutavahetuse teenuse pakkumise teenuse osutamise eest kundelt valuutat ostes või müües teenustasu 2,60 eurot.

Nordea pangas saab vahetada 9 sulavaluutat, kuid seal jääb rubladega hätta. Nordea pangas saab vahetada sularaha valuutadest Austraalia dollarit, Kanada dollarit, Šveitsi franki, Taani krooni, Inglise naela, Jaapani jeeni, Norra krooni, Rootsi krooni ja USA dollarit. Nordea pangas puudub nii klientidele kui mitteklientidele sularahas valuuta vahetustasu.

Danske pank on lõpetanud sularaha valuutavahetuse teenuse pakkumise osutamise.

Krediidipangas saab vahetada sularahas Vene rubla, Rootsi krooni ja USA dollarit.

Tallinna Äripangas saab sularahas valuutadest vahetada Rootsi krooni, USA dollarit, Kanada dollarit, Šveitsi franki, Taani krooni ja Norra krooni.

Loodus tühja kohta ei salli. Valuutavahetusfirmas Tavid saab osta-müüa 47 valuutat, osad nendest on juba euroala riikides käibelt kadunud valuutad nagu Läti latt ja Saksa mark. Tavidis tuleb maksta valuutavahetusel 1€ teenustasu.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta